Polskie Radio
Section05
tarcza antyinflacyjna

Tarcza Antyinflacyjna. Mariusz Adamiak: bez niej poziom inflacji byłby dwucyfrowy

- Prognozy mówiły o wzroście inflacji do poziomu nawet 10 proc. Więc wzrost do 9,2 proc. to dobra informacja. Ponadto mamy niemal na pewno do czynienia ze szczytem inflacji, w kolejnych miesiącach powinna ona być niższa - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Adamiak (PKO BP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA inflacja podatki tarcza antyinflacyjna POLSKA społeczeństwo Mirosław Skowron stopy procentowe NBP

Eksperci: tarcze antyinflacyjne hamują inflację

Gdyby nie tarcze antyinflacyjne prawdopodobnie mielibyśmy 10 czy 11 proc. inflacji za styczeń. Ale jest też faktem to, że dopiero zaczyna się fala podwyżek, które wyjdą od producentów w związku z obciążającymi ich ogromnymi podwyżkami gazu czy energii elektrycznej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Schumana oraz  prof. Konrad Raczkowski z Instytutu Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna inflacja ceny paliw ceny żywności stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej

Redukcja VAT ogranicza inflację. Premier: utrzymamy obniżone stawki tak długo, jak to będzie konieczne

- Będziemy utrzymywać obniżone stawki VAT, akcyzy, dodatki osłonowe i tworzyć w razie czego nowe "poduszki bezpieczeństwa" dla społeczeństwa tak długo, jak to będzie konieczne - zapewnia premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to się już przekłada na ścięcie szczytu inflacyjnego o 2-2,5 pkt proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna vat akcyza podatki Mateusz Morawiecki

Dynamika wzrostu PKB i walka z inflacją. Adam Glapiński o działaniach NBP

- Wzrost PKB za cały 2021 rok jest szacowany na 5,7 procent - przekazał na konferencji prasowej prezes NBP prof. Adam Glapiński. - Mamy też bardzo dobre dane z rynku pracy: bardzo niskie bezrobocie i wzrost płac - podkreślił. Szef banku centralnego mówił też o podniesieniu stóp procentowych i prognozach dotyczących inflacji na 2023 rok. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Glapiński GOSPODARKA NBP inflacja tarcza antyinflacyjna stopy procentowe pkb

Czy sklepy manipulują cenami po obniżce VAT?

Kto robił zakupy w ostatnich dniach, zauważył, że ceny żywności nieco spadły. Niektóre sieci handlowe nawet, żeby nam to uwypuklić, na półkach zamieściły stare przekreślone ceny i obok te nowe, z zerowym VAT-em. Ale! Szef Solidarności handlowców Alfred Bujara twierdzi, że kilka dni przed tym, jak ceny dzięki obniżce VAT-u na pieczywo czy nabiał spadły, w pewnych sklepach wzrosły i to nawet o 10-20 procent.
Zobacz więcej na temat:  podatek VAT tarcza antyinflacyjna vat UOKiK Aleksander Ziemiańczyk

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Stefaniak: rząd prowadzi aktywną politykę przeciwdziałania sytuacjom zagrażającym gospodarce

- Siedem lat temu Polacy wybrali aktywną rolę państwa w gospodarce i w sytuacjach kryzysowych rzeczywiście dostają takie rozwiązania. Mamy do czynienia z tarczami antykryzysowymi w sytuacjach, kiedy w skali globalnej w gospodarce dzieje się coś niedobrego - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Stefaniak, ekonomista, analityk finansowy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA inflacja podatki tarcza antyinflacyjna Antoni Trzmiel POLSKA społeczeństwo