Polskie Radio
Section05
Świdnica

Wystartował 9. Festiwal Filmowy Spektrum - co w programie?

Świdnica po raz kolejny przemienia się w filmową stolicę Dolnego Śląska. Rozpoczął się tam Festiwal Filmowy Spektrum. - Oprócz możliwości obejrzenia filmów festiwale są bardzo ważne. Dlatego że chodzi w nich trochę o spotkanie i o to, żebyśmy się podzielili tym, co przeżywamy -mówi Paweł Kosuń, dyrektor festiwalu. - Żebyśmy  zastanowili się, co dalej z tym światem, bo ja mocno wierzę w to, że jednak sztuka ma jakąś siłę do zmiany i jest siłą napędową.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo FILM festiwal filmowy

"Lato z Radiem" odkrywa tajemnice motoryzacji. Patryk Bedliński z wizytą w Świdnicy

"Lato z Radiem" bawi i uczy. We wtorkowe przedpołudnie Patryk Bedliński odwiedził Świdnicę, by sprawdzić, jak to się dzieje, że niektóre samochody, mimo upływu lat, dzielnie opierają się korozji. Czym poprawia się żywotność materiałów, z których są zrobione? I co ma to wspólnego z ozdobnymi, błyszczącymi elementami we wnętrzu? Słowo klucz to galwanizacja. 
Zobacz więcej na temat:  Kuba Marcinowicz Patryk Bedliński motoryzacja

Fabio Bonizzoni: świetnie współpracuje się nam z polskimi artystami

- Polacy i Włosi od wieków współpracowali na różnych polach i tak jest również dziś. W przeszłości występowaliśmy głównie z Capellą Cracoviensis, zdarzyły się też ze dwa występy z zespołami festiwalowymi. To bardzo pozytywne, wzbogacające doświadczenia - mówił w Dwójce włoski dyrygent i założyciel orkiestry La Risonanza.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Klaudia Baranowska muzyka klasyczna orkiestra koncert Claudio Monteverdi Jan Sebastian Bach Dwójka MUZYKA

Jakub Józef Orliński: wywodzę się ze środowiska chóralnego

- Próba wymaga tego, żeby śpiewak zaśpiewał pełnym głosem, żeby ludzie z orkiestry usłyszeli i wiedzieli w ogóle, jak to idzie ze śpiewakiem. A też dla mnie jest to bardzo ważne. Przychodzę z takiego środowiska, gdzie zawsze ważne jest dobrze zaśpiewać, zobaczyć jak w kościele odbija się ten dźwięk - mówił nagradzany w Polsce i na świecie artysta przed występem na XXI Festiwalu Bachowskim w Świdnicy.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Józef Orliński Andrzej Sułek rozmowa Dwójka śpiew koncert

Jan Tomasz Adamus: w tym roku Festiwal Bachowski mocno się rozrósł

- W marcu wszyscy rzucili się do działań internetowych, więc my też przeformatowaliśmy wszystko w tym kierunku. Jednak wychodzi na to, że sporą publiczność będziemy mogli wpuścić do Kościoła Pokoju w Świdnicy, a to olbrzymia drewniana świątynia, która zmieści kilka tysięcy osób - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny świdnickiego festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Sebastian Bach muzyka klasyczna Paweł Siwek