Polskie Radio
Section05
wybory do Parlamentu Europejskiego

Piotr Zgorzelski: kampania do parlamentu będzie mordercza

- Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy gotowi do niezwykłej mobilizacji, aby podjąć trud samodzielnego startu w wyborach do parlamentu, tworzenia projektu chadeckiego pod kierownictwem naszego lidera czy też do połączenia się z blokiem opozycyjnym, ustalenie warunków gry i rozpoczęcie kampanii, która będzie mordercza – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Zgorzelski Polskie Stronnictwo Ludowe Koalicja Europejska wybory do Parlamentu Europejskiego Parlament Europejski Platforma Obywatelska

K. Lubnauer: to były trudne wybory dla Koalicji Europejskiej

– Przegrana zawsze boli. To były dla Koalicji Europejskiej bardzo trudne wybory. My płynęliśmy pod prąd, a Prawo i Sprawiedliwość płynęło z prądem – powiedziała w radiowej Trójce Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Lubnauer Nowoczesna Koalicja Europejska wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 wybory do Parlamentu Europejskiego Parlament Europejski Unia Europejska wybory w Polsce

"Debata poranka". Jak przebiegnie rekonstrukcja rządu?

Rekonstrukcja rządu po eurowyborach jest coraz bliżej. Mateusz Kosiński (Tysol.pl) mówił, że projekt ten "należy przeprowadzić tu i teraz", bo "terminy gonią". Michał Wróblewski (wp.pl) jest zdania, że do rządu dołączy więcej kobiet, a Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie") widziałby w rządzie Antoniego Macierewicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość polityka wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 wybory do Parlamentu Europejskiego

Dr Dominik Hejj: całe Węgry są w barwach Fideszu

- W Polsce jest zupełnie inna sytuacja niż na Węgrzech. Jeśli mówimy, że w Polsce ktoś wygrywa w dużych miastach, to tych miast jest kilka. Na Węgrzech jest tylko Budapeszt. Opozycyjne partie pozdobywały mandaty głównie w stolicy. Reszta kraju jest pomarańczowa, czyli w barwach Fideszu - komentował wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego na Węgrzech dr Dominik Hejj z Instytutu Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  wybory do Parlamentu Europejskiego Parlament Europejski Unia Europejska Węgry Viktor Orban

Prof. Monika Płatek: Robert Biedroń wychodzi naprzód

- Jest konkretny program, do tego programu Robert Biedroń zaprasza wszystkie ugrupowania prodemokratyczne i proeuropejskie. Skoro ma się rozpaść Koalicja Europejska, bo PSL mówi, że odejdzie, jeśli znalazłaby się w niej Wiosna, to siłą rzeczy Robert Biedroń wychodzi naprzód i zaprasza wszystkich - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Monika Płatek.    
Zobacz więcej na temat:  Robert Biedroń Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego partia Wiosna

Andrzej Zybertowicz: ataki na Kościół zmobilizowały wyborców

- O mobilizacji Polaków na terenach wiejskich mogło zdecydować poczucie, że tylko Prawo i Sprawiedliwość obroni polski Kościół przed nawałnicą barbarzyńców, w cudzysłowie i w przenośni - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Zybertowicz wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 wybory do Parlamentu Europejskiego polityka katolicyzm religia wiara

Joanna Augustynowska: zjednoczona opozycja ma sens

- Z perspektywy czasu widzimy, że Polscy oczekiwali zjednoczenia wszystkich sił po stronie opozycyjnej i demokratycznej. Udało się to zrobić Grzegorzowi Schetynie. Decyzja w jakiej formule i które partie pójdą razem do następnych wyborów, jest jeszcze przed nami - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Augustynowska, posłanka Platfory Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polskie Stronnictwo Ludowe PSL wybory do Parlamentu Europejskiego Koalicja Europejska Grzegorz Schetyna

"Kontrapunkt". UE po wyborach do Parlamentu Europejskiego

- W UE rzadko coś zmienia się gwałtowanie, także w przypadku Parlamentu Europejskiego. Można powiedzieć, że do tej pory w PE funkcjonowała "niemiecka wielka koalicja", była przeniesiona żywcem z systemu niemieckiego. Jednak dwie główne partie zdecydowanie osłabły, natomiast siły centrowowo-liberlane nadal mają dwie trzecie mandatów - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska (Sieci).
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego Unia Europejska

Politycy z szansami na najważniejsze stanowiska w UE

Kto ma największe szanse na najważniejsze unijne stanowiska? Marta Makowska, ekspert ds europejskich PISM, wskazała na mocną pozycję Michela Barnier, którego kandydatura "wzbudza stosunkowo niewielkie kontrowersje" i ma poparcie czołowych frakcji.
Zobacz więcej na temat:  wybory do Parlamentu Europejskiego Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 Unia Europejska Europa ŚWIAT Komisja Europejska Rada Europejska

Scena polityczna między wyborami. Komentarze

Po eurowyborach wciąż pojawiają się pytania o wyniki wyborów parlamentarnych, które czekają nas jesienią. Piotr Nisztor z "Gazety Polskiej" uważa, że PiS jest przed nimi na "fali wznoszącej" i jak na razie "nie ma z kim przegrać". Witold Jurasz (Onet, DGP) jest zdania, że partia rządząca zwycięży w jesiennym głosowaniu, przypomniał jednak, że duża przewaga kilka miesięcy przed wyborami nie oznacza pewnego zwycięstwa.
Zobacz więcej na temat:  PSL PiS Prawo i Sprawiedliwość wybory do Parlamentu Europejskiego wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 Koalicja Europejska polityka POLSKA Grzegorz Schetyna

Grzegorz Napieralski: Koalicja Europejska to nie "anty-PiS"

- Platforma Obywatelska nie zmieniła swojego miejsca na scenie politycznej, nie przesuwała się w lewo czy prawo, tylko obudowała z dwóch stron - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Napieralski, senator niezrzeszony, popierany przez PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 wybory do Parlamentu Europejskiego Koalicja Europejska Platforma Obywatelska Grzegorz Napieralski polityka

W. Waszczykowski: ludzie wiedzą, że jesteśmy wiarygodni

- Wielu ludzi nie przyznawało się, że zagłosuje na PiS. W niektórych środowiskach PiS jest traktowany jako partia obciachowa. Ale to się przełamało - po wyborach do PE coraz więcej ludzi zacznie pokazywać swoje poglądy - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, b. szef MSZ, poseł elekt do PE. 
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość