Polskie Radio
Section05

straż graniczna

"Mam wrażenie, że ujawniają się aktywa Moskwy". Sakiewicz o atakach na pograniczników

- Warto się zatrzymać nad tym, jak ogromne są ciągle aktywa rosyjskie w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie". - Czy to są ludzie, którzy robią to do końca świadomie, czy ze względów agenturalnych, czy pod wpływem lobbingu politycznego albo ekonomicznego, to jest drugorzędne. To wszystko są aktywa Moskwy - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Sakiewicz POLSKA Michał Rachoń Białoruś Rosja

"Wpuszczenie tych ludzi jest przekroczeniem prawa". Wiceszef MSZ o obcokrajowcach przy granicy

Marcin Przydacz został zapytany w TVN24 o sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Wiceszef MSZ mówił, że wpuszczenie migrantów do Polski byłoby przekroczeniem prawa oraz ustępstwem wobec Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych granica relacje polsko-białoruskie Białoruś obcokrajowcy migracja imigranci w Europie imigracja służby i bezpieczeństwo

Wałęsa porównał funkcjonariuszy SG do hitlerowców. Przestrzega też przed morderstwem

- Zastanówmy się, jakie rozkazy można przyjmować - mówił były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie w Radiu Zet. Odnosił się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, używając ostrych słów. - Czy tu nie dojdzie do morderstwa?! Poczekajmy jeszcze trochę, ja przewiduję, że dojdzie - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Wałęsa Władysław Frasyniuk Białoruś Aleksander Łukaszenka obcokrajowcy migracja granica imigranci w Europie imigracja służby i bezpieczeństwo

Piotr Gliński: celem ataku hybrydowego na Polskę jest destabilizacja naszego kraju

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński mówił w TVP Info, że ochrona granic to polska racja stanu. Jak mówił, Polska szanuje wartości humanitarne i stara się dawać pomoc materialną migrantom, ale rząd musi działać na korzyść polskiego państwa i społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Piotr Gliński opozycja granica Białoruś wojna hybrydowa

"Sprawę prowadzi SG pod nadzorem prokuratury". Rzecznik KGP podał nowe informacje ws. zniszczonych zasieków

- Straż Graniczna wspólnie z wojskiem dokonała zatrzymania. Jeżeli chodzi o popełnienie przestępstw, wykroczeń na terenie granicznym, to SG prowadzi swoje postępowanie oczywiście pod nadzorem prokuratury - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka.
Zobacz więcej na temat:  policja polska prokuratura granica Białoruś służby i bezpieczeństwo POLSKA

Policja wyjaśnia okoliczności zniszczenia zasieków na granicy z Białorusią. Zatrzymano kilkanaście osób

Policja z Białegostoku zajmuje się sprawą zniszczenia odcinka zapór z drutu kolczastego na granicy z Białorusią, w okolicach wsi Szymaki. W sprawie zostało zatrzymanych 13 osób, na razie nikomu nie postawiono zarzutów karnych. SG ustala, czy doszło do bezprawnego wejście na pas drogi granicznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś granica służby i bezpieczeństwo policja

"Mamy do czynienia z uderzeniem w bezpieczeństwo państwa". Szef KPRM o niszczeniu zasieków na granicy

- To jest absolutnie skandaliczne i niedopuszczalne. Mamy do czynienia z uderzeniem w bezpieczeństwo państwa. Możemy się zastanawiać, jakie są rzeczywiste intencje osób, które podejmują takie działania - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do działań kilkunastu osób, które niszczyły zasieki na granicy polsko-białoruskiej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Dworczyk Białoruś Rosja granica reżim służby i bezpieczeństwo Katarzyna Gójska Sygnały Dnia POLSKA

"Skrajna głupota albo dywersja". Sachajko o przecinaniu płotu na granicy z Białorusią

W Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sachajko, odnosząc się do zatrzymania Bartosza K., stwierdził, że jest on "bardzo znaną osobą". - Widziałem jego występ, kiedy kładł się na ulicy, a potem ożył i wstał - mówił poseł Kukiz '15.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś granica imigranci w Europie opozycja Fundacja Otwarty Dialog Jarosław Sachajko Katarzyna Gójska POLSKA polityka Sygnały Dnia

SG zatrzymała grupę osób niszczących zabezpieczenia na granicy z Białorusią. Szef MSWiA: poniosą konsekwencje prawne

Straż Graniczna wspólnie z żołnierzami WP zatrzymała w niedzielę 13 osób, które niszczyły zapory techniczne na granicy Polski z Białorusią - podała SG. Szef MSWiA Mariusz Kamiński ocenił, że sytuacja, do której doszło, jest niedopuszczalna. Dodał, że sprawcy poniosą wszelkie konsekwencje swoich działań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś służby i bezpieczeństwo granica Mariusz Kamiński MSWiA