Polskie Radio
Section05
tarcza antyinflacyjna

Wakacje kredytowe. Rzecznik rządu: jeżeli PiS będzie kontynuowało rządy, zostaną przedłużone

- Decyzja o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej będzie podjęta w listopadzie, bo wtedy będą dane makroekonomiczne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Zadeklarował, że "jeżeli PiS będzie kontynuowało rządy, to wakacje kredytowe będą przedłużone".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna ceny żywności Piotr Müller rząd podatki vat kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy sklep zakupy społeczeństwo POLSKA

Tarcza energetyczna, solidarnościowa i antyinflacyjna. Działania rządu wobec wyzwań ostatnich lat

Ekonomiczne skutki pandemii oraz wojna na Ukrainie doprowadziły do poważnych zaburzeń w światowej i europejskiej gospodarce. Przyczyniło się to wzrostu inflacji we wszystkich rozwiniętych krajach, a w szczególności na Starym Kontynencie. Inflacja stanowiła w pierwszej kolejności zagrożenie dla polskich rodzin i konsumentów, gdyż powodowała wzrost cen paliw, energii oraz produktów spożywczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA tarcza antykryzysowa tarcza antyinflacyjna

Wiceminister MAP komentuje informację o wysokich cenach energii w Polsce: to fake news, ceny były zamrożone

Warto sprostować fake newsa, jakoby ceny energii w Polsce były jednymi z najwyższych. To nieprawda. Dzięki tarczy energetycznej ceny energii w Polsce zostały zamrożone - powiedział wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, odpowiadając na pytanie o podwyżki cen energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne prąd tarcza antyinflacyjna POLSKA Ministerstwo Aktywów Państwowych

PR24 Tarcze i programy dla polskiej gospodarki. Poseł PiS: dzięki temu przedsiębiorstwa przetrwały

- Od 2015 r., kiedy przejęliśmy rządy w Polsce, gdy uszczelniliśmy system finansów publicznych, gdy nasza gospodarka stała się jeszcze bardziej konkurencyjna, zaczął się bardzo wysoki wzrost gospodarczy - mówiła w Polskim Radiu 24 senator Maria Koc (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja GOSPODARKA POLSKA Maria Koc Antoni Opaliński 500+ tarcza antyinflacyjna tarcza antykryzysowa

Tarcza antyinflacyjna w 2024 roku. Minister finansów: będziemy reagować stosownie do potrzeb

- Podejmiemy decyzje o kontynuacji tarcz antyinflacyjnych w przyszłym roku, jeśli taka potrzeba wystąpi - zapowiada minister finansów Magdalena Rzeczkowska w wywiadzie dla Business Insider Polska. Jak dodała, w 2024 r. średnioroczna inflacja ma wynieść 6,6 proc., czyli "istotnie" niżej niż w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna inflacja budżet Polski Ministerstwo Finansów

Eksperci: spadek inflacji spowalnia, ale najważniejsze, że cały czas pomagają tarcze antyinflacyjne

 Spadek inflacji kolejny miesiąc to sygnał pozytywny, ale to, że jest on mniejszy od konsensusu rynkowego dowodzi, że w drugiej połowie roku inflacja będzie spadał już wolniej. Cały czas też obowiązują tarcze ochronne związane z żywnością i energią. Dlatego ten spadek inflacji nie wydaje się upoważnić RPP do obniżenia we wrześniu stóp procentowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i  Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe inflacja tarcza antyinflacyjna

"Zawsze przygotujemy działania osłonowe dla Polaków". Premier zapewnia o rządowym wsparciu w kryzysach

- Niezależnie od tego, jaki będzie kryzys, zawsze przygotujemy działania osłonowe dla Polaków, którzy tego potrzebują; od dodatków na węgiel i gaz, poprzez zamrożenie cen energii czy zerowy VAT na żywność - powiedział w sobotę w Kościerzynie premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier tarcza antyinflacyjna tarcza antykryzysowa podatek VAT POLSKA polityka

ART. SPONSOROWANY Enea wspiera zamrożenie cen energii. Blisko miliard zł tylko za I kwartał 2023 r.

Enea tylko za pierwszy kwartał 2023 roku przekaże na wsparcie klientów blisko miliard złotych do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, z którego finansowane jest zamrożenie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Enea przypomina, że 30 czerwca mija termin składania oświadczeń w sprawie gwarantowanej w 2023 r. ceny energii elektrycznej, zgodnie z limitami przyjętymi w programie Rządowej Tarczy Solidarnościowej.
Zobacz więcej na temat:  Enea tarcza antyinflacyjna energia energia elektryczna GOSPODARKA

Ile firm energochłonnych złożyło już wnioski o dofinansowanie z powodu wzrostu cen gazu?

Firmy energochłonne złożyły wnioski na ponad 3,8 mld zł finansowego wsparcia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najwięcej, bo 151 wniosków złożyły duże firmy. Przedsiębiorstwa wnioskowały głównie o pomoc w wysokości do 4 mln euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka NFOŚiGW ministerstwo klimatu ekologia ceny paliw gaz ziemny tarcza antyinflacyjna LNG Baltic Pipe

Eksperci: wzrosty płac czy premie inflacyjne nie pomogą w walce z inflacją

Wzrost kosztów utrzymania w gospodarstwach domowych wynika z inflacji, na którą składają się czynniki zewnętrzne. Pomoc państwa z okresu pandemii spowodowała, że i tak jest zbyt dużo pieniądza na rynku. Dlatego oczekiwanie przez pracowników dodatkowy "premii inflacyjnych" nie jest dobrym rozwiązaniem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pracodawcy bezrobocie tarcza antyinflacyjna ceny

Eksperci: budżet państwa realnie pokazuje niższy wzrost gospodarczy

Z tegorocznego budżetu państwa widać wyraźny spadek wzrostu gospodarczego. Jeśli chodzi o dług to trzymamy się w ryzach finansowych określonych przez UE, ale mamy też sporą kwotę długu zapisaną w rozmaitych funduszach poza budżetem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet recesja tarcza antyinflacyjna inflacja zatrudnienie bezrobocie