Polskie Radio
Section05
Wolin

Woliński Park Narodowy. Mali odkrywcy o tym jak piękna jest wyspiarska kraina

Kolejne spotkanie z cyklu "Dzika odyseja. Ekspedycja odkrywców 2024-2025" zakończone. Tym razem Odkrywcy Polskich Parków Narodowych, wyruszyli do Wolina i podziwiali tamtejsze piękno polskiej przyrody. Co tym razem zaskoczyło ich po drodze, jakie zwierzęta spotkali i czego dowiedzieli się o Wolińskim Parku Narodowym? Opowiedzieli o tym Krystian Tyrański i Franek w audycji "Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Przygody w PRD Strażnicy dzikiego królestwa edukacja przyrodnicza Woliński Park Narodowy Wolin

"Jedyne takie miejsce". Podziemne Miasto na wyspie Wolin w Świnoujściu

Kilometrowej długości tunele pod wydmami, tajny obiekt zimnej wojny, czyli militarna atrakcja Świnoujścia. To stąd polscy generałowie mieli dowodzić atakiem jednostek LWP na Danię, północne tereny RFN i Beneluks. Niewiele brakowało, aby w XXI wieku ten kompleks został wysadzony. Uratowali go pasjonaci. Pięć wielkich schronów połączonych kilometrem korytarzy tworzy Podziemne Miasto na wyspie Wolin. 
Zobacz więcej na temat:  Wolin Roman Czejarek Świnoujście Piotr Piwowarczyk Ryszard Teterycz Adam Jakubowski historia Polski Uznam Borne Sulinowo Legnica zimna wojna Wojciech Jaruzelski Ryszard Kukliński Józef Szaniawski

Czy legendarny Jomsborg znajdował się na Wzgórzu Wisielców w Wolinie? Nowa hipoteza badaczy

Na podstawie dotychczasowych odkryć archeologicznych dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przedstawił hipotezę, według której Jomsborg - legendarna twierdza wspominana w skandynawskich sagach - mogła znajdować się na terenie Wzgórza Wisielców w Wolinie. U jej podnóża zaś leżało miasto Jom.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski odkrycia i ciekawostki Wolin Wikingowie średniowiecze Polska Akademia Nauk archeologia zachodniopomorskie

Reportaż "Promiarze" o budowie tunelu pod Świną [POSŁUCHAJ]

Budowa tunelu pod Świną w Świnoujściu, czyli stałego połączenia wysp Uznam z Wolinem i resztą kraju, ma swoich zwolenników, ale też przeciwników. Władze miasta planują, że wyczekiwany przez dziesiątki lat tunel będzie otwarty przed przyszłorocznym sezonem i wtedy okaże się, jakie zmiany przyniesie mieszkańcom i wczasowiczom.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż Trójka tunel Świnoujście Wolin

Grób Haralda Sinozębego znajduje się w Polsce? "Nie ma żadnego dowodu"

- Doniesienia na temat odkrycia grobu Haralda Sinozębego oparte są na hipotezach niepopartych faktami - podkreślał w rozmowie z PAP archeolog dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Badacz skomentował ostatnie informacje na temat rzekomego odnalezienia, w Wiejkowie w woj. zachodniopomorskim, miejsca pochówku średniowiecznego króla Danii i Norwegii.
Zobacz więcej na temat:  Wikingowie Wolin archeologia Dania Norwegia

Złoty medalion Haralda Sinozębego od kilku lat wzbudza kontrowersje i spory

Wśród mediewistów i badaczy średniowiecznej Skandynawii ten przedmiot budzi spory. Złoty medalion drugiego, historycznego króla Duńczyków Haralda Sinozębego (910-986) miał być złożony do tymczasowego grobu władcy na wyspie Wolin, bo tam Harald zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie. Medalion został odnaleziony, ale czy jest autentyczny?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Skandynawia Wolin dysk Dania

Kurhany i pochówek szkieletowy odkryte na Wzgórzu Wisielców w Wolinie

Kilka kurhanów i prawdopodobnie pozostałości specjalnej konstrukcji otaczającej jeden z nich, a także m.in. pochówek szkieletowy, odnaleźli badacze Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk na Wzgórzu Wisielców w Wolinie. Odkrycia na jednym z największych w północnej Europie wczesnośredniowiecznych cmentarzysk mogą pozwolić poznać zwyczaje związane z kultem zmarłych ówczesnych Wolinian.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA zachodniopomorskie archeologia NAUKA Wolin średniowiecze

Czy Wineta - Jómsborg - Wolin to ten sam gród?

Wedle średniowiecznych przekazów nad Bałtykiem, u ujścia Odry, istniała potężna Wineta - największe z miast ówczesnej Europy i wielki ośrodek handlowy. Jej lokalizacja pozostaje tajemnicą. Niektórzy uważają, że tego miasta szukać trzeba na wyspie Wolin. Konfrontacja źródeł pisanych z zabytkami odkrywanymi przez archeologów nasuwa intrygujące pytanie, czy Wineta - Jómsborg - Wolin to ten sam gród?
Zobacz więcej na temat:  archeologia odkrycia i ciekawostki Słowianie Wolin Katarzyna Kobylecka

Jedziemy nad morze!

Za sprawą trasy szybkiego ruchu S3 stała się nieco zapomniana. Korzystamy z niej głównie latem, gdy próbujemy dostać się nad nasz ukochany Bałtyk. Dlaczego jest tak ważna? Co może zaoferować turystom? Czy jest gotowa na wzmożony ruch? Przekonajmy się! Jedziemy na DW 102!
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Bałtyk regiony zachodniopomorskie pomorskie Wolin Kołobrzeg Międzyzdroje podróże drogi motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy rower natura parki narodowe wakacje Morze Bałtyckie