Polskie Radio
Section05

wystawa

Nowy Jork, Warszawa, Paryż, Gdynia, Florencja… Oblicza miast w obiektywie Dariusza Jasaka

Dotychczas autorskie wystawy zdjęć Dariusza Jasaka odbywały się za granicą. Jego fotografie pokazujące Amsterdam, Paryż, Meksyk czy jezioro Como trafiły m.in. do albumów renomowanego Wydawnictwa Assouline. Z kolei cykl zdjęć o Katowicach, Wrocławiu i Gdyni publikowany był także w Vanity Fair France, Broad Magazine, Elle Man Poland i innych magazynach. Pierwsza autorska wystawa zdjęć Dariusza Jasaka w Polsce zostanie otwarta w warszawskim wieżowcu HOP w piątek 15 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia Warszawa Nowy Jork Florencja Trójka

Jacek Malczewski i jego "Wizja Ezechiela" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

- Malczewski swój cykl zaczyna w 1914 roku. Wtedy zrodziła się w nim nadzieja, że zamęt wojenny przyniesie Polsce odrodzenie. Ta myśl polityczna kształtowała się w Polsce pod zaborami już od dawna. Według późniejszych danych tych obrazów powstało dziewięć, mnie udało się zidentyfikować siedem. Ostatnie prace powstały już po odzyskaniu niepodległości - mówił w Dwójce historyk sztuki prof. Michał Haake.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Jacek Malczewski muzeum Warszawa Michał Nowak Dwójka

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Kurator wystawy: wpadliśmy na karkołomny pomysł

Wystawę "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" od środy (5.12) można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. - Monograficznych wystaw poświęconych Jerzemu Nowosielskiego było w tym roku już kilka. My natomiast postawiliśmy sobie za cel coś, co może wydawać się karkołomnym pomysłem: pokazać prof. Nowosielskiego, jego prace, w pewnym dialogu, na tle, i to szerokim - mówiła w Dwójce Monika Przypkowska, współkuratorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski Zamek Królewski Paweł Siwek Dwójka rocznica Wojciech Fangor KULTURA SZTUKA

"Paszporty życia". W Berlinie otwarto wystawę o Grupie Ładosia

W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego została otwarta w poniedziałek wystawa "Paszporty życia”, prezentująca historię Grupy Ładosia, która ratowała Żydów od Zagłady. - Bohaterstwo i miłosierdzie okazane przez polskich dyplomatów w tamtych nieludzkich czasach zasługuje na naszą stałą atencję - powiedział podczas otwarcia ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Instytut Pileckiego Berlin ŚWIAT Europa

Korzenie tożsamości dzisiejszych Dolnoślązaków: wystawa "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych"

We wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia Najnowsza otwarto wystawę "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych". Przybliża ona różnorodne wymiary tego, co składa się na unikatowe – materialne i niematerialne – dziedzictwa terenów przyłączonych do Polski w wyniku II wojny światowej, które doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Wrocław Dolny Śląsk tożsamość Tomasz Miara Trójka

Olga Boznańska. Wystawa niczym gwiazdkowa niespodzianka dla mieszkańców Gdańska

- Wybraliśmy około pięćdziesięciu prac, które w idealny sposób przedstawiają Boznańską i wszystkie tematy, które ją interesowały. Mamy tu i portrety, i martwe natury, i pejzaże - mówiła w Dwójce Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy "Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska Gdańsk malarstwo Jakub Kukla Dwójka KULTURA SZTUKA

Jak powstaje zorza polarna? Niecodzienna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na najnowszej wystawie "Piękne i Bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych" w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki zorza polarna geologia Ziemia Muzeum Ziemi PAN Polska Akademia Nauk przyroda Arktyka

Nowa wystawa w Muzeum Niepodległości w 105. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez polskie kobiety

Prawa wyborcze kobiet w Polsce zostały potwierdzone 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. W 105. rocznicę tego niezwykle ważnego faktu, w Muzeum Niepodległości, odbędzie się wernisaż wystawy "Entuzjastki, siłaczki, bojowniczki. Kobiety Mazowsza 1863-1918", połączony z pokazem filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski Muzeum Niepodległości w Warszawie Narcyza Żmichowska feminizm emancypantki Maria Konopnicka Katarzyna Cygler Powstanie Styczniowe niepodległość Trójka

"Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego": najnowsza wystawa w Muzeum Literatury

Już od czwartku, 30 listopada, w warszawskim Muzeum Literatury będzie otwarta wystawa "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego". Jak sam tytuł wskazuje, jest ona poświęcona kobietom biorącym udział, pośrednio bądź bezpośrednio w tym największym i najdłużej trwającym zrywie niepodległościowym. I właśnie o tej wystawie z jej kuratorką, Katarzyną Jakimiak, rozmawia w swojej audycji Anna Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Powstanie Styczniowe kobieta Muzeum Literatury Warszawa Anna Popek historia Polski Trójka