Polskie Radio
Section05
tarcza antyinflacyjna

Eksperci: w kryzysie lepszy jest większy dług państwa niż zwiększanie podatków

Jeśli wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. oceniany jest na 0,7 czy 0,9 proc. to należy uznać, że w zasadzie w ogóle go nie będzie, że raczej będziemy ocierać się o recesję. W takiej sytuacji maksymalne podwyższanie jakichkolwiek podatków nie przysporzy budżetowi państwa większych wpływów, a znaczna podwyżka VAT może przyczynić się do upadłości części przedsiębiorstw. Jeśli nie chcemy odgraniczać wydatków państwa, to już mniejszym złem będzie zwiększenie zadłużenia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Piotr Maszczyk z SGH i dr Andrzej Sadowski prezydent  Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat pkb Komisja Europejska inflacja

Eksperci: konsumenci kupują mniej, koncentrują się tylko na rzeczach najpotrzebniejszych

Polscy konsumenci nadal sporo kupują, ale są to towary zdecydowanie tańsze, nabywane w mniejszych ilościach ale częściej, wykorzystują wszelkie możliwe promocje. Nadal istotnie poziom popytu poprawiają uchodźcy z Ukrainy, co nieco zaburza obraz zachowań polskich konsumentów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Grażyna Spytek-Bandurska z Federacji Przedsiębiorców Polskich i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja konsument wydatki wynagrodzenia

Eksperci: chwilowy spadek inflacji na pewno cieszy, ale w kolejnych miesiącach trzeba ją będzie konsekwentnie tłumić

Obniżka inflacja to zawsze powód do radość, ale niestety jednocześnie wzrosła inflacja bazowa, a to pokazuje utrzymującą się presję na wzrost cen w kolejnych miesiącach. Podobny efekt będzie miał wzrost kosztów energii. Gorsze są dane o niewielkim poziomie wzrostu inwestycji tak krajowych,. Jak i zagranicznych spowodowane obawami przed wojną, spadkami popytu czy drogim kredytem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus inflacja pkb Komisja Europejska ceny żywności ceny paliw

Eksperci: zerowy VAT na żywność na pewno pomoże Polakom w dobie wysokiej inflacji

Utrzymanie w przyszłym roku zerowego VAT na żywność to rozwiązanie jednoznacznie korzystne dla Polaków, pozytywnie oddziałujące na poziom inflacji. Poziom realnych cen będzie jednak w znacznym stopniu uzależniony także od kosztów transportu czy energii. Jeśli pracownicy odczują dalszy realny spadek siły nabywczej swoich wynagrodzeń, choć statystycznie one cały czas rosną, to mogą ruszyć po podwyżki. Pracodawcy mogą jednak nie być w stanie pozytywnie na to dopowiedzieć - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Wojciech Lewandowski z Wise Europa oraz prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek VAT inflacja zarobki wynagrodzenia

Ceny nawozów azotowych. Grupa Azoty informuje: obecnie jest najlepszy czas na zakupy

Grupa Azoty ostrzega przed zatorami podczas wiosennej sprzedaży nawozów. "Odkładanie zakupów na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, kiedy obserwowana jest kumulacja zamówień, może skończyć się zatorami logistycznymi" - przekonuje spółka. Podkreśliła wtedy, że obecnie jest najlepszy czas na zakup nawozów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Grupa Azoty produkcja ceny gaz ziemny podatek VAT

Tańszy prąd w ramach Tarczy Solidarnościowej. Tauron przypomina o terminach składania wniosków

Ponad 100 tys. razy pobrano dotąd ze strony internetowej Taurona wzór oświadczenia, które małe i średnie firmy oraz uprawnione instytucje powinny złożyć, by korzystać z ceny prądu ustalonej w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej. Termin składania oświadczeń mija z końcem listopada.
Zobacz więcej na temat:  Tauron GOSPODARKA prąd energia elektryczna ceny POLSKA społeczeństwo

Zamrożenie cen gazu. Poznaliśmy szacunki rządu dotyczące kosztów dla budżetu

Koszt rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej oraz stawek dystrybucji paliw gazowych dla niektórych odbiorców paliw gazowych wyniesie ok. 29 mld zł - zakłada projekt ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r., który w poniedziałek opublikowano na stronie Sejmu. Chodzi o rządowy projekt o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny ceny