Polskie Radio
Section05
Azja Wschodnia

M. Marszewski: nagroda dla Tohtiego zwraca uwagę świata na problemy Ujgurów

- Przyznanie Ilhamowi Tohtiemu nagrody im. Sacharowa daje szansę na naświetlenie prześladowań Ujgurów w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszewski z Ośrodka Studiów Wschodnich. W jego ocenie, "sprawa prześladowań mniejszości ujgurskiej jest nagłaśniana jako ważna dla Zachodu".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Wschodnia Azja Chiny nagroda Sacharowa Bogumił Husejnow Michał Strzałkowski

Donald Trump nie wyklucza spotkania z Kim Dzong Unem. Stawia warunek

Donald Trump powiedział, że chciałby, aby następne spotkanie z Kim Dzong Unem zakończyło się wskazanym i oczekiwanym przez wszystkich porozumieniem ws. denuklearyzacji Półwyspu. Dodał, że mógłby spotkać się po raz trzeci z przywódcą Korei Północnej, ale najpierw chciałby znać wynik takich rozmów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka zagraniczna USA USA Donald Trump Korea Północna Kim Dzong Un Azja Wschodnia broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa

NASZ WYWIAD Ekspert: zderzenie USA-Chiny zmierza ku nowej zimnej wojnie

- Wojna handlowa czy celna – to jeden z wymiarów strategicznego sporu o dominację, przywództwo, światową hegemonię. Chiny stały się zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych i stąd działania strony amerykańskiej. Spór dotyczy wielu pól, ma charakter strukturalny – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Bogdan Góralczyk.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Azja Wschodnia Stany Zjednoczone USA NASZ WYWIAD Azja