80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Reportaż "W morzu ognia, w morzu gruzów" [POSŁUCHAJ] 19 kwietnia przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim - pierwszego zbrojnego zrywu na terenach okupowanej przez nazistów Europy. Była to największa pojedyncza akcja zbrojna żydowskiego podziemia. Do walki stanęło kilkaset osób skupionych wokół Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Zobacz więcej na temat: reportaż Magda Skawińska Jakub Tarka getto warszawskie powstanie w getcie reportaż w Jedynce pr poleca
Gala wręczenia Złotych Mikrofonów 2022 [ZOBACZ WIDEO] Polskie Radio kolejny raz przyznało swoje najważniejsze nagrody - Złote Mikrofony. Uroczysta gala odbyła się 18 kwietnia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU złote mikrofony Polskie Radio
Świętujemy 97. urodziny radiowej Jedynki [SŁUCHAJ TERAZ] W "Czterech porach roku" w dniu 97. urodzin Programu 1 Polskiego Radia opowiemy o tym, jak nowoczesne rozwiązania i technologie zmieniają oblicze radiowej Jedynki i sposób jej odbioru w stosunku do tego, co było kiedyś. Chodzi m.in. o słuchanie za pośrednictwem aplikacji na smartfonach czy w odbiornikach z systemem DAB+. Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek
Perspektywy Medycyny 2022. Dziennikarze Jedynki z wyróżnieniami Dorota Truszczak i Roman Czejarek otrzymali wyróżnienia od Kongresu "Zdrowie Polaków" w ramach konkursu Perspektywy Medycyny 2022. Dziennikarzy Programu 1 Polskiego Radia doceniono w kategorii "Promocja zdrowia w mediach" za "rzetelną działalność na rzecz upowszechniania aktualnej wiedzy medycznej i osiągnięć naukowych". Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek Dorota Truszczak
Robert Kubica dla Trójki: często zapominamy, jak niebezpieczny jest motosport [POSŁUCHAJ] O specyfice wyścigów długodystansowych, przygotowaniach do jubileuszowego wyścigu Le Mans i śmierci swojego kolegi, Irlandczyka Craiga Breena, opowiedział Robert Kubica w wywiadzie dla radiowej Trójki. Zobacz więcej na temat: Robert Kubica wyścigi samochodowe Dariusz Urbanowicz Trójka Moto sport W POLSKIM RADIU
"Próchno" Wacława Berenta w "Lekturach Jedynki" Od 17 kwietnia - ok. godz. 23.50 - zapraszamy do wysłuchania fragmentów powieści "Próchno" Wacława Berenta. Ukazywała się ona najpierw w roku 1901 w odcinkach, w warszawskim miesięczniku "Chimera", by w formie książkowej pojawić się w roku 1903. Zobacz więcej na temat: literatura książki pr poleca Wacław Berent
"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Laureatka konkursu: prawda jest najważniejsza Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio. Galę laureatów konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" retransmitować będziemy w Programie 1 Polskiego Radia we wtorek (18.04) po godz. 20.00. Zobacz więcej na temat: Katyń konkurs Elżbieta Witek Polskie Radio historia Polski
"Goetel" Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Głogowskiej "Goetel" to opowieść o ostatnich miesiącach, które w Polsce spędził Ferdynand Goetel. W międzywojniu był prawdziwym pisarskim celebrytą, prezesem Polskiego PEN Clubu i Związku Zawodowego Literatów Polskich. Jego książki sprzedawały się w wielotysięcznych nakładach. Okupacja zmieniła wszystko. Reżyseria: Aleksandra Głogowska. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Krzysztof Stelmaszyk, Zbigniew Konopka, Dominika Kluźniak, Olga Sarzyńska, Adam Cywka, Jan Litvinovith, Lech Łotocki, Dariusz Wnuk, Kamil Pruban Zobacz więcej na temat: Ferdynand Goetel krzysztof stelmaszyk
"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów IV edycji konkursu Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio. Zobacz więcej na temat: Katyń konkurs W POLSKIM RADIU Elżbieta Witek Agnieszka Kamińska Polskie Radio
"Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Prezes Polskiego Radia: wspaniały i potrzebny konkurs Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. W inicjatywę marszałek Sejmu od początku zaangażowało się Polskie Radio - przypomniała prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska. Zobacz więcej na temat: Katyń konkurs W POLSKIM RADIU Elżbieta Witek Agnieszka Kamińska Polskie Radio
IV konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940". W Polskim Radiu nagrano zwycięską piosenkę Dziś (16 kwietnia) poznamy zwycięzców IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio. W 2023 roku przypada 83. rocznica zbrodni ludobójstwa popełnionej przez NKWD m.in. na oficerach Wojska Polskiego i policjantach z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Zobacz więcej na temat: Katyń konkurs W POLSKIM RADIU Elżbieta Witek Wojsko Polskie
Szymon Nehring: nie trzeba znać się na muzyce klasycznej, żeby jej słuchać - "Z klasyką przez Polskę" to cykl, w którym biorę udział już kolejny raz. Jego celem jest promocja muzyki klasycznej w małych miejscowościach - mówił w audycji "Café Muza" Szymon Nehring, jeden z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia. Zobacz więcej na temat: Szymon Nehring Dwójka Róża Światczyńska MUZYKA
"Katyń. De profundis" Michała Zdunika w reżyserii autora Dzieje katyńskiej zbrodni są historią milczenia. O Katyniu nie można było mówić, objawić prawdy, wskazać realnych sprawców. Byli jednak bohaterowie, którzy domagali się sprawiedliwości, walczyli o pamięć i chwałę dla ofiar, nie mogli znieść fałszu i przerażającej ciszy, która zapanowała nad zbiorowymi mogiłami. Słuchowisko oddaje im głos, przypomina też inne, zapomniane postaci, które zabłąkały się w katyńskim lesie - pewnego wędrującego zimową nocą wilka i zamordowanego chłopca w sandałkach i niebieskim garniturku. Reżyseria: Michał Zdunik. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Obsada: Oskar Hamerski, Sebastian Świerszcz, Zbigniew Konopka, Helena Radzikowska, Łukasz Borkowski, Michał Klawiter, Lech Łotocki, Grzegorz Kwiecień, Olgierd Łukaszewicz, Kamil Pruban, Anna Grycewicz, Konrad Żygadło, Tomasz Nosiński Zobacz więcej na temat: Teatr Polskiego Radia Katyń zbrodnia katyńska pr poleca
kIRk w melancholijnej "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO] kIRk to zespół, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność w polskiej muzyce niezależnej. Kolektyw występował na największych polskich festiwalach, jak Open'er, OFF Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Jego muzykę komplementował Michael Gira ze Swansów, Nils Petter Molvaer czy Jerzy Mazzoll. Grupa wystąpiła podczas "Miejscówki z Dwójką" w sobotę 15 kwietnia. Zobacz więcej na temat: Miejscówka z Dwójką Dwójka
"Historia mówi przez pokolenia". Za nami Kongres Pamięci Narodowej Na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zorganizował Instytut Pamięci Narodowej w dniach 13–15 kwietnia 2023 roku. Całość odbyła się pod hasłem: Historia mówi przez pokolenia. Podczas Kongresu zostały zaprezentowane wyniki raportu "Edukacja dla pamięci" i odbyła się dyskusja na temat świadomości historycznej Polaków. Debaty z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, publicystów, blogerów, społeczników, międzynarodowy festiwal filmowy, wystawy multimedialne, warsztaty, strefa nowych technologii, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy – to tylko niektóre z atrakcji na Kongresie Pamięci Narodowej. Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU Kongres Pamięci Narodowej
Dzierżoniów na Dolnym Śląsku. To tu powstawały słynne radioodbiorniki Diora Stolica polskiej radiotechniki, zagłębie sportów walki i niezliczone kilometry tras rowerowych. To właśnie Dzierżoniów. Miasto, które kojarzone jest także ze znanym aktorem Zbigniewem Cybulskim. "Jedyne takie miejsce" zaprasza do wyjątkowej podróży na Dolny Śląsk. Zobacz więcej na temat: turystyka podróże Patryk Bedliński Dzierżoniów
José Manuel Albán Juárez i jego sekstet - "Musica negra y blanca" [ZOBACZ WIDEO] Po krótkiej świątecznej przerwie czas na kolejny koncert z cyklu "Jazz.PL". Perkusista José Manuel Albán Juárez zaprezentował swój premierowy projekt, łączący polskie oberki z tradycyjną muzyką peruwiańską. Koncert zatytułowany "Musica negra y blanca" był transmitowany na antenie, stronie internetowej oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego niezwykłego wydarzenia! Zobacz więcej na temat: koncert Jazz Dwójka pr poleca
Krzysztof Zanussi o swoim filmie "Liczba doskonała": "Życie bez miłości jest puste" [ZOBACZ WIDEO] Do polskich kin trafiła właśnie "Liczba doskonała" – najnowszy film Krzysztofa Zanussiego. I właśnie m.in. o tej produkcji, ale też o planach na przyszłość, w swojej audycji Ryszard Jaźwiński rozmawiał z reżyserem. Zobacz więcej na temat: Trójka Ryszard Jaźwiński Krzysztof Zanussi film polski FILM Andrzej Seweryn filozofia