Polskie Radio
Section05
wyłudzenia

Grupa przestępcza podrabiała faktury VAT. Oszukali Skarb Państwa na co najmniej 12 mln zł

Dziewięć osób usłyszało zarzuty wystawiania i posługiwania się podrabianymi fakturami VAT oraz zarzuty tzw. prania brudnych pieniędzy. Skarb państwa stracił na tym procederze co najmniej 12 mln zł. Siedmioro z podejrzanych działało w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.
Zobacz więcej na temat:  wyłudzenia przestępczość pieniądze vat policja polska POLSKA służby i bezpieczeństwo

Próby wyłudzenia numeru PESEL doświadczyło 27 proc. Polaków. Oszuści wykorzystują dane kontaktowe

27 proc. Polaków otrzymało w ostatnim czasie telefon lub e-mail z prośbą o podanie numeru PESEL od oszustów podających się za bank, dostawcę prądu lub internetu. Wykorzystują oni dane kontaktowe, którymi dzielimy się zbyt pochopnie - wynika z badania ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA oszustwa wyłudzenia pesel badania dokumenty finanse osobiste

"Stracisz dane, stracisz pieniądze!". Startuje kampania na temat wyłudzania danych i kradzieży pieniędzy

W poniedziałek ruszyła ogólnopolska kampania społeczna Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów "Stracisz dane, stracisz pieniądze!". Kampania ostrzega przed groźbą utraty danych i środków finansowych oraz apeluje do konsumentów o wzmożoną ostrożność.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo rachunek bankowy karta płatnicza wyłudzenia

Wyłudzali dotacje dla firm podczas pandemii. Akcja CBA i policji, zatrzymano pięć osób

Funkcjonariusze CBA i policji w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku zatrzymali pięć osób, którym śledczy zarzucają wyłudzenie dotacji dla firm podczas pandemii - informuje "Dziennik Bałtycki". Jak podaje gazeta regionalna, chodzi o wyłudzenie co najmniej dwóch milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne tarcza antykryzysowa pandemia wyłudzenia

"Jak nie wpaść w pułapkę oszustów". UOKiK i Rzecznik Finansowy przypominają o najważniejszych zasadach

Oszuści sięgają po coraz bardziej wyrafinowane metody manipulacji i wyłudzania danych dostępowych do rachunków - ostrzega prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Podkreśla przy tym, że banki nie wypełniają ustawowych obowiązków i wprowadzają konsumentów w błąd.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK banki karta płatnicza rachunek bankowy wyłudzenia oszustwa haker

Sąd zdecydował o losie m.in. byłego senatora PO. W tle wielomilionowe wyłudzenia

Sąd Okręgowy we Wrocławiu zastosował wobec czworga podejrzanych: byłego senatora Tomasza Misiaka, szefa Konfederacji Lewiatan Macieja W., Tomasza H. oraz Iwony S. poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł, dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Osoby te są podejrzewane o wyłudzenia z PFRON i ZUS.
Zobacz więcej na temat:  wyłudzenia Platforma Obywatelska ZUS pieniądze sąd prokuratura POLSKA społeczeństwo

"Fałszywe faktury na miliony złotych". KAS zatrzymało kolejne osoby

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali kolejne 10 osób w śledztwie dotyczącym grup wystawiających fikcyjne faktury VAT. Łącznie kilka grup wystawiło ponad 900 fałszywych faktur za ponad 22,4 milionów zł. W zatrzymaniu pomogli mazowieccy policjanci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma finanse podatki podatek oszustwo POLSKA pieniądze vat przestępczość prokuratura faktury korupcja przestępczość gospodarcza oszustwa faktura wyłudzenia