Polskie Radio
Section05

zdrowie

Woda w czasie upałów? Dzięki tym płynom nawodnienie będzie lepsze

Szkoccy badacze z St. Andrews University piszą o skutecznym nawadnianiu organizmu na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego ("The American Journal of Clinical Nutrition"). Zaznaczają, że woda, zarówno gazowana, jak i niegazowana, dobrze nawadnia organizm, jednak jeszcze lepiej to robią napoje zawierające choć odrobinę cukru, tłuszczu lub białka. Dzięki temu nawodnienie dłużej się utrzymuje w organizmie.
Zobacz więcej na temat:  woda NAUKA społeczeństwo pogoda

Blisko przełomu w diagnozowaniu cukrzycy? Trwają prace nad nowymi metodami

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych charakteryzujących się najszybszym wzrostem częstości występowania w krajach rozwiniętych. Choruje już co najmniej 3,2 mln Polaków, a 5 mln ma tzw. stan przedcukrzycowy. Aż 85-90 proc. chorych cierpi na cukrzycę typu 2. Niezdiagnozowana i nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań, które zachodzą w odmienny sposób w różnych tkankach, a lekarze mają problem z diagnozowaniem tych zmian.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski cukrzyca badania

Chorują na nią miliony Polek. Leczenie endometriozy od lipca jest refundowane

Kobiety zmagające się z endometriozą mogą liczyć od lipca na bezpłatne, kompleksowe i specjalistyczne leczenie. We wtorek weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie.Według szacunkowych danych na endometriozę cierpi nawet 3 miliony Polek. Jest to choroba, w której tkanka błony śluzowej macicy, czyli endometrium rozrasta się poza jamą macicy, powodując ogromny ból i krwawienia zgodnie z cyklem hormonalnym. Endometrioza może rozwinąć się nie tylko w jamie brzusznej, ale także w płucach, oku czy mózgu. Właściwe postawienie diagnozy trwa nawet kilka lat. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta medycyna ginekolog

Nowe metody diagnozowania rozwoju cukrzycy

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych charakteryzujących się najszybszym wzrostem częstości występowania w krajach rozwiniętych. Szacuje się,  że w Polsce nawet 3 miliony cierpi na tę chorobę. Niezdiagnozowana i nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań, które zachodzą w odmienny sposób w różnych tkankach, a lekarze mają problem z diagnozowaniem tych zmian.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski cukrzyca

Zapaść służby zdrowia? "Takich diagnoz bym nie stawiał"

- Brakuje środków na ten rok i brakuje środków na przyszły rok. Ale, żeby służba zdrowia była w zapaści, żeby groziło to tym, że pacjenci nie będą zaopiekowani, to takich diagnoz bym nie stawiał. One są na wyrost - powiedział w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia polityka rząd Wojciech Konieczny lewica Ministerstwo Zdrowia

Być jak Sławosz Uznański. Co studiować, żeby zostać astronautą?

- Mówi się, że kosmonautą, czy astronautą, zostaje się nie po studiach, a w przedszkolu. To jest przykład Sławosza. Urodził się w Dniu Kosmonauty i całe swoje życie, właściwie już od dziecka, wiązał z kosmosem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia profesor Elżbieta Marciszewska, pełnomocniczka rektora ds. sieci kosmicznej na SGH. 
Zobacz więcej na temat:  kosmos Sławosz Uznański studia edukacja astronauta wykształcenie