Polskie Radio
Section05
rocznica Bitwy Warszawskiej

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Apel Pamięci z udziałem prezydenta

Dziś drugi dzień obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz przypadającego na ten dzień Święta Wojska Polskiego. W Warszawie oraz miejscowościach podwarszawskich odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających wydarzenia sprzed 102 lat. W obchodach udział wezmą także prezydent i członkowie rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA bitwa warszawska Święto Wojska Polskiego Andrzej Duda Mariusz Błaszczak rocznica Bitwy Warszawskiej

"Cud nad Wisłą". Blisko 100 wydarzeń kulturalnych upamiętni 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Blisko 100 wydarzeń kulturalnych, w tym wystawy, warsztaty, pokazy teatralne i filmowe przygotowane przez instytucje prowadzone lub współprowadzone przez MKDNiS, upamiętni 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wydarzenia odbędą się zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka rocznica Bitwy Warszawskiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojsko Polskie ignacy paderewski Muzeum II Wojny Światowej społeczeństwo historia Polski

"Opowiadajmy Polskę światu". Wiceszef MSZ podsumował obchody sierpniowych rocznic

- Ważne rocznice są okazją do opowiadania o Polsce, mamy prawo być dumni z naszej historii - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, podsumowując działania związane z rocznicami Bitwy Warszawskiej i powstania NSZZ "Solidarność". Objęły one m.in. wystawy i kampanie informacyjne.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Solidarność Szymon Szynkowski rocznica Bitwy Warszawskiej historia Polski Polityka zagraniczna Polski POLSKA porozumienia sierpniowe

Bitwa Warszawska 1920. Słuchowisko "Ryngraf". Posłuchaj!

Niepełnoletni chłopak zaciąga się do Armii Ochotniczej i walczy w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Jego szlak bojowy poznajemy ze wspomnień snutych 30 lat później przez porucznika "Drzazgę", który oczekuje na wykonanie wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu. Program 1 Polskiego Radia zaprasza w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej na słuchowisko "Ryngraf".
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko historia Polski bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej

"Treści pasujące do mediów rosyjskich". Dr Rydliński o artykułach Onetu w rocznicę Bitwy Warszawskiej

- Gdybym taki tekst przeczytał w języku rosyjskim na głównym portalu Federacji Rosyjskiej, to bym się nie zdziwił. Oczywiste jest, że każde państwo prowadzi swoją politykę historyczną. Dziwne jest to, że polskie media, oddając głos agresorom w tamtej wojnie, wpisują się w tego typu narrację - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski POLSKA polityka rocznica Bitwy Warszawskiej bitwa warszawska premier Mateusz Morawiecki

Sprawa majora Drojowskiego. Historyczne śledztwo

Mjr Wacław Drojowski zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Dubienką, broniąc przeprawy przez Bug. Miał wówczas 34 lata. Przy poległym bolszewicy znaleźli plany polskiej kontrofensywy znad Wieprza, które stały się podstawą strategii "cudu nad Wisłą". Dokument ten przekazano Tuchaczewskiemu, który uznał go jednak za fałszywkę i wyrzucił do kosza jako niewiarygodny. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Katarzyna Kobylecka

Premier: naszym obowiązkiem jest szerzyć wiedzę o bohaterstwie polskich żołnierzy

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obowiązkiem Polaków jest szerzenie wiedzy o bohaterstwie żołnierzy, którzy uratowali Polskę i Europę w 1920 r. Napisane m.in. przez premiera teksty, pokazujące wagę Bitwy Warszawskiej, opublikowano z okazji rocznicy w ponad 30 krajach.
Zobacz więcej na temat:  premier POLSKA polityka bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej polityka historyczna Mateusz Morawiecki IPN Instytut Pamięci Narodowej

Premier: potrzebujemy więcej wydarzeń, które opowiadają młodemu pokoleniu o przeszłości

"Potrzebujemy więcej wydarzeń, które w atrakcyjnej formie i przy użyciu najnowocześniejszych form przypominają i opowiadają młodemu pokoleniu o przeszłości, krzewiąc ideały" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do sobotniego wydarzenia "1920. Wdzięczni bohaterom".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki polityka historyczna bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Warszawa Stadion Narodowy wojna polsko-bolszewicka

"Lato z Radiem" w Muzeum Wojska Polskiego. Podwójna, wyjątkowa rocznica

- Pierwsze próby stworzenia muzeum i kolekcji pojawiły się już zaraz po odzyskaniu niepodległości - mówi Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które w tym roku świętuje 100. rocznicę powstania. "Lato z Radiem" sprawdziło, w jaki sposób muzeum przygotowało się także do 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Lato z Radiem 2020 bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej

Widowisko o Bitwie Warszawskiej. "Chcemy pokazać z czego wynikał sukces Wojska Polskiego"

- Na polu bitwy, które znajduje się na płycie stadionu, zobaczymy ponad 200 rekonstruktorów, kawalerię i wozy bojowe - zapowiada Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora biura programu "Niepodległa". Punktualnie o godz. 21.00 na PGE Narodowym w Warszawie rozpocznie się multimedialne widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom". Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Martyna Podolska

"Polacy uratowali Zachód od totalitarnego ludobójstwa". Premier w światowych mediach

Tekst premiera Mateusza Morawieckiego o przypadającej w sobotę 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazał się w piątek w zagranicznych mediach - m.in. we francuskim dzienniku "L'Opinion", austriackim "Die Presse" czy tureckiej agencji Anatolia - w ramach akcji "Opowiadamy Polskę światu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Dwudziestolecie międzywojenne Mateusz Morawiecki wojna polsko-bolszewicka

Apel Pamięci na Powązkach Wojskowych. Prezydent: to groby zwycięzców, którzy obronili wolną Polskę

- Wszyscy razem, jako Wojsko Polskie, stanęli broniąc ojczyzny przed bolszewicką nawałą. I obronili ją. To są groby zwycięzców - mówił na Powązkach Wojskowych prezydent Andrzej Duda. W piątek, przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku, odbył się Apel Pamięci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Dwudziestolecie międzywojenne Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Mariusz Błaszczak