Polskie Radio
Section05
Adam Balcer

Po zamachu w Stambule. ISIS zmienia taktykę

– Ostanie ataki terrorystyczne pokazują, że zamachowcy zmieniają schemat działania. Ich celem nie jest już śmierć podczas zamachu, nie wysadzają się w powietrze – mówił w Świecie w Południe Adam Balcer z WiseEuropa. Nadal trwają poszukiwania sprawcy ataku, do którego doszło w noc sylwestrową w jednym z nocnych klubów w Stambule.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adam Balcer Państwo Islamskie Berlin terroryzm Michał Żakowski zamach Turcja Stambuł

Wybory w Bułgarii i Mołdawii. Wyniki korzystne dla Rosji?

Mołdawianie i Bułgarzy wybrali w ostatnim czasie prezydentów swoich krajów. W pierwszym z nich zwyciężył Igor Dodon, przewodniczący Partii Socjalistów. Prezydentem Bułgarii został z kolei Rumen Radew z Bułgarskiej Partii Socjalistycznej. O wynikach wyborów i rosyjskim wpływie na nie mówili w audycji 7 Dni: Wschód Adam Balcer (Wise-Europa) i Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia Bułgaria wybory prezydenckie Rosja Adam Balcer Piotr Pogorzelski Unia Europejska NATO

Co chce osiągnąć Turcja poprzez interwencję w Syrii?

Na terytorium Syrii trwa „Tarcza Eufratu”, operacja wojskowa Turcji, która rozpoczęła się 24 sierpnia. Celem ataków są siły tzw. Państwa Islamskiego, a w dalszej perspektywie kurdyjskie siły Partii Unii Demokratycznej. O intencjach władz w Ankarze, przyświecających decyzji o rozpoczęciu „Tarczy Eufratu”, mówiliśmy w magazynie Świat w powiększeniu.
Zobacz więcej na temat:  Adam Balcer Kurdowie Syria terroryzm Turcja