Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

Kreml wzmacnia działania propagandowe. Socjolog: wynika to z przeciągającej się wojny

- Odbieram to jako pewną formę dezinformowania społeczeństwa. Chodzi o zasianie pewnego niezrozumienia, niepokoju, fermentu. Do takich wypowiedzi nie przywiązywałbym wagi, poza kwestiami socjotechnicznymi, które zdecydowanie powinny być odczytywane nie wprost - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Herudziński (socjolog, SGGW). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2022 Rosja Ukraina serwis wschodni ŚWIAT Europa Mirosław Skowron Władimir Putin Kreml propaganda

Kolejne rozmowy UE ws. embarga na ropę z Rosji. Borrell: bardzo potrzebujemy porozumienia

W poniedziałek przed południem odbędą się kolejne rozmowy na temat unijnego embarga na import ropy z Rosji. Będzie to jeden z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 krajów. Dotychczasowe negocjacje, na szczeblu ambasadorów, nie przyniosły rezultatów, bo jednomyślną zgodę blokowały Węgry. Domagają się one unijnego dofinansowania na modernizację rurociągów, by przełączyć się na inną ropę niż ta z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka Węgry sankcje Unii Europejskiej

Abp Szewczuk apeluje do intelektualistów: nie milczcie, wróg chce zniszczyć nasze dusze

- Wróg nie chce zniszczyć wyłącznie naszych miast i wsi, ale także i dusze. (..) Dlatego proszę cały intelektualny świat: nie milczcie! Jeśli dziś stanowczo nie sprzeciwicie się ludobójstwu na naszym narodzie, to jutro wasza kapitulacja przed tą ideologią przyniesie ogromne szkody dla całej ludzkości - powiedział biskup Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Światosław Szewczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina serwis wschodni wiara

"Woda wymywa ciała zabitych z prowizorycznych grobów". Władze o sytuacji w Mariupolu [ZAPIS RELACJI]

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina przekazał, że "w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych, co, podobnie jak pożary, jest efektem podejmowanych przez okupantów prób napraw w mieście". Na bieżąco śledzimy sytuacje za wschodnią granicą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 serwis wschodni RELACJA Ukraina

Ewakuowana z oblężonego miasta: jeśli piekło istnieje, to było w Mariupolu

- Jeśli piekło istnieje, to było w Mariupolu - stwierdziła studentka, której udało się opuścić oblężone przez rosyjskie wojska miasto. Dodała, że "ludzie nauczyli się żyć bez niczego: bez wody, światła, ogrzewania przy minus 13-15 stopniach, bez jakichkolwiek połączeń, informacji, komunikacji, a nawet bez godnego pochówku ludzi".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 serwis wschodni

"Ewakuacja jest prawie niemożliwa". Siewierodonieck pod ostrzałem

Szef władz obwodu Serhij Hajdaj poinformował, że "Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy został w sobotę ostrzelany 11 razy, Rosjanie trafili m.in. szpital. Tylko w wieczorem tego dnia rannych zostało dziewięć osób". Z powodu ostrzałów ewakuacja z miasta, które próbują odciąć rosyjskie wojska, jest praktycznie niemożliwa.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022 konflikty międzynarodowe Europa

Mikołaj Pawlak o sytuacji dzieci z Ukrainy: konwencje są przepiękne tylko na papierze

- Do polskich szkół trafiło ok. 200 tys. dzieci. Najważniejsze jest rozpoznanie i przygotowanie szkół na następny rok szkolny. Teraz pozwólmy dzieciom uspokoić tę sytuację - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy dzieci szkoła edukacja POLSKA społeczeństwo Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka Małgorzata Raczyńska-Weinsberg