Polskie Radio
Section05

TYLKO U NAS

Ekspert: akcja "I will go to jail" zaplanowana wcześniej

Film Ruderman Foundation to zaplanowane działanie, na którym skorzystać może rosyjska propaganda - uważa Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. - Wszystkie negatywne wątki na temat Polski są podchwytywane przez rosyjskie ośrodki i dystrybuowane dalej; ten przekaz wpisuje się w cały zespół, a jego efektem jest dezawuowanie Polski - mówił ekspert. Jednak, jak zaznaczył, dokładne określenie kto stoi za wywołującym kontrowersje filmem "I will go to jail" jest w tym momencie trudne.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Izrael USA Rosja

Valparaiso - rajska dolina bohemy artystycznej

Raj w dolinie – tak można przetłumaczyć nazwę chilijskiego miasta, w którym króluje street art. Valparaiso to drugie co do wielkości miasto Chile. Zabytkowe dzielnice pełne charakterystycznych, kolorowych domów w 2003 roku trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. "PolskieRadio.pl na końcu świata" zaprasza na wycieczkę po rajskiej krainie bohemy artystycznej Chile. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio.pl na końcu świata polskieradio.pl podróże podróże zagraniczne

TYLKO U NAS Organizatorzy igrzysk zapewnili "Małe piwo" i jest efekt

Tego jak ważny jest dla każdego sportowca doping kibiców tłumaczyć nie trzeba. W Pjongczangu różnie bywa z frekwencją na trybunach. Cezary Gurjew, który na antenach Polskiego Radia komentuje wydarzenia w Korei sprawdził, dlaczego łyżwiarze szybcy nie powinni narzekać, bo podczas zawodów mogą liczyć na wyjątkowe wsparcie.
Zobacz więcej na temat:  sporty zimowe PjongCzang 2018 Cezary Gurjew łyżwiarstwo szybkie igrzyska olimpijskie

Kosmiczna podróż po pustyni [WIDEO]

Kręcono tu sceny do filmu o Jamesie Bondzie, "lądowano na Księżycu" i uprawiano sandboarding, czyli zjazd na desce snowboardowej po... piasku. "PolskieRadio.pl na końcu świata" dotarło w najbardziej suche miejsce na Ziemi, czyli Pustynię Atakama. I mimo, że deszczu pada niewiele, to i tak pojawiają się tam dywany kwiatów.  Zobaczcie porcję ciekawostek prosto z Chile.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio.pl na końcu świata podróże Chile kosmos polskieradio.pl

TYLKO U NAS "Zachód gra w jedną grę, a Rosja w drugą". Co zatem robić?

Prezydent Rosji Władimir Putin codziennie czuje się zagrożony – a zniszczenie konsensusu wewnętrznego w Rosji jest dla niego jednym z większych niebezpieczeństw – tak sytuację w Rosji oceniła analityczka Iryna Busygina. Eksperci są zgodni, że polityka zagraniczna w Rosji podporządkowana jest celom wewnętrznym i one ją determinują. Jak w takiej sytuacji znaleźć nowe podejście do Rosji – co robić, gdy Kreml łamie porządek międzynarodowy – o tym dyskutowali w Warszawie eksperci z Polski, Niemiec, Rosji i USA.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Krym

Cios w koński los, czyli spór o transport do "Moka"

- Przeciążenia. To jest jedno słowo, które określa warunki pracy tych koni - tłumaczy Beata Czerska z Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Wozacy buntują się i mówią, że nie eksploatują zwierząt ponad ich siły. Spór o los koni, które na odcinku Palenica Białczyńska-Włosienica podwożą turystów do Morskiego Oka nie cichnie. Tradycja i pieniądze kontra troska o los tatrzańskich koni. Kto ma rację w tym sporze? To sprawdzał reporter portalu polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  konie zwierzęta Morskie Oko Tatry

TYLKO U NAS "Aneksja Krymu może okazać się dla Rosji zbyt droga"

Dozbrajanie anektowanego Krymu przez Rosję to dowód, że sytuacja  na okupowanym terenie jest daleka od normalności - i nigdy normalna nie będzie – tak komentuje działania Rosji na Krymie, m.in. sprowadzanie nowych rakiet S-400 Triumf,  prof. Mykoła Hnatowski z Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Jego zdaniem ważne jest utrzymywanie presji na Moskwę. O Krymie dyskutowali w Warszawie specjaliści od prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Krym Rosja Ukraina Tatarzy krymscy ONZ prawo

Spakowali raka do plecaka i poszli... żyć [REPORTAŻE]

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Portal Polskiego Radia od lat włącza się w inicjatywy, których celem jest wspieranie osób dotkniętych tą chorobą. Bohaterowie naszych reportaży nigdy się nie poddali. Doświadczenia onkologiczne paradoksalnie wyzwoliły w nich siły, o które nigdy by się nie posądzili. Zdobywaliśmy z nimi góry i doliny, płyneliśmy przez rwące rzeki. Dziś przypominamy ich inspirujące historie.
Zobacz więcej na temat:  rak płuca rak piersi rak krtani choroba lekarz psychologia Adam Bielecki

Spłonął hybrydowy wóz TPN. Co dalej z tatrzańskimi końmi?

Wspomagany silnikiem elektrycznym wóz miał odciążyć konie, które na odcinku Palenica Białczyńska - Włosienica podwożą turystów do Morskiego Oka. W garażu Tatrzańskiego Parku Narodowego od pół roku stał jedyny prototypowy egzemplarz, który był przez kilka miesięcy testowany. Zastosowane w wozie rozwiązania okazały się jednak wadliwe. Pojazd podczas ładowania baterii zapalił się i znaczna jego cześć uległa zniszczeniu.
Zobacz więcej na temat:  Tatry konie góry zwierzęta