Polskie Radio
Section05

105 lata temu w Stanach Zjednoczonych wprowadzono prohibicję

17 stycznia 1920 roku w Stanach Zjednoczonych weszła w życie 18. poprawka do Konstytucji wprowadzająca zakaz wytwarzania, sprzedaży i przewozu napojów alkoholowych. Tym samym w historii Stanów Zjednoczonych rozpoczął się trzynastoletni okres prohibicji, który miał ogromny wpływ na przebieg procesów społecznych w tym kraju. Bez wątpienia był też jednym z najmroczniejszych.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone konstytucja alkohol

Muzyka księżycowa w różnych odsłonach

"Jest panią kobiet i wody, kieruje stwarzaniem i odtwarzaniem wszechświata. Rozdziela wody i deszcze, pośredniczy między ziemią a niebem. Jest istotą, która nigdy nie pozostaje identyczna z samą sobą, lecz doświadcza bolesnych przemian toczących się kołem wyraźnie i bezustannie widocznym" - tak pisze o Księżycu w "Słowniku symboli" Juan Eduardo Cirlot. A jak przedstawiany jest naturalny satelita Ziemi w muzyce?
Zobacz więcej na temat:  Piotr Matwiejczuk księżyc MUZYKA muzyka współczesna Dwójka

W poetyckiej woni

17 stycznia 1847 r. na łamach „Revue et Gazette Musicale de Paris” pod hasłem „Bibliografia muzyczna. Fortepian” ukazała się anonimowa recenzja Deux Nocturnes op. 62 (H-dur i E-dur) Fryderyka Chopina. Skomponowane w 1846 r., w tym samym czasie wydane zostały w Lipsku, Londynie i w Paryżu. W prasie francuskiej napisano wówczas: „Wśród wszystkich współczesnych kompozytorów, nikt nie jest bardziej wierny swej indywidualności aniżeli Chopin. Wszystko, co tryska spod jego pióra, nosi znamię oryginalności i tym samym zasługuje na estymę”. Recenzując te dwa nokturny jako „formy elegijne uprawiane przez kompozytora z największym powodzeniem”, autor użył wielu niezwykłych odniesień, jak: „oba Nokturny mają odcień melancholijny, wydzielają tajemniczą woń poetycką”. W recenzji poruszony został także problem wykonawstwa tych urzekających pięknem kompozycji: „[...] konieczne jest finezyjne, delikatne, wybitnie wrażliwe wykonanie. Te gorączkowe melodie, ta niespokojna harmonia domagają się empatycznego uderzenia, duszy w opuszkach palców”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka o planach Polski na prezydencję w Radzie UE

W dzisiejszej audycji kontynuujemy temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Gościnią Sylwii Gregorczyk-Abram jest Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, wiceministra do spraw Unii Europejskiej. Co ta prezydencja oznacza dla Polski i Europy? Jakich działań możemy się spodziewać, na co ze strony polskiej będzie kładziony szczególny nacisk? Czy Europa jest kobietą? I w jaki sposób polska kultura będzie prezentowana na Starym Kontynencie? O tym wszystkim dziś po 23:00 w "Ludzkiej §prawie".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo prawo Sylwia Gregorczyk-Abram Trójka Zobacz także Rada Unii Europejskiej Unia Europejska

Agnieszka Dauksza: własna bezsilność pozwoliła mi rozpoznać bezsilność w innych

- Wyraziście pamiętam doświadczenie pandemii. Właśnie wtedy pierwszy raz skonfrontowałam się z tym, przed czym uciekałam całe życie, z bezsilnością. Ona zawsze wydawała mi się żywiołem, obezwładniającym i nie do pokonania. Nagle niemal wszyscy podlegali tej presji i nie było jeszcze wówczas wiadomo, co dalej... - mówiła w Dwójce Agnieszka Dauksza, autorka książki "Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania".
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając literatura Agnieszka Dauksza Dwójka KULTURA KSIĄŻKA Zobacz także eseistyka nike Literacka Nagroda NIKE

Twórczość Jerzego Edigeya, czyli o kryminale czasów PRL

Jerzy Edigey był jednym z najlepszych autorów powieści kryminalnych w PRL. Jego książki do ostatnich kart trzymały czytelników w napięciu. W sumie napisał blisko 50 powieści. - Niektóre były scenariuszami do wielu polskich seriali, między innymi do "07 zgłoś się" - powiedział w Polskim Radiu 24 lider grupy Big Cyc Jacek Jędrzejak, koneser i znawca kryminału, który obronił pracę magisterską o kryminale milicyjnym i twórczości Jerzego Edigeya.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura kryminał