Polskie Radio
Section05
ptaki wędrowne

Coraz mniej bocianów w Polsce. Dlaczego?

Bocian biały to jeden z najważniejszych symboli wiosny. Niestety, w Polsce spada liczebność populacji tych ptaków. Na zachodzie i południu kraju sytuacja wygląda najgorzej. Znacznie lepiej na wschodzie. Na Lubelszczyźnie liczebność bocianów utrzymuje się na stałym poziomie. Bardzo dużo ptaków zamieszkuje tu kolonie bocianie, np. w miejscowościach nadwieprzańskich. Bociany spotkamy też na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim i okolicach Turobina.  
Zobacz więcej na temat:  bociany NAUKA natura przyroda ptaki wędrowne

Dźwiękonaśladownictwo, randkowanie i inne ciekawostki z życia ptaków

Dlaczego ptaki naśladują odgłosy pojazdów i urządzeń elektronicznych? Jakie cechy powinien posiadać idealny ptasi kandydat na męża? Jak zmiany klimatu odbijają się na zachowaniu ptaków i które z nich powróciły już do Polski z ciepłych krajów? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan ptaki ptaki wędrowne ornitologia ornitolog zwierzęta leśne zwierzęta przyroda zmiany klimatyczne rozmowa bociany

"Jeden bocian wiosny nie czyni". Kiedy przyleci główna grupa tych ptaków?

Z całej Polski docierają informacje o pierwszych pojawiających się bocianach. - Główna fala bocianów jest około 10 dni po tych pierwszych, prawdziwych zwiadowcach. Spodziewajmy się jej pod koniec przyszłego tygodnia - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  bociany Krzysztof Michalski ptaki wędrowne ptaki wiosna

Polowanie na ptaki przy użyciu... lornetki. Czym jest birdwatching?

Potrafią godzinami obserwować niebo, by upolować niezwykły okaz. Później chwalą się swoimi trofeami na forach internetowych. Bezkrwawe łowy stają się coraz bardziej popularne. Ptasiarstwo, czyli birdwatching, zyskuje coraz większe grono miłośników. Wystarczy aparat, dobra lokalizacja i... cierpliwość.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo ptaki ptaki wędrowne obserwacje natura przyroda zwierzęta fotografia

Sowa jarzębata. Celebrytka z Północy

– To była bardzo prozaiczna sytuacja. Sowa była bardzo aktywna i polowała, siadała dość nisko. Przejeżdżający drogą kierowca, pan Tomasz Napiórkowski, zauważył na latarni ciekawego, nietypowego ptaka. Zrobił mu zdjęcie i przesłał do znajomego ornitologa, który natychmiast zidentyfikował sowę jarzębatą, ponieważ te sowy pojawiają się w Polsce niezwykle rzadko. Przylatują do nas z północy: ze Szwecji, Norwegii – opowiada jeden z pasjonatów.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta Trójka reportaż ptaki wędrowne ptaki STYL ŻYCIA

"Długowieczne i bardzo polskie ptaki". Czego nie wiesz o bocianach?

Ptaki te gromadzą się w sejmikach, latają jak szybowce, a zamiast klekotać - czasem syczą. Gdy jest upał, nogi bocianów stają się białe. - Żyją bardzo długo, bo nawet do 30 lat. Dzięki temu gromadzą ogromną wiedzę, którą przekazują sobie z pokolenia na pokolenie - tłumaczył Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kacper Kowalczyk ptaki wędrowne bociany zwierzęta NAUKA

Jak te jaskółki

Wśród ptaków to jaskółkom chyba najbliżej do miana alter ego człowieka. Żyjemy w cieniu pożądania powrotu – do łona matki, do krainy dzieciństwa, do chmurnej durnej i wesołej młodości, do zdrowia, do pracy, do czasów „sprzed”, bo zawsze kiedyś był jakiś raj. Do domu, tak jak marynarze, którzy tatuowali sobie właśnie jaskółkę.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna Remigiusz Mazur-Hanaj antropologia felieton ptaki ptaki wędrowne