Polskie Radio
Section05

videoMozaika

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Reportaż "W morzu ognia, w morzu gruzów" [POSŁUCHAJ]

19 kwietnia przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim - pierwszego zbrojnego zrywu na terenach okupowanej przez nazistów Europy. Była to największa pojedyncza akcja zbrojna żydowskiego podziemia. Do walki stanęło kilkaset osób skupionych wokół Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska Jakub Tarka getto warszawskie powstanie w getcie reportaż w Jedynce pr poleca

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Laureatka konkursu: prawda jest najważniejsza

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio. Galę laureatów konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" retransmitować będziemy w Programie 1 Polskiego Radia we wtorek (18.04) po godz. 20.00.
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs Elżbieta Witek Polskie Radio historia Polski

"Goetel" Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Głogowskiej

"Goetel" to opowieść o ostatnich miesiącach, które w Polsce spędził Ferdynand Goetel. W międzywojniu był prawdziwym pisarskim celebrytą, prezesem Polskiego PEN Clubu i Związku Zawodowego Literatów Polskich. Jego książki sprzedawały się w wielotysięcznych nakładach. Okupacja zmieniła wszystko. Reżyseria: Aleksandra Głogowska. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Krzysztof Stelmaszyk, Zbigniew Konopka, Dominika Kluźniak, Olga Sarzyńska, Adam Cywka, Jan Litvinovith, Lech Łotocki, Dariusz Wnuk, Kamil Pruban 
Zobacz więcej na temat:  Ferdynand Goetel krzysztof stelmaszyk

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów IV edycji konkursu

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs W POLSKIM RADIU Elżbieta Witek Agnieszka Kamińska Polskie Radio

"Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Prezes Polskiego Radia: wspaniały i potrzebny konkurs

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. W inicjatywę marszałek Sejmu od początku zaangażowało się Polskie Radio - przypomniała prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska. 
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs W POLSKIM RADIU Elżbieta Witek Agnieszka Kamińska Polskie Radio

IV konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940". W Polskim Radiu nagrano zwycięską piosenkę

Dziś (16 kwietnia) poznamy zwycięzców IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio. W 2023 roku przypada 83. rocznica zbrodni ludobójstwa popełnionej przez NKWD m.in. na oficerach Wojska Polskiego i policjantach z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs W POLSKIM RADIU Elżbieta Witek Wojsko Polskie

"Katyń. De profundis" Michała Zdunika w reżyserii autora

Dzieje katyńskiej zbrodni są historią milczenia. O Katyniu nie można było mówić, objawić prawdy, wskazać realnych sprawców. Byli jednak bohaterowie, którzy domagali się sprawiedliwości, walczyli o pamięć i chwałę dla ofiar, nie mogli znieść fałszu i przerażającej ciszy, która zapanowała nad zbiorowymi mogiłami. Słuchowisko oddaje im głos, przypomina też inne, zapomniane postaci, które zabłąkały się w katyńskim lesie - pewnego wędrującego zimową nocą wilka i zamordowanego chłopca w sandałkach i niebieskim garniturku. Reżyseria: Michał Zdunik. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Obsada: Oskar Hamerski, Sebastian Świerszcz, Zbigniew Konopka, Helena Radzikowska, Łukasz Borkowski, Michał Klawiter, Lech Łotocki, Grzegorz Kwiecień, Olgierd Łukaszewicz, Kamil Pruban, Anna Grycewicz, Konrad Żygadło, Tomasz Nosiński
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Katyń zbrodnia katyńska pr poleca

"Historia mówi przez pokolenia". Za nami Kongres Pamięci Narodowej

Na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zorganizował Instytut Pamięci Narodowej w dniach 13–15 kwietnia 2023 roku. Całość odbyła się pod hasłem: Historia mówi przez pokolenia. Podczas Kongresu zostały zaprezentowane wyniki raportu "Edukacja dla pamięci" i odbyła się dyskusja na temat świadomości historycznej Polaków. Debaty z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, publicystów, blogerów, społeczników, międzynarodowy festiwal filmowy, wystawy multimedialne, warsztaty, strefa nowych technologii, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy – to tylko niektóre z atrakcji na Kongresie Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Kongres Pamięci Narodowej

José Manuel Albán Juárez i jego sekstet - "Musica negra y blanca" [ZOBACZ WIDEO]

Po krótkiej świątecznej przerwie czas na kolejny koncert z cyklu "Jazz.PL". Perkusista José Manuel Albán Juárez zaprezentował swój premierowy projekt, łączący polskie oberki z tradycyjną muzyką peruwiańską. Koncert zatytułowany "Musica negra y blanca" był transmitowany na antenie, stronie internetowej oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego niezwykłego wydarzenia!
Zobacz więcej na temat:  koncert Jazz Dwójka pr poleca