Polskie Radio
Section05

SZTUKA

"Fredro poszukiwany". Jarosław Gajewski: skupiamy się na twórczości dramaturgicznej

- Mam narastającą potrzebę odnalezienia Fredry jako ważnego komponentu naszej kultury, mówiąc współczesnym językiem, jako twardego dysku naszej kultury, który wciąż daje się jeszcze odczytać. Za chwilę mogą być z tym już trudności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia aktor i reżyser Jarosław Gajewski, kurator programu pt. "Fredro poszukiwany". 
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Aleksander Fredro TEATR spektakl aktorstwo

"Chiny. Opowieść prawdziwa". Dyrektor CSW: jestem pewien, że wystawa się odbędzie

- Większość obrazów, instalacji, grafik jest już u nas. Trwają ostatnie prace wykończeniowe, montujemy jeszcze specjalnie zrobiony na tę wystawę, bardzo ciekawy i efektowny neon. Mnie ta wystawa już teraz bardzo się podoba - mówił w "Wybieram Dwójkę" Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W najbliższy piątek zaplanowano tam otwarcie wystawy "Chiny. Opowieść prawdziwa/Tell China's Story Well", którą chce zablokować ambasada Państwa Środka.
Zobacz więcej na temat:  Centrum Sztuki Współczesnej CSW Zamek Ujazdowski Chiny Dwójka Jakub Kukla protest wystawa

Tymon Niesiołowski - przedstawiciel formizmu w polskim ekspresjonizmie

58 lat temu, 12 czerwca 1965 roku, zmarł w Toruniu Tymon Niesiołowski - malarz i grafik, twórca sztuki użytkowej, pedagog. W zróżnicowanym świecie malarstwa w Polsce uchodził za czołowego przedstawiciela formistów, polskiego awangardowego ruchu literacko-artystycznego, zwanego wcześniej także polskim ekspresjonizmem. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA malarstwo awangarda Dwudziestolecie międzywojenne Wilno Toruń

Wystawa "Polski mężczyzna 1910-2010". Przegląd stylów i tendencji w sztuce

"Polski mężczyzna 1910-2010" to tytuł najnowszej wystawy w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach). Na ekspozycję składają się obrazy i rzeźby, które przedstawiają mężczyzn w rolach społecznych i zawodowych, jakie pełnili w ciągu stu lat. Na dziełach artystów takich jak Maja Berezowska czy Henryk Czarnecki ukazani są m.in. górnicy, rolnicy, biznesmeni, ojcowie i mężowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Kielce Jakub Domoradzki mężczyzna malarstwo

"Madonna z Dzieciątkiem" wróci do kraju. "Technologia pomaga w odzyskaniu dzieł sztuki"

- To pierwsza polska strata wojenna, która wraca do kraju z Dalekiego Wschodu. Dzięki naszym systemom pochodząca z kolekcji Lubomirskich z Przeworska "Madonna z Dzieciątkiem" została odnaleziona i zidentyfikowana w jednym z japońskich domów sztuki - mówił w Dwójce Tomasz Śliwiński z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo II wojna światowa Dwójka Jakub Kukla

"Kasten" - przekrojowa wystawa twórczości Andrzeja Kastena

- Rzeźby Andrzeja Kastena są zjawiskowe, pełne takiego spokoju. Jest też duża różnorodność u artysty w materiale. Można więc zobaczyć różne techniki, bo jest zarówno rzeźba z drewna, jak i z kamienia, a także ceramika. Dodatkowo to wszystko ozdabiają jeszcze na ścianach rysunki, monotypie i pastele - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Anna Chlebowicz, organizatorka wystawy "Kasten" w warszawskiej Galerii Test.
Zobacz więcej na temat:  rzeźba Dwójka Jakub Kukla galeria wystawa

Niezwykła wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu

Na Zamku Królewskim w Krakowie można oglądać specjalną wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona oraz innych skarbów sztuki, które ostatnio wzbogaciły wawelskie zbiory. Eksponaty będą dostępne przez niespełna miesiąc, do 11 czerwca, w czasowych miejscach ekspozycji. Później znajdą swoje stałe miejsce w Prywatnych Apartamentach Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Tycjan muzeum Wawel Kraków Tomasz Miara Trójka

Co nowego znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowego?

Muzeum Narodowe w Warszawie stale uzupełnia i rozbudowuje swoją kolekcję. W latach 2017–2022 do zbiorów zakupiono m.in. dzieła Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego. Wśród nabytków ostatnich lat znajdują się także obiekty tak różnorodne, jak unikatowa fotografia Nadara, intrygujące francuskie miniatury, kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy XVIII wieku lub przykłady XX-wiecznej polskiej sztuki użytkowej, np. meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy czy ceramika z Chodzieży i Ćmielowa. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa zbiory Tomasz Miara Trójka