Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie. Przybliża historię Polski po II wojnie światowej

W Izbie Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów. - Chcemy poszerzać wiedzę historyczną młodzieży - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karol Kasprzak z Biura Edukacji Narodowej IPN. Jak opowiadać młodym ludziom o historii?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość historia Polski IPN Święto Niepodległości Instytut Pamięci Narodowej Filip Musiał Karol Kasprzak Mirosław Węcki Dorota Truszczak Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie

Pałac Pod Blachą - rezydencja księcia Józefa Poniatowskiego

Pałac Pod Blachą to pierwszy budynek w Warszawie, który pokryto miedzianą blachą. Stąd wzięła się jego nazwa. Jako jeden z nielicznych warszawskich skarbów architektury przetrwał wojenne zniszczenia, zachowując oryginalne mury. Był rezydencją Józefa Poniatowskiego. W związku z 210. rocznicą śmierci księcia radiowa Jedynka zaprasza na spacer po tym niezwykłym obiekcie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Pałac pod Blachą Zamek Królewski Warszawa Józef Poniatowski

"Niepodległość to najwyższa wartość". Czym dla Polaków jest wolność?

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Czym dla nas dziś jest niepodległe i suwerenne państwo?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość historia Polski IPN Święto Niepodległości Instytut Pamięci Narodowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PR Filip Musiał Karol Kasprzak Mirosław Węcki Dorota Truszczak

"Ukraina musi podołać, bo nie ma innego wyjścia". Ekspert o wstąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej

- Większość państw Unii Europejskiej jest świadoma tego, że Ukraina jest w stanie wojny. Zatem wymagania wobec Ukrainy na pewno będą nieco inaczej rozpatrywane aniżeli w kontekście chociażby przystąpienia Polski do UE - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Walenty Baluk, dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Ukraina Unia Europejska Walenty Baluk Stanisław Niewiński Mateusz Piątkowski Europa

Kwartet Rampa Świątecznie. "Podczas koncertu prezentami będą nasze piosenki"

Słynny Kwartet Rampa powraca po latach na estrady i zaprasza na koncert bożonarodzeniowy. - Chcemy zrobić ludziom trochę prezentów przed świętami, żeby w tej gonitwie mieli przyjemność - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Stefan Każuro. Występ Kwartet Rampa Świątecznie już 7 grudnia w Kinie Elektronik.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Kwartet Rampa Joanna Pałucka Stefan Każuro Grzegorz Kucias Anna Ścigalska

"10 kroków na Księżyc". Jak wyglądała misja pana Marcina?

"10 kroków na Księżyc" to wyjątkowy konkurs rozgrywany w ramach tegorocznej akcji "Lato z Radiem". Niespodzianką było wyłonienie przez jury nie jednego, lecz dwójki zwycięzców. Nagrodą jest niespełna trzytygodniowy pobyt w wyjątkowym w skali świata symulatorze lotów w kosmos Lunares w Pile. Pan Marcin swoją misję zakończył, a pani Maria wciąż ma ją przed sobą. 
Zobacz więcej na temat:  kosmos Agnieszka Kunikowska Habitat Lunares

"Pawlik & Pawlik Duo" - wspólny projekt Włodka i Łukasza Pawlików

Od wydarzenia online w duecie do wspólnej płyty - tak można opisać okoliczności powstania albumu "Pawlik & Pawlik Duo", który Włodek Pawlik nagrał w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej ze swoim synem Łukaszem. - Ten duet jest pod wieloma względami wyjątkowy - podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia kompozytor i pianista.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Jazz Paweł Sztompke Włodek Pawlik Łukasz Pawlik Studio im. Agnieszki Osieckiej

Sztuczna inteligencja w transporcie. Czy algorytmy mogą pomóc w pracy?

W miarę jak łańcuchy dostaw stają się coraz bardziej złożone, zarządzanie nimi staje się trudniejsze, zwłaszcza w przypadku transportu drogowego. W rozwiązywaniu problemów kierowców i spedytorów może wspierać sztuczna inteligencja, o czym można się przekonać podczas targów TransLogistica odbywających się pod patronatem Polskiego Radia Kierowców. - Sztuczna inteligencja w łańcuchu dostaw jest tak naprawdę dostępna wszędzie - podkreśla Kamil Świątkowski, przedstawiciel jednej z obecnych na targach firm.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Patryk Kuniszewicz transport sztuczna inteligencja algorytmy

"Kobiety niepodległości" - premierowy reportaż Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

Wyszkolone i wykształcone. Wywiadowczynie, kurierki i instruktorki. Sanitariuszki i konstruktorki bomb. Ochotniczki z oddziałów żeńskich Polskiej Organizacji Wojskowej POW. Konspiratorki z oddziałów lotnych. Wypróbowane w boju. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej pt. "Kobiety niepodległości". 
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości kobieta historia Polski reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce