Polskie Radio
Section05
robotyzacja

Eksperci: w ostatnich latach mocno zubożeliśmy, choć płace cały czas rosną, ale nie dla wszystkich

Dobrobyt gospodarki bierze się z pracy. Gdy ludzie jej nie mają albo ją porzucają, dobrobyt znika. Z drugiej strony dobry rynek pracy, to kolejne żądania płacowe, a drogi pracownik, to wyższe koszty dla firmy i wyższe ceny. Na szczęście w Polsce wraz z płacami, rośnie wydajność pracy. Niższymi kosztami pracy coraz trudniej nam rywalizować, ale zbliża się rewolucja na rynku pracy, czyli szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, wykładowca SGH i honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) oraz dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia regiony pracodawcy inflacja robotyzacja

Roboty przyszłości i ich fizyczne uwarunkowania. Czy czeka nas rewolucja?

W przyszłości roboty humanoidalne będą pomagać nam w codziennych, rutynowych czynnościach. Aby urzeczywistnić takie plany, należy poprawić ich sprawność nie tylko manualną, ale również inteligencję. Jak będą działały roboty przyszłości i co to oznacza dla człowieka? - Szczegóły zdradził w Programie 3 Polskiego Radia doktor Krzysztof Walas, z innowacyjnego zespołu badawczego powstałego przy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara robot roboty robotyzacja sztuczna inteligencja

Pekin chce się stać potęgą w tworzeniu robotów humanoidalnych

Chiny mają jedną z najsilniejszych na świecie gospodarek. Kraj od lat boryka się jednak z kryzysem demograficznym. Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ogłosiło, że Pekin chce się stać potęgą w produkcji robotów humanoidalnych. Rządzący zakładają, że w krótkim czasie uda im się prześcignąć przodujących w tej dziedzinie Amerykanów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka robot roboty robotyzacja Chiny sztuczna inteligencja Kuba Witkowski

Sztuczna inteligencja w wulkanizacji

To, że roboty zastąpią ludzi przynajmniej w niektórych dziedzinach życia, jest już niemal pewne. Sztuczna inteligencja rozwija się bardzo szybko - także w branży motoryzacyjnej. Ostatnio można zaobserwować jej wpływ nawet w obszarze wulkanizacji.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 sztuczna inteligencja robotyka robot roboty robotyzacja mechanika naprawa samochodu nowe technologie

Czy robotom można zaufać?

Roboty, a zwłaszcza sztuczna inteligencja, stawiają pytania natury etycznej. Relacjom między człowiekiem a robotem, m.in. poziomowi zaufania, jakim człowiek darzy maszynę, przyglądają się naukowo Nina Bażela oraz Paweł Graczak, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z Koła Naukowego AGH Space Systems. W badaniu poziomu zaufania do robotów wykorzystali Kalmana – łazika marsjańskiego, którego tworzą od pięciu lat. Z autorami testów rozmawiała Joanna Gąska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar robotyka robot roboty robotyzacja

Pandemia spowolniła robotyzację przemysłu. Polski Instytut Ekonomiczny publikuje najnowsze dane

Najbardziej zrobotyzowaną branżą w polskim przemyśle jest produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z kolei w przemyśle farmaceutyczny można zaobserwować szybkie tempo robotyzacji przy już dziś wysokiej wartości liczby robotów w przeliczeniu na liczbę pracowników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Automatyzacja robotyzacja firma zatrudnienie

85 mld zł na zwiększenie produktywności i efektywności gospodarki. Ambitne cele rządu

Zastrzyk finansowy zwiększający produktywność i efektywność polskiej gospodarki do 2030 r. wyniesie 85 mld zł - poinformował we wtorek wiceszef MRiT Mariusz Golecki. Zapowiedział, że projekt Strategii produktywności 2030 powinien trafić na Radę Ministrów do końca lutego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja Polski Ład innowacyjność innowacyjna gospodarka sztuczna inteligencja robotyzacja

Eksperci: rynek potrzebuje pracowników o niższych kwalifikacjach, wyjątek to informatycy i medycy

Rynek pracy mamy zróżnicowany i niejednoznaczny. W większych firmach wynagrodzenie znacznie rośnie, choć jego znaczna część jest konsumowana przez inflację - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW i Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracodawcy pracownicy inflacja bezrobocie informatyka informatyk technologie robotyzacja gus