Polskie Radio
Section05
Stefan Wyszyński

Trzy tygodniki, czyli jak powstały pisma katolickie w komunistycznej rzeczywistości 1945 roku

"Tygodnik Powszechny", "Tygodnik Warszawski" czy tygodnik "Dziś i juro" zaczęły ukazywać się w 1945 roku, w nowej rzeczywistości, instalowania się komunistycznej władzy. Jakie idee przekazywały te pisma czytelnikom? Kim byli ludzie je upowszechniający? Dlaczego jedni trafili do więzień, inni nie po zamknięciu tytułu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Tygodnik Powszechny PRL komunizm historia PRL Kościół katolicki religia Stefan Wyszyński Adam Stefan Sapieha czytelnictwo

70. rocznica internowania kard. Stefana Wyszyńskiego. Historyk: po powrocie stał się legendą

Służba Bezpieczeństwa aresztowała kard. Stefana Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 roku. - Komuniści liczyli, że będzie im prościej zwalczać instytucję Kościoła, gdy odetną jej głowę. Nie przemyśleli tej koncepcji zbyt dobrze - powiedział w radiowej Jedynce historyk dr hab. Rafał Łatka.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki IPN Stefan Wyszyński religia Kościół wiara PRL Józef Stalin

45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. "Wielkie nadzieje wzbudzał już sam wybór Polaka na papieża"

Mija 45 lat, odkąd w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. Duchowe przesłanie papieża, dyplomatyczne działania odegrały kluczową rolę w upadku komunizmu w Polsce i Europie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Paweł Lekki Instytut Pamięci Narodowej Stefan Wyszyński II wojna światowa Jan Paweł II rocznica Ronald Reagan

Sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego. Reportaż "Bachledówka Prymasa" [POSŁUCHAJ]

Bachledówka to wzniesienie o wysokości 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między wsiami Czerwiennem a Ratułowem. Stąd rozciągają się przepiękne widoki na Tatry, Gorce i Beskid. Na Bachledówce znajduje się klasztor paulinów i sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Przez wiele lat to miejsce odwiedzał kard. Stefan Wyszyński. Dla upamiętnienia tych wydarzeń paulini budują Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak reportaż Stefan Wyszyński reportaż w Jedynce