Polskie Radio
Section05
tarcza antyinflacyjna

Eksperci: zerowy VAT na żywność nie mógł być z nami na zawsze

Nigdy nie ma dobrego momentu na podwyższenie podatku, a co za tym idzie cen towarów, szczególnie, gdy są to towary codziennej potrzeby, do których  należy żywność. Jednak to czy ceny żywności wzrosną będzie zależało zarówno od samych handlowców. Ciekawy będzie też efekt wojen cenowych między dużymi dyskontami, - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny żywności vat budżet Polski

Eksperci: inflacja się obniża, ale nie stabilizuje

Nie należy spodziewać jakichkolwiek ruchów, jeżeli chodzi o wysokość stóp procentowych w najbliższym czasie. Sytuacja z inflacją nie jest pewna, nie wiadomo jaki będzie kształt tarcz osłonowych i czy w ogóle zostaną utrzymane  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Maciej Samcik z blogu Subiektywnieofinansach.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe ceny żywności ceny energii

ANALIZA Opozycja chce zrujnować Polaków? Zobacz, co grozi naszym portfelom w 2024 roku

W najbliższym roku Polacy staną przed szeregiem zmian, które mogą zdecydowanie wpłynąć na zasobność ich portfeli. Dynamiczne kierunki polityki gospodarczej oraz nowe decyzje rządu zapowiadają kilka istotnych transformacji. Likwidacja zerowej stawki VAT na żywność, ograniczenie działań osłonowych w kwestii cen energii, modyfikacja programu wakacji kredytowych, likwidacja Wód Polskich oraz modyfikacja programu 800+ to kluczowe kwestie dla finansów polskich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA tarcza antykryzysowa 500+ energia elektryczna prąd kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy 800+ społeczeństwo infografika

Eksperci: wycena akcji nie zmniejsza kapitał spółki, ale osłabianie konkurencyjności Orlenu jest ryzykowne i zniechęca inwestorów

Utrata wartości akcji spółki nie jest tożsama ze zmniejszeniem się jej majątku. A ktoś przecież musi sfinansować zamrożenie cen energii. Nikt z decydentów nie mówił też o prywatyzacji Orlenu – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW. Ale dr Artur Bartoszewicz z SGH wskazywał, że w ten sposób mogły stracić fundusze emerytalne, ale obciążenie tylko tego koncernu finansowaniem mrożenia cen energii, osłabi jego konkurencyjność na rynku.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw energetyka Orlen

Premier Morawiecki: mimo niespokojnych czasów finanse publiczne w Polsce są stabilne

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji w Warszawie, że w ciągu ośmiu dni planuje przedstawić gotową propozycję składu nowej Rady Ministrów. Szef rządu dodał, że wcześniej będzie ją konsultował z prezydentem Andrzejem Dudą. Mówił też o finansach publicznych państwa. - Są stabilne - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość finanse budżet tarcza antykryzysowa GOSPODARKA

Eksperci: inflacja będzie dalej spadać, ale potrzebne jest utrzymanie tarczy antyinflacyjnej

Ceny szybko spadają i będzie tak również w przyszłym roku. To potwierdza racje analityków NBP oraz decyzje RPP o obniżkach stóp procentowych. Zniesienie tarcz antyinflacyjnych mogłoby jednak w 2024 inflację znów podwyższyć, ale ich utrzymanie jest jednak zasadne, także ze względu na utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki, np. wobec gospodarki niemieckiej. Być może jednak będą poszukiwane dodatkowe wpływy do budżetu po to, aby stworzyć nowemu rządowi przestrzeń do dyskusji o wejściu Polski do strefy euro. Nie jest to jednak dobry moment ani dla naszej gospodarki, ani dla obywateli - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: ekonomista i analityk finansowy Andrzej Stefaniak i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja NBP Rada Polityki Pieniężnej ceny paliw strefa euro

ANALIZA Tarcza energetyczna, solidarnościowa i antyinflacyjna. Rząd chroni Polaków przed kryzysem

Ekonomiczne skutki pandemii oraz wojna na Ukrainie doprowadziły do poważnych zaburzeń w światowej i europejskiej gospodarce. Przyczyniło się to wzrostu inflacji we wszystkich rozwiniętych krajach, a w szczególności na Starym Kontynencie. Inflacja stanowiła w pierwszej kolejności zagrożenie dla polskich rodzin i konsumentów, gdyż powodowała wzrost cen paliw, energii oraz produktów spożywczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA tarcza antykryzysowa energetyka bezpieczeństwo energetyczne społeczeństwo POLSKA

Wakacje kredytowe. Rzecznik rządu: jeżeli PiS będzie kontynuowało rządy, zostaną przedłużone

- Decyzja o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej będzie podjęta w listopadzie, bo wtedy będą dane makroekonomiczne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Zadeklarował, że "jeżeli PiS będzie kontynuowało rządy, to wakacje kredytowe będą przedłużone".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny żywności Piotr Müller rząd podatki vat kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy sklep zakupy społeczeństwo POLSKA

Tarcza energetyczna, solidarnościowa i antyinflacyjna. Działania rządu wobec wyzwań ostatnich lat

Ekonomiczne skutki pandemii oraz wojna na Ukrainie doprowadziły do poważnych zaburzeń w światowej i europejskiej gospodarce. Przyczyniło się to wzrostu inflacji we wszystkich rozwiniętych krajach, a w szczególności na Starym Kontynencie. Inflacja stanowiła w pierwszej kolejności zagrożenie dla polskich rodzin i konsumentów, gdyż powodowała wzrost cen paliw, energii oraz produktów spożywczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA tarcza antykryzysowa

Wiceminister MAP komentuje informację o wysokich cenach energii w Polsce: to fake news, ceny były zamrożone

Warto sprostować fake newsa, jakoby ceny energii w Polsce były jednymi z najwyższych. To nieprawda. Dzięki tarczy energetycznej ceny energii w Polsce zostały zamrożone - powiedział wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, odpowiadając na pytanie o podwyżki cen energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne prąd POLSKA Ministerstwo Aktywów Państwowych