Polskie Radio
Section05
umysł

Skąd się bierze gęsia skórka?

Znana nam fizjologiczna reakcja, kiedy na skórze pojawiają się małe dreszczyki, a włosy staja dęba, jest spadkiem po naszych przodkach sprzed milionów lat. Żyjącym w trudnych warunkach pierwotnym ludziom kurczenie mięśni i prostowanie włosków pomagały w regulowaniu temperatury ciała. A jaką funkcję dzisiaj pełni gęsia skórka?
Zobacz więcej na temat:  anatomia człowieka badania dziedziczenie emocje fizyka natura strach STYL ŻYCIA umysł zwierzęta

Co daje nam czytanie? Same korzyści!

Wyniki badań poziomu czytelnictwa nie dają powodów do dumy: w 2015 roku ponad 20 milionów Polaków nie przeczytało ani jednej książki, co stanowi najniższy wynik w historii badań, czyli od 1992 r. Wypadamy naprawdę kiepsko, ponieważ w większości krajów Europy poziom czytelnictwa to ponad 50 proc. Korzyści z czytania książek jest naprawdę bardzo wiele i warto sobie uświadomić, co tracimy, gdy dzieła literackie leżą nieużywane na półce.
Zobacz więcej na temat:  czytanie bajek czytelnictwo e-book książki STYL ŻYCIA umysł wyobraźnia

Kolory pomagają w zapamiętywaniu i nie tylko...

Chromoterapia (lub inaczej koloroterapia) to jedna z niekonwencjonalnych metod leczniczych polegająca na skupianiu wzroku człowieka na odpowiednich barwach. Koloroterapia zakłada że przebywając w otoczeniu różnych barw, możemy mieć więcej energii do życia, więcej optymizmu. Siła barw może uspokajać, relaksować, pobudzać, ale też pomagać w uczeniu się, hamować lub wzmagać apetyt.
Zobacz więcej na temat:  barwy emocje humor kolor kolor nadziei kolor zielony STYL ŻYCIA umysł zdrowie

Jak rozpoznać kłamcę?

,,Kłamstwo ma krótkie nogi” to powiedzenie o wiele bardziej wiarygodne niż mogłoby się wydawać. I to nie tylko dlatego, że im więcej kłamiemy, tym mniejsze szanse mamy na ukrycie prawdy i tym bardziej się w kłamstwach sami plączemy, ale też dlatego, że nasze emocje, myśli i zamiary są ściśle związane z zachowaniem i mową ciała. Choć nie ma konkretnego ruchu czy wyrazu twarzy, które potwierdzałoby, że ktoś kłamie, istnieje grupa gestów, których rozpoznawania można się nauczyć, by łatwiej zidentyfikować kłamcę.
Zobacz więcej na temat:  emocje mózg psychologia STYL ŻYCIA umysł

Dlaczego kobiety są bardziej spostrzegawcze?

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że płeć piękna ma bardziej rozwiniętą zdolność do rejestrowania szczegółowych informacji oraz lepszą pamięć wzrokową niż mężczyźni. Przez tysiące lat obie płcie kształtowały swoje osobowości, w których wyodrębniły się charakterystyczne cechy. Kobiety interpretują sygnały z otoczenia inaczej niż mężczyźni, a za wszystko dopowiada po prostu…natura.
Zobacz więcej na temat:  emocje kobieta mózg STYL ŻYCIA umysł

O czym decydują półkule mózgu?

Ludzki mózg to genialny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Składa się z dwóch półkul, w których umiejscowione są różne zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe. To właśnie stopień rozwinięcia tych struktur decyduje o tym, czy jesteśmy humanistami czy umysłami ścisłymi, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni, czy myślimy twórczo czy logicznie.
Zobacz więcej na temat:  anatomia człowieka biologia fizyka mózg STYL ŻYCIA umysł magazyn wakacyjny