Polskie Radio
Section05
Stefan Wyszyński

Prywatna Golgota Prymasa Tysiąclecia. Tak wyglądały jego ostatnie dni

Cierpiący z powodu choroby nowotworowej Stefan Wyszyński pozostawił kronikarski zapis swoich myśli w ostatnich dniach życia. Wyłania się z nich obraz człowieka zmęczonego chorobą i zatroskanego o ludzi, których przyjdzie mu zostawić. 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Stefan Wyszyński śmierć Stefan Wyszyński śmierć Kościół Stefan Wyszyński Kościół prymas Polski śmierć śmierć Kościół prymas Polski prymas Polski Kościół prymas Polski

Prywatna Golgota Prymasa Tysiąclecia. Tak wyglądały jego ostatnie dni

Cierpiący z powodu choroby nowotworowej Stefan Wyszyński pozostawił kronikarski zapis swoich myśli w ostatnich dniach życia. Wyłania się z nich obraz człowieka zmęczonego chorobą i zatroskanego o ludzi, których przyjdzie mu zostawić. 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Stefan Wyszyński śmierć Stefan Wyszyński śmierć Kościół Stefan Wyszyński Kościół prymas Polski śmierć śmierć Kościół prymas Polski prymas Polski Kościół prymas Polski

Rządy wzorowane na systemie radzieckim. Stalinizm nad Wisłą (1946-1955)

Powszechnie uważa się, że stalinizm w Polsce rozpoczął się wraz z powstaniem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - z połączenia się Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej w grudniu 1948 roku. Ale Stalin instalował u nas swoje władztwo od ponownego wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium II Rzeczpospolitej w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  PZPR PRL historia Polski stalinizm komunizm Józef Stalin Bolesław Bierut Stefan Wyszyński

Prof. Stefan Swieżawski. "Złościło mnie, gdy mówiło się negatywnie o średniowieczu"

– Wydaje mi się, że średniowiecze było właściwie ustawicznym renesansem – mówił w jednym z  radiowych wywiadów prof. Stefan Swieżawski. Dziś mija 19. rocznica śmierci tego znakomitego filozofa, jedynego świeckiego delegata na obrady II Soboru Watykańskiego z krajów Europy Wschodniej, osoby, która – jak dowodzą nagrania Polskiego Radia – miała dar snucia zajmujących opowieści.
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo Lwów Dwudziestolecie międzywojenne PRL Karol Wojtyła Jan Paweł II Stefan Wyszyński katolicyzm Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Kościół katolicki

PR24 "Non possumus". Za tę deklarację polskich biskupów komuniści uwięzili prymasa Wyszyńskiego

"Non possumus" - memoriał biskupów Episkopatu Polski do komunistycznych władz PRL z 8 maja 1953 roku był wyrazem braku zgody na podporządkowanie się Kościoła katolickiego władzom świeckim. W odpowiedzi, we wrześniu 1953 r., komuniści uwięzili kardynała Stefana Wyszyńskiego. O tym punkcie zwrotnym, impasie w relacjach państwo-Kościół Tadeusz Płużański rozmawia z Grzegorzem Polakiem, wicedyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA PRL historia Polski Stefan Wyszyński

Jan Paweł II, kard. Wyszyński, ks. Popiełuszko. Multimedialne serwisy Polskiego Radia o wielkich Polakach

Polskie Radio zostało uhonorowane tegorocznymi Feniksami – Nagrodami Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – w tym Feniksem Specjalnym 2023 w kategorii "Multimedia". Wyróżnienia te stanowią dobrą okazję do przypomnienia, że wśród stworzonych przez Polskie Radio serwisów internetowych znaleźć można te odwołujące się do polskiej tradycji chrześcijańskiej i katolickiego dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II chrześcijaństwo Kościół katolicki Stefan Wyszyński Jerzy Popiełuszko religia multimedia

NASZ WYWIAD Ks. prof. Chrostowski: pontyfikat Jana Pawła II został przygotowany przez lata posługi kard. Wyszyńskiego

- Jan Paweł II przyjmował wielu rodaków. Nieraz miałem wrażenie, że przy Spiżowej Bramie w Watykanie wystarczyło powiedzieć "Polacco, Cracovia" i Gwardia Szwajcarska przepuszczała do papieża - wspomina ks. Waldemar Chrostowski, teolog i biblista, emerytowany profesor UKSW w Warszawie, który w pierwszych latach pontyfikatu Ojca Świętego mieszkał w Rzymie. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl duchowny opowiada m.in. o atmosferze tamtego czasu, stosunku Włochów do Jana Pawła II i o zamachu z maja 1981 roku, który był krytycznym momentem w najnowszej historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Karol Wojtyła Stefan Wyszyński Stanisław Dziwisz pielgrzymka Kościół katolicki Kościół wiara Benedykt XVI Waldemar Chrostowski POLSKA

Ataki na św. Jana Pawła II. Abp. Gądecki: w dobie fake newsów trzeba używać rozumu

Kłamstwo powtarzane w tysiąc raz, staje się prawdą. Choć prawdą nigdy nie będzie, to w mentalności ludzkiej przybiera charakter prawny. Niszczy charakter w człowieka, psyche, a przede wszystkim odbiera wiarę. Dziś, w dobie fake newsów, w celu samozachowania trzeba używać rozumu - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Duchowny odniósł się w ten sposób do oskarżeń jakie pojawiły się wobec św. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Gądecki Kościół POLSKA Jan Paweł II Stefan Wyszyński

Inwigilacje, prowokacje, kłamstwa, morderstwa. Jak komuniści próbowali zniszczyć Kościół w Polsce

- Walka z Kościołem wynikała z jego siły. Generował on postawy niezależne, w jego murach wytwarzały się niezależne wobec władz myśli - ocenił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL służba bezpieczeństwa Kościół katolicki Jerzy Urban Jerzy Popiełuszko Stefan Wyszyński Jan Paweł II

PR24 Kształtowanie sumień w PRL. Dudkiewicz o prześladowaniach prymasa Wyszyńskiego

Prymas Polski, ksiądz kardynał Stefan Wyszyński był więziony przez komunistyczne władze PRL latach 1953-1956. Był to okres, w którym komuniści myśleli, że złamią ducha Polaków i wykorzenią z nich wiarę katolicką. Jednak - jak twierdzi w Polskim Radiu 24 publicysta Rafał Dudkiewicz - tak naprawdę właśnie ta decyzja o aresztowaniu prymasa przekreśliła jakiekolwiek nadzieje na skuteczne pokonanie religii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Robert Tekieli Stefan Wyszyński prymas Polski internowani HISTORIA historia Polski historia PRL

"Prorok" wchodzi do kin. Opowieść o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Na ekrany kin wchodzi film pt. "Prorok", opowiadający o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Prymas Polski po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła. Reżyser pokazuje prymasa jako polityka, który negocjuje dla narodu warunki z ówczesną władzą komunistyczną. W "Magazynie bardzo filmowym" wysłuchaliśmy rozmów Joanny Sławińskiej z odtwórcą roli Stefana Wyszyńskiego - Sławomirem Grzymkowskim - i reżyserem Michałem Kondratem.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Sławomir Grzymkowski Joanna Sławińska reżyser