Polskie Radio
Section05
Agnieszka Kamińska

Adam Redzik: ludobójstwo godzi w istotę człowieczeństwa

- W 1933 roku Rafał Lemkin zaproponował, żeby uregulować zbrodnie, które godzą w prawa człowieka, w istotę człowieczeństwa, jako elementu grupy. W efekcie tego pojawił się termin ludobójstwa - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Adam Redzik, sędzia Sądu Najwyższego, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA ludobójstwo zbrodnie wojenne prawa człowieka Ormianie kodeks karny Agnieszka Kamińska

Józef Piłsudski w tajnych dokumentach carskiej Ochrany

Jak wynika z tajnych dokumentów rosyjskiej agentury z początku XX wieku Józef Piłsudski był śledzony przez czujne oczy agentów carskiej Ochrany od wczesnych lat działalności polityczno-społecznej. Do dokumentów carskiej Ochrany zdeponowanych w rosyjskich archiwach dotarł dr hab. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego który był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Agnieszka Kamińska Józef Piłsudski odzyskanie niepodległości

17 września 1939, czyli czwarty rozbiór Polski

- Sowiecka armia we wrześniu 1939 roku szła na Polskę pod hasłami "wyzwolenia" narodów ukraińskiego, białoruskiego oraz polskiego ludu pracującego, spod panowania szlachty, wojska i arystokracji. Według Rosjan był to akt rewolucyjny, a nie imperialny w sensie geograficznym - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Związek Radziecki II wojna światowa rozbiory Polski Andrzej Paczkowski Agnieszka Kamińska historia Polski HISTORIA agresja sowiecka

Wybory kontraktowe. "Były to wybory niedemokratyczne"

Początek czerwca to dobra okazja, by porozmawiać o polskim kalendarzu historycznym. Jednym z ważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w tym miesiącu, były wybory parlamentarne, zwane kontraktowymi. Odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Czy był to moment wielkiej nadziei, czy wręcz przeciwnie, żaden powód do świętowania? O różnych spojrzeniach na tę kwestię mówili goście audycji „Nos Kleopatry”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Agnieszka Kamińska komunizm Jerzy Eisler okrągły stół

Dlaczego Piłsudski nie został prezydentem po przewrocie?

31 maja 1926 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało Józefa Piłsudskiego na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Marszałek jednak odmówił objęcia tej funkcji. Dlaczego? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, a także prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski przewrót majowy II RP Agnieszka Kamińska