Polskie Radio
Section05
szara strefa

Celnikom nie pozwalano walczyć z mafią paliwowową

Według Sławomira Siwego, wieloletniego szefa Związku Zawodowego Celników, celnikom przez lata nie pozwalano walczyć z mafią paliwową. Jak podkreślał wicepremier Mateusz Morawiecki obecnie dokonuje się miesięcznie kilkunastu tysięcy kontroli cystern. Stąd w ubiegłym roku wpływy z akcyzy paliwowej wyniosły ponad 6 mld i były ponad 1 mld zł wyższe niż rok wcześniej, przy niezmienionych stawkach. O wyłudzeniach na rynku paliw mówił w audycji Kulisy Spraw Sławomira Siwego.
Zobacz więcej na temat:  paliwa Mateusz Morawiecki Ministerstwo Finansów energetyka szara strefa przestępczość akcyza

O wyzwaniach podatkowych stojących przed Polską

System podatkowy musi się zmienić, a jedną z możliwości jest opodatkowanie pracy robotów. Tak uważają uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Eksperci wskazują, że z powodu zmian gospodarczych, w przyszłości państwa będą musiały szukać nowych źródeł pieniędzy. O obecnych i przyszłych wyzwaniach podatkowych mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor generalny Global Compact w Polsce, Kamil Wyszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europejski Kongres Gospodarczy podatki urząd skarbowy Mafia szara strefa

Pakiet paliwowy uderzył w szarą strefę

W kilka miesięcy wprowadzenie pakietu paliwowego dokonało rewolucji na rynku paliw w Polsce. Legalna sprzedaż znacznie wzrosła, a szara strefa, która okazała się dwa razy większa, niż zakładali eksperci, została potężnie zdławiona. Zadowolone mogą być legalnie działające firmy, głównie państwowe koncerny. O pakiecie paliwowym mówił w audycji Gospodarczy Temat Dnia Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
Zobacz więcej na temat:  paliwa szara strefa vat