Polskie Radio

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". IV edycja konkursu dla młodzieży i studentów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 12:00
W 2023 roku przypada 83. rocznica zbrodni ludobójstwa popełnionej przez NKWD m.in. na oficerach Wojska Polskiego i policjantach z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Trwa też IV edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940", skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Inicjatorką konkursu jest marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
Cmentarz w Miednoje
Cmentarz w MiednojeFoto: PAP/EPA S.Ilnicki

83. rocznica zbrodni katyńskiej

Oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, policjanci, funkcjonariusze wywiadu i kontrwywiadu, strażnicy więzienni oraz pracownicy straży leśnej zostali zamordowani przez NKWD i pochowani w bezimiennych grobach w Katyniu, Miednoje, Charkowie-Piatichatkach, Bykowni oraz Kuropatach.

Sowieci zamordowali wówczas około 22 tys. przedstawicieli elit narodu polskiego, w tym m.in. zawodowych oficerów, wybitnych naukowców oraz działaczy społeczno-politycznychZbrodnia katyńska stanowiła kontynuację wcześniejszych represji wymierzonych przeciwko narodowi polskiemu, jakie zbrodniarze z NKWD realizowali w latach 1937-1940.

Sprawa dotyczyła tzw. Operacji Polskiej, która pochłonęła nie mniej niż 111 tys. ofiar oraz czterech deportacji Polaków z Kresów Wschodnich w głąb Związku Sowieckiego (w tym jednej katyńskiej, która objęła rodziny pomordowanych oficerów w 1940 r.). 

Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" dla młodzieży i studentów

IV edycja ogólnopolskiego konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940", zainicjowanego przez marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbietę Witek, skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia uczelni wyższych położonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Cztery kategorie konkursu

Konkurs podzielony jest na cztery kategorie, pierwsze trzy skierowane są do młodzieży w wieku 15-21 lat uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych:

praca plastyczna - stworzenie ilustracji do publikacji na temat zbrodni katyńskiej;

praca literacka - temat: "To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940", o maksymalnej objętości sześciu stron formatu A4, czcionką Times New Roman w rozmiarze 12;

tekst piosenki - poświęcony zbrodni katyńskiej - czcionka Times New Roman w rozmiarze 12.

Czwarta kategoria skierowana jest do studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia w wieku 19-26 lat:

scenariusz lekcji - temat: "To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w: Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940" - (45-minutowy konspekt zajęć lekcyjnych) - czcionka Times New Roman w rozmiarze 12.

Uczestnik konkursu będący uczniem szkoły ponadpodstawowej może złożyć jedną pracę wyłącznie w jednej z trzech kategorii: plastyczna, literacka lub tekst piosenki, a uczestnik będący studentem studiów stacjonarnych i niestacjonarnych może złożyć wyłącznie jedną pracę w kategorii scenariusz lekcji.

Nagrody dla laureatów każdej kategorii

Dla laureatów każdej kategorii komisja konkursowa przewidziała nagrody, odpowiednio:

1. miejsce - laptop oraz nagrody rzeczowe,
2. miejsce - tablet oraz nagrody rzeczowe,
3. miejsce - czytnik e-booków oraz nagrody rzeczowe.
 

Ponadto wyróżnione i nagrodzone zostaną osoby, które zajmą miejsca 4-10.

 

Komitet Honorowy konkursu pod przewodnictwem prezydenta RP Andrzeja Dudy

Do organizacji konkursu powołano:

Komitet Honorowy, w którego skład wchodzą:

Pan Andrzej Duda - prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - przewodniczący,
Pani Elżbieta Witek - marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,
Pan Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej,
Pan Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji,
Pan Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki,
Pan Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej,
 

Komitet Organizacyjny, w którego skład wchodzą:

Telewizja Polska S.A.,
Polskie Radio S.A.,
Fundacja im. Janusza Kurtyki.
 

Zwycięzców konkursu poznamy do 15 kwietnia 2023 roku.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 15 kwietnia 2023 roku. Informacja o dokładnym terminie
oraz formule uroczystości rozdania nagród zostanie zamieszczona w późniejszym czasie na stronie internetowej organizatora oraz profilach społecznościowych Kancelarii Sejmu.

Wszelkie pytania związane z organizacją konkursu należy kierować na adres e-mail: konkurs@sejm.gov.pl, lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, tel. 22 694 16 13.

Czytaj także:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

 

Mat. prasowe/id/rk 

Czytaj także

III edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 15:22
Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży i studentów "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu była marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztafeta pokoleń w walce o Niepodległą

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 23:00
Święto Konstytucji 3 Maja skłania do refleksji na temat zmagań wielu pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Wiedza o tych zmaganiach jest fundamentem naszej tożsamości, a tożsamość jest niezbędna dla podtrzymania polskiej suwerenności także i dziś. Dlatego tak ważna jest pamięć. Jak ją zachować? Jak ją pielęgnować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie serce pękło. Katyń 1940" - konkurs dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 20:30
Wystartowała IV edycja ogólnopolskiego konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". - To konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów - mówi w Czwórce juror prof. Tadeusz Wolsza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Pamięć o zbrodni katyńskiej w konkursie dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 19:17
Trwa IV ogólnopolski konkurs dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Do piątku (24 marca) uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zgłaszać prace w trzech kategoriach: "praca plastyczna", "praca literacka" oraz "tekst piosenki", a studenci – w kategorii "scenariusz lekcji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć o zbrodni katyńskiej. Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 20:44
Zbrodnia katyńska to ludobójstwo zaplanowane z premedytacją przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. Z rozkazu Józefa Stalina życie straciło ponad 22 tysiące niewinnych Polaków. Pamięć o nich kultywuje m.in. konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Inicjatywa odbywa się pod patronatem Polskiego Radia; zgłoszenia można nadsyłać do 24 marca.
rozwiń zwiń