Polskie Radio
Section05

tarcza antyinflacyjna

PR24 Tarcze i programy dla polskiej gospodarki. Poseł PiS: dzięki temu przedsiębiorstwa przetrwały

- Od 2015 r., kiedy przejęliśmy rządy w Polsce, gdy uszczelniliśmy system finansów publicznych, gdy nasza gospodarka stała się jeszcze bardziej konkurencyjna, zaczął się bardzo wysoki wzrost gospodarczy - mówiła w Polskim Radiu 24 senator Maria Koc (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja GOSPODARKA POLSKA Maria Koc Antoni Opaliński 500+ tarcza antykryzysowa

Eksperci: spadek inflacji spowalnia, ale najważniejsze, że cały czas pomagają tarcze antyinflacyjne

 Spadek inflacji kolejny miesiąc to sygnał pozytywny, ale to, że jest on mniejszy od konsensusu rynkowego dowodzi, że w drugiej połowie roku inflacja będzie spadał już wolniej. Cały czas też obowiązują tarcze ochronne związane z żywnością i energią. Dlatego ten spadek inflacji nie wydaje się upoważnić RPP do obniżenia we wrześniu stóp procentowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i  Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe inflacja

ART. SPONSOROWANY Enea wspiera zamrożenie cen energii. Blisko miliard zł tylko za I kwartał 2023 r.

Enea tylko za pierwszy kwartał 2023 roku przekaże na wsparcie klientów blisko miliard złotych do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, z którego finansowane jest zamrożenie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Enea przypomina, że 30 czerwca mija termin składania oświadczeń w sprawie gwarantowanej w 2023 r. ceny energii elektrycznej, zgodnie z limitami przyjętymi w programie Rządowej Tarczy Solidarnościowej.
Zobacz więcej na temat:  Enea energia energia elektryczna GOSPODARKA

Eksperci: wzrosty płac czy premie inflacyjne nie pomogą w walce z inflacją

Wzrost kosztów utrzymania w gospodarstwach domowych wynika z inflacji, na którą składają się czynniki zewnętrzne. Pomoc państwa z okresu pandemii spowodowała, że i tak jest zbyt dużo pieniądza na rynku. Dlatego oczekiwanie przez pracowników dodatkowy "premii inflacyjnych" nie jest dobrym rozwiązaniem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pracodawcy bezrobocie ceny

Eksperci: budżet państwa realnie pokazuje niższy wzrost gospodarczy

Z tegorocznego budżetu państwa widać wyraźny spadek wzrostu gospodarczego. Jeśli chodzi o dług to trzymamy się w ryzach finansowych określonych przez UE, ale mamy też sporą kwotę długu zapisaną w rozmaitych funduszach poza budżetem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet recesja inflacja zatrudnienie bezrobocie

Zerowy VAT na żywność i wakacje kredytowe. Wiceminister Soboń: to konkretne oszczędności dla polskich rodzin

- Dzięki zerowemu VAT na żywność w kieszeni polskiej rodziny w 2022 r. zostało 518 zł; tę zerową stawkę przedłużamy na rok 2023 - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że z wakacji kredytowych skorzystało 1,04 mln Polaków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Artur Soboń kredyt mieszkaniowy Krajowy Plan Odbudowy POLSKA inflacja społeczeństwo