Polskie Radio
Section05

zdrowie

Nowe metody diagnozowania rozwoju cukrzycy

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych charakteryzujących się najszybszym wzrostem częstości występowania w krajach rozwiniętych. Szacuje się,  że w Polsce nawet 3 miliony cierpi na tę chorobę. Niezdiagnozowana i nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań, które zachodzą w odmienny sposób w różnych tkankach, a lekarze mają problem z diagnozowaniem tych zmian.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski cukrzyca

Zapaść służby zdrowia? "Takich diagnoz bym nie stawiał"

- Brakuje środków na ten rok i brakuje środków na przyszły rok. Ale, żeby służba zdrowia była w zapaści, żeby groziło to tym, że pacjenci nie będą zaopiekowani, to takich diagnoz bym nie stawiał. One są na wyrost - powiedział w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia polityka rząd Wojciech Konieczny lewica Ministerstwo Zdrowia

Być jak Sławosz Uznański. Co studiować, żeby zostać astronautą?

- Mówi się, że kosmonautą, czy astronautą, zostaje się nie po studiach, a w przedszkolu. To jest przykład Sławosza. Urodził się w Dniu Kosmonauty i całe swoje życie, właściwie już od dziecka, wiązał z kosmosem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia profesor Elżbieta Marciszewska, pełnomocniczka rektora ds. sieci kosmicznej na SGH. 
Zobacz więcej na temat:  kosmos Sławosz Uznański studia edukacja astronauta wykształcenie

Magdalena Grzywa o aktywnym lecie i dyscyplinach sportu, które nie wykańczają

- W sporcie najważniejsze jest chyba to, żeby zobaczyć, że my nic nie musimy, a jednak możemy i sprawia nam to przyjemność - mówi Magdalena Grzywa w "Poranku Czwórki". Była biathlonistka i propagatorka sportu opowiedziała, jak w łatwy sposób złapać zajawkę na aktywność fizyczną podczas lata, która zostanie z nami na dłużej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka aktywność fizyczna aktywność bieganie Dominika Płonka

Przełom w leczeniu nowotworów? Pomóc mogą badania nietoperzy, które nie chorują na raka

Nietoperze są jednymi z najdłużej żyjących ssaków w stosunku do swojej wielkości. Niektóre gatunki mogą dożywać nawet 35 lat, co odpowiada ponad 180 latom życia ludzkiego. Mimo długowieczności i narażenia na czynniki uszkadzające DNA, niektóre gatunki nietoperzy nigdy, nawet w bardzo zaawansowanym wieku, nie chorują na raka. Jak informuje czasopismo "Nature Communications" wynika to z połączenia aktywności genów przeciwnowotworowych oraz bardzo efektywnej kontroli immunologicznej. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak nietoperze zwierzęta nowotwory NAUKA badania Andrzej Kruszewicz