Polskie Radio
Section05

Białoruś

Represje na Białorusi. Budzisz: światowa opinia publiczna jest coraz mniej tym zainteresowana

- Mam wrażenie, że całą sprawa białoruska w coraz mniejszym stopniu interesuje opinię publiczną na świecie. Pewnym wyjątkiem jest dzisiejsza informacja o wprowadzeniu sankcji wobec kilkudziesięciu przedstawicieli reżimu białoruskiego przez USA. Jeśli chodzi o Europę to wydaje mi się, że to zainteresowanie jest już znacznie słabsze - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Magdalena Złotnicka

NASZ WYWIAD "Proces pokazowy". Wiceszef Biełsatu: sankcje UE powinny być masowo nakładane na winnych represji, to nic nie kosztuje

- Na Białorusi mamy ponad 250 więźniów politycznych, 1800 spraw karnych po protestach, 33 tysiące osób zatrzymano. A na liście unijnych sankcji jest 88 białoruskich urzędników. To śmieszne. Trzeba w taki sposób wprowadzać sankcje, by sędzia, która staje się instrumentem systemu represji, jak np. w przypadku dziennikarek Biełsatu, miała świadomość tego, że następnego dnia po wyroku zostanie wpisana na listę sankcyjną i cały świat zachodni będzie dla niej zamknięty – mówi portalowi PolskieRadio24.pl wicedyrektor Biełsatu Alaksiej Dzikawicki.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest Aleksiej Nawalny opozycja demokratyczna Unia Europejska USA NASZ WYWIAD

Romaszewska-Guzy: Łukaszenka chce przestraszyć Białorusinów

Sąd w Mińsku skazał na dwa lata pozbawienia wolności dwie dziennikarki Telewizji Biełsat, nadającej po białorusku z Polski i w większości tworzonej przez Białorusinów. Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa były oskarżone o koordynowanie zamieszek białoruskiej opozycji. - To wszystko ma na celu przestraszenie ludzi przed spodziewanym powrotem protestów na wiosnę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Agnieszka Romaszewska Radosław Pyffel Więcej świata Aleksander Łukaszenka

Działacz trafił do szpitala z komisariatu, zmarł. Śledczy w Mińsku: nie ustalono, by pobiła go milicja

Prokuratura generalna Białorusi po trzech miesiącach wszczęła postępowanie karne w sprawie Ramana Bandarenki, który został pobity na śmierć w listopadzie zeszłego roku. Twierdzi ona  jednak, że "nie ustalono", by w zadanie obrażeń zaangażowani byli funkcjonariusze MSW. Tymczasem aktywista został przywieziony na pogotowie z komisariatu milicji, nieprzytomny, z urazami czaszki, dwie godziny po zatrzymaniu przez osoby, wśród których, sądząc z logiki zdarzeń, były osoby będące m.in. współpracownikami MSW w cywilu. O współudział w tych zdarzeniach podejrzewane są też osoby z bliskiego otoczenia Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media dziennikarze Europa

Zatrzymania dziennikarzy na Białorusi. Ekspert: dzięki sytuacji w Rosji, Łukaszenka może skupić się na represjach

- Sprawa Nawalnego bardzo osłabiła Putina i zewnętrznie i wewnętrznie. Dzięki temu Łukaszenka ma większy oddech i może skupić się na tym, co konsekwentnie realizuje, czyli na mocnym rozprawieniu się z dziennikarzami - powiedział o sytuacji na Białorusi Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Aleksiej Nawalny represje dziennikarze więźniowie polityczni areszt ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"To jest nie do przyjęcia". Ambasady państw UE i USA apelują o powstrzymanie represji na Białorusi

Zachodni dyplomaci wezwali białoruskie władze do powstrzymania represji wobec społeczeństwa obywatelskiego. W wydanym oświadczeniu ambasady państw należących do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii domagają się wypuszczenia na wolność osób zatrzymanych w związku z udziałem w akcjach protestacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska represje Europa prawa człowieka ŚWIAT Aleksander Łukaszenka USA