Polskie Radio
Section05
Wojciech Jakóbik

PR24 Raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. Jakóbik: trzeba rozstrzygnąć kwestię wyceny aktywów

- Kwestia wyceny jest do rozstrzygnięcia. Jeżeli ktoś podjął złą decyzję finansową, działał na szkodę spółki, to są określone przepisy regulujące odpowiedzialność karną. Nie chcę tego rozstrzygać, bo są zastrzeżenia co do samej metodologii wyliczeń NIK - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Wojciech Jakóbik Orlen lotos GOSPODARKA

PR24 NIK krytykuje fuzję Orlenu z Lotosem. Jakóbik: Rosja tylko czeka na nasze potknięcia

- Szykuje się opera mydlana wokół jednej z największych operacji gospodarczych ostatnich lat. Rozstrzygnięcie przesądzi o przyszłości Rafinerii Gdańskiej, naszych baz paliwowych i rynku paliw, kto będzie właścicielem stacji benzynowych w Polsce? Cały świat będzie obserwował tę sprawę, łącznie z naszymi partnerami z Saudi Aramco i z naszymi adwersarzami - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Jakóbik GOSPODARKA PKN Orlen Daniel Obajtek lotos Najwyższa Izba Kontroli

PR24 Nie będzie zmiany lokalizacji elektrowni atomowej. Jakóbik: przyczyną dyskusji o tym są wybory samorządowe

- Wkrótce mają się odbyć wybory samorządowe. Dlatego otwiera się na nowo dyskusję, która formalnie została już zakończona. Robi się to, zamiast budować elektrownię jądrową, negocjować model finansowania z Komisją Europejską i zastanawiać się nad kolejnymi projektami - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Wojciech Jakóbik elektrownia atomowa GOSPODARKA

PR24 Wojciech Jakóbik o programie RePowerEU: ważny jest cel porzucenia rosyjskich surowców do 2027 roku

- RePowerEU to program, który zakłada reindustrializację Europy m.in. w opaciu o OZE zabezpieczoną przez uniezależnienia od Rosji. Najważniejszym - z punktu widzenia Polski - zapisem jest cel porzucenia wszystkich rosyjskich surowców do 2027 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Krajowy Plan Odbudowy pieniądze inwestycje bezpieczeństwo energetyczne POLSKA polityka Polskie Radio 24 Wojciech Jakóbik GOSPODARKA

PR24 Ustawa wiatrakowa. Jakóbik: jest furtka dla wywłaszczeń, posłowie powinni doprecyzować przepisy

- W propozycji poselskiej pojawiła się furtka do tego, aby ewentualnie w określonych przypadkach móc kogoś wywłaszczyć na potrzeby zapewnienia okablowania do wiatraków. Dlatego być może te przepisy trzeba zabezpieczyć tak, aby ktoś nie mógł doprowadzić do nadużyć. Wydaje się, że należy je doprecyzować - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Wojciech Jakóbik

Ustawa wiatrakowa. Jakóbik: Polska potrzebuje energii z różnych źródeł

- Lądowe farmy wiatrowe, oczywiście w sposób zgodny ze standardami, mogą powstawać i dawać Polsce więcej energii. Polska tego potrzebuje, ponieważ luka wytwórcza w 2035 roku może sięgnąć prawie 5 gigawatów, czyli tyle, ile wytwarzamy w największej elektrowni w Polsce - podkreślił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka GOSPODARKA Wojciech Jakóbik

Wojciech Jakóbik o elektrowniach atomowych

- Polacy muszą stworzyć taki model finansowania, który da jak najniższe ceny energii - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. W Warszawie odbywa się konferencja dotycząca finansowania projektów jądrowych zorganizowana m.in. przez Agencję Energii Jądrowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz POLSKA społeczeństwo energetyka elektrownia atomowa Wojciech Jakóbik GOSPODARKA

Jak rząd sfinansuje zamrożenie cen energii. Wojciech Jakóbik wyjaśnia

- Finansowanie tego mrożenia będzie pochodzić z obniżonych przychodów spółek energetycznych. Mechanizm ten został zaproponowany przez Komisję Europejską i teraz państwa członkowskie, w tym Polska, będą ten mechanizm wdrażać za pomocą legislacji - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  energia elektryczna POLSKA bezpieczeństwo energetyczne prąd społeczeństwo Polskie Radio 24 Wojciech Jakóbik

Zamrożenie cen energii elektrycznej. Jakóbik: to zachęta do oszczędzania

- Może nie jest to najdoskonalsze rozwiązanie, ponieważ cenzus majątkowy byłby bardziej sprawiedliwy społecznie, aby pomoc trafiała przede wszystkim do najbiedniejszych. Natomiast jest to sposób na zachęcenie do oszczędności - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny BiznesAlert.pl).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 energetyka energia atomowa Wojciech Jakóbik prąd

Gazociąg Polska-Słowacja uruchomiony. Jakóbik: to ważne połączenie, pozwoli sprowadzać gaz z nowego kierunku

- Dla Polski jest to wykonanie kolejnego kroku. Był on oczywiście naturalny, ale został przyspieszony w dobie kryzysu energetycznego. Znaczenie połączenia polsko-słowackiego rośnie w obliczu możliwego scenariusza, w którym my będziemy wprowadzać tamtędy jeszcze więcej gazu do Polski, na przykład z Azerbejdżanu - podkreślił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.
Zobacz więcej na temat:  energetyka gaz POLSKA Słowacja społeczeństwo Wojciech Jakóbik

Wojciech Jakóbik: największym błędem III RP w energetyce było niezdecydowanie ws. atomu

 - Nie ma już czasu na dyskusje. Kryzys energetyczny pokazał jak pilną sprawą jest energią jądrowa w Polsce. Nawet bez tego było wiadomo, że czeka nas luka wytwórcza. W tym momencie mamy elektrowni na styk. Bez atomu sobie nie poradzimy - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 energetyka elektrownia atomowa energia atomowa Wojciech Jakóbik

Kryzys energetyczny w Europie. Jakóbik: Niemcy obawiają się wpadnięcia w recesję

- Gdyby Rosjanie po przerwie technicznej Nord Streamu I, która zaczyna się jutro, nie przywrócili dostaw gazu, niemiecka gospodarka mogłaby wpaść w recesje. Są różne szacunku na ten temat - bardzo pesymistyczne, które mówią, że zakręcenie kurka z rosyjskim gazem, to jest -3 proc. PKB w Niemczech - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż GOSPODARKA energetyka Wojciech Jakóbik ŚWIAT Europa Niemcy gaz

"Gaz i atom służą transformacji energetycznej". Wojciech Jakóbik o głosowaniu w europarlamencie

- Doszło do rozstrzygnięcia głosowania. Gaz i atom zostają w taksonomii. Są uznawane za rozwiązania zrównoważone nie dlatego, że gaz ziemny nagle przestał być paliwem kopalnym, a atom jest pozbawiony wad, ale dlatego, że służą transformacji energetycznej w krajach takich jak na przykład Polska - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik ("BiznesAlert").
Zobacz więcej na temat:  gaz atom Unia Europejska ŚWIAT Europa Parlament Europejski gaz ziemny Polskie Radio 24 Wojciech Jakóbik

Wstrzymanie dostaw gazu. Jakóbik: ultimatum rublowe to tylko pretekst, Rosja chce uderzyć w Polskę

Rosjanie zawsze sobie znajdą jakiś powód, czy to będzie usterka techniczna, jak przy kryzysie zanieczyszczonej ropy czy nawodnionego gazu, czy jakieś sprawy formalne, które nie mają racji bytu (...). Akurat teraz Rosjanie chcieli uderzyć w Polskę - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl, komentując wstrzymanie rosyjskich dostaw gazu do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski Wojciech Jakóbik POLSKA GOSPODARKA energetyka gaz Gazprom Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni

"Stanowią w tym momencie najmniejszy problem". Jakóbik o potencjalnym wzroście cen LPG

- Jeżeli nie zatrzymamy Władimira Putina na Ukrainie, to może nas czekać nawet III wojna światowa, więc chwilowe podwyżki cen LPG stanowią w tym momencie najmniejszy problem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Jakóbik Magdalena Złotnicka POLSKA Polska w Unii Europejskiej sankcje Rosja gaz lpg ropa naftowa embargo węgiel