Polskie Radio
Section05

Strefa Rodzica

Jak skutecznie zmienić pracę pomimo ograniczeń?

Praca stanowi istotną część naszego codziennego rozkładu. Często przyzwyczajamy się do miejsca, w którym pracujemy i godzimy się na panujące warunki, nie myśląc nawet o zmianie. Pamiętajmy jednak, że podstawą jest satysfakcja z życia zawodowego, nie tylko pod względem finansowym. Często droga do osiągnięcia tej satysfakcji jest trudna i wymaga od nas wyjścia ze swojej strefy komfortu.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców rozwój osobisty praca

Zabawa lalkami jako istotny element dzieciństwa [POSŁUCHAJ]

Zabawa lalkami nie jest tylko dla dziewczynek - kulturowe stereotypy mogą pójść w zapomnienie! Na to potrzeba jednak czasu i choć na przestrzeni lat wiele się zmieniło, nie możemy powiedzieć jeszcze, że stereotypy względem płci nie istnieją. Mimo wszystko utrzymanie harmonii między płciami przynosi korzyści każdej ze stron, dlatego warto iść w tym kierunku. O tym, jak wiele korzyści płynie z zabawy lalkami powiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Żysko-Pałuba.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio dla dzieci zabawa z dzieckiem zabawki psychologia dziecięca

Jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka?

Edukacja w zakresie pierwszej pomocy i unikanie powielanych błędów to niezwykle istotne, choć często pomijane kwestie. Celem profilu Twój Ratownik jest uświadamianie rodziców, jak wiele od nich zależy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Zadławienia, zachłyśnięcia, oparzenia, silne alergie, urazy i złamania to najczęstsze stany, w których potrzebna jest natychmiastowa pomoc. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców pierwsza pomoc zdrowie dziecka

Wybuch złości ze strony rodzica? Z pomocą przychodzi rozmowa naprawcza

Wybuch złości powoduje często wyrzuty sumienia, a to z kolei generuje kolejne napięcia. Gdy oddalamy się od dziecka w złości, ważne są powroty i umiejętność przyznania się do błędu. Rozmowa naprawcza ma na celu wyjaśnienie, że wybuchy złości się zdarzają, a jako rodzice bierzemy odpowiedzialność za swoje działanie, dając dzieciom przy tym cenną lekcję.  
Zobacz więcej na temat:  emocje wychowanie rodzicielstwo psychologia

Czy koronawirus może przyczynić się do rozwoju cukrzycy?

W dobie pandemii koronawirusa w klinikach diabetologicznych odnotowano trzykrotny wzrost liczby pacjentów ze świeżo rozpoznaną cukrzycą. W grupie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1 są zarówno dzieci, jak i dorośli. Przejście wirusowej choroby zakaźnej może przyczynić się do powstawania cukrzycy. Jednym z czynników wyzwalających, oprócz obecności chorób autoagresywnych w rodzinie, jest także chociażby stres.
Zobacz więcej na temat:  cukrzyca COVID-19 zdrowie radio dla rodziców

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
Zobacz więcej na temat:  smartfony rozwój dziecka rodzicielstwo uzależnienia radio dla rodziców Mikołaj Foks

Jak przetrwać szkolny czas? Rozmowa z autorem książki

Nadmiar materiału do przyswojenia, brak przestrzeni na wyrażenie swojej opinii czy zwykłą dyskusję, a także ocenianie za błędy i przyrównywanie do jednego wzorca – to obraz szkoły, który pamiętamy z dzieciństwa, ale też rzeczywistość, z którą zmagają się nasze dzieci. Mikołaj Marcela wyjaśnia, dlaczego szkoła wkurza i podpowiada, jak w niej przetrwać.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica szkoła edukacja emocje

Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem?

Widzieć świat oczami dziecka – czy jesteśmy jeszcze w stanie przypomnieć sobie, jak to jest? W powrocie do dziecięcego zachwytu nad światem może pomóc nam medytacja. Autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów" definiuje medytację jako stan, w którym budzi się fascynacja, a usypia rządza.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica radość medytacja rozwój osobisty czas wolny radio dla rodziców radio dla dzieci

Współuzależnienie. Pułapki życia z osobą uzależnioną

Współuzależnienie to syndrom pojawiający się, gdy osoba zdrowa, która przebywa z osobą uzależnioną zaczyna nieprawidłowo funkcjonować w relacji, próbując zmienić bieg choroby. Rodzajów uzależnień jest wiele – od zakupów poprzez hazard aż po substancje psychoaktywne. Punktem wspólnym jest nałogowa regulacja uczuć, czyli mechanizm rozwijający się pod wpływem uzależnienia, który sprawia, że osoba chora przestaje rozpoznawać swoje uczucia, a napięcie redukuje za pomocą zachowań nałogowych.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci uzależnienia rodzina psychologia terapia radio dla rodziców

Punkty w rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Rozwój ruchowy dziecka to proces. Jest on bardzo złożony i zależy od wielu wewnętrznych i zewnętrznych czynników. Najważniejsze z nich to cechy wrodzone, czynniki genetyczne, temperament dziecka, masa , typ budowy ciała oraz doświadczenia docierające do niemowlaka ze środowiska zewnętrznego. Na co rodzic powinien zwracać szczególną uwagę podczas pierwszego roku życia dziecka. Na te pytania odpowiedział Paweł Zawitkowski - fizjoterpaeuta, konsultant Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Poradni Diagnostyki i Terapii Neurologicznej "POLEK". Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  niemowlę noworodek Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio bez reklam rodzicielstwo

Nowoczesna szkoła przyjazna uczniom?

Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku to jedna z innowacyjnych szkół, w której widać wiele zmian. Jedną z nich jest przeformatowanie przestrzeni edukacyjnych w zgodzie z zasadami proksemiki. Wśród takich przestrzeni znalazła się warsztatownia, która została wyposażona w specjalne stoły i liczne narzędzia. To właśnie tam odbywają się różnorodne zajęcia techniczne. W ramach uczniowskiego klubu sportowego funkcjonuje z kolei ścianka wspinaczkowa.
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja innowacyjność Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio bez reklam

Lekcje nieograniczone dzwonkami i sprzęt elektroniczny zamiast zeszytów. Rewolucja oświaty w Wodzisławiu Śląskim

W Wodzisławiu Śląskim przyjęto nową strategię rozwoju oświaty na najbliższe cztery lata. Zapisano w niej między innymi odejście od podziału na czterdziestopięciominutowe lekcje czy zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych w codziennej pracy. Więcej o rewolucji opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia dzieciom prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica szkoła radio dla rodziców edukacja

Dobry sen. Jak zadbać o swój rytm okołodobowy? [POSŁUCHAJ]

Problemy ze snem kojarzą się nam najczęściej z bezsennością czy budzeniem się w nocy, jednak obejmują również nadmierną senność. Trudności z zasypianiem mogą być spowodowane nadmiernym pobudzeniem, które często jest spowodowane natłokiem myśli czy obowiązków w ciągu dnia. Niekiedy problemy ze snem są powiązane z zaburzeniami nastroju lub zaburzeniami lękowymi. Kolejnym powodem jest rozregulowanie rytmu okołodobowego.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Podcast Strefa rodzica czas wolny

"Twoje ciałopozytywne dojrzewanie". Rozmowa z Barbarą Pietruszczak

Ciałopozytywność wśród dzieci i młodzieży to temat często pomijany. Na pierwszy plan wysuwają się bowiem wyniki w nauce czy osiągnięcia pozalekcyjne. Zmiany przychodzące wraz z okresem dojrzewania są dla młodych dużym wyzwaniem – zachodzą nie tylko w ciele, ale dotyczą też sfery emocjonalnej. Jednocześnie kształtuje się obraz ciała, który nie zawsze jest pozytywny. O tym, jak dojrzewać w ciałopozytywny sposób pisze Barbara Pietruszczak w książkach "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" – dla dziewczynek i chłopców w wieku 8-12 lat.
Zobacz więcej na temat:  dzieci młodzież radio dla dzieci

Edukacja plastyczna - jak wpływa na rozwój dziecka?

Aktywność plastyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Mowa tu przede wszystkim o zakresie małej motoryki, integracji sensorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także o uwadze, wyobraźni i kreatywności. Zajęcia plastyczne mają również aspekt poznawczy i wychowawczy oraz walor terapeutyczny. To tylko niektóre z korzyści, jakie płyną z zajęć plastycznych. Aby czerpać z nich w pełni, ważna jest odpowiednio przeprowadzona edukacja plastyczna – zarówno w szkole, jak i poza nią. 
Zobacz więcej na temat:  Stworek Potworek zdolności rozwój dziecka DAB+ radio bez reklam