Polskie Radio
Section05
Bogumił Husejnow

Spada poparcie dla Putina. "Będzie mu coraz trudniej"

W styczniu i lutym notowania prezydenta Rosji Władimira Putina spadły w Moskwie i Petersburgu – poinformował dziennik „Wiedomosti”, powołując się na badanie opinii publicznej. Wynika z niego, że rośnie liczba niezdecydowanych wyborców. W audycji 7 Dni: Wschód rozmowa z dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i drem Pawłem Kowalem z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władimir Putin Rosja Bogumił Husejnow wybory w Rosji Agnieszka Bryc Paweł Kowal

Meksykańsko-amerykański spór o budowę granicznego muru

Prezydent Meksyku, Enrique Pena Nieto, odwołał wizytę w Waszyngtonie, planowaną na wtorek, 31 stycznia. Przyczyną jest dyskusja dotycząca planów budowy przez Amerykanów na granicy z Meksykiem muru, który ma zatrzymać napływ nielegalnych imigrantów. Swoją decyzję Enrique Pena Nieto ogłosił na Twitterze. O sporze mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Meksyk USA Ameryka Donald Trump Bogumił Husejnow Marek Wałkuski

Podsumowanie paryskiej konferencji ws. Bliskiego Wschodu

W Paryżu zakończyła się międzynarodowa konferencja poświęcona pokojowi na Bliskim Wschodzie. Wzięli w niej udział przedstawiciele 75 państw świata, a także organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej. Nie przybyli jednak przedstawiciele Izraela ani władz palestyńskich. Wydarzenie podsumowała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 
Zobacz więcej na temat:  ONZ Paryż John Kerry Bogumił Husejnow USA Rada Bezpieczeństwa ONZ Izrael Jerozolima Palestyna Agnieszka Bryc Strefa Gazy Bliski Wschód

W marcu nastąpi rozpoczęcie procedury Brexitu

Brytyjska premier Theresa May potwierdziła, że w marcu rozpocznie procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. "Wyborcy zagłosowali za opuszczeniem wspólnoty i za zmianą - w 2017 roku zaczniemy to wprowadzać w życie" - powiedziała. W audycji „Świat w Powiększeniu” do słów szefowej brytyjskiego rządu odniosła się dr Agata Gostyńska z think tanku Centre for European Reform.
Zobacz więcej na temat:  USA Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Bogumił Husejnow Theresa May

"Erdogan nie kontroluje sytuacji i się pogubił"

Nowy rok na świecie rozpoczął nocny zamach na nocny klub w Stambule. Zabitych zostało 39 osób, a co najmniej 69 rannych. Napastnik otworzył ogień w jednym z najpopularniejszych klubów w mieście, w którym bawili się także cudzoziemcy. O sytuacji w Turcji mówili w audycji Świat W Powiększeniu Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja Recep Tayyip Erdogan Bliski Wschód Stambuł polityka zamach zamachy w Europie terroryzm Bogumił Husejnow Donald Trump Syria Kurdowie Agnieszka Bryc Państwo Islamskie

Co dalej z Brexitem? Rozprawa w Sądzie Najwyższym

W Sądzie Najwyższym w Londynie zakończyły się czterodniowe przesłuchania w rozprawie apelacyjnej dotyczącej Brexitu. Brytyjski rząd odwołał się od orzeczenia niższej instancji, w którym stwierdzono, że nie ma on prawa sam rozpocząć rokowań o wyjściu z Unii Europejskiej – na podstawie referendum, bez zgody parlamentu. Sprawę w Świecie w Powiększeniu komentowali Paweł Świdlicki, niezależny analityk polityczny i dr Przemysław Biskup z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Brexit Theresa May Bogumił Husejnow Unia Europejska

Ukraina: armia zakończyła ćwiczenia koło Krymu

Ukraińska armia zakończyła ćwiczenia nad Morzem Czarnym niedaleko Krymu. O manewrach mówili w audycji Świat W Powiększeniu korespondenci Polskiego Radia: Paweł Buszko (Kijów) i Maciej Jastrzębski (Moskwa) oraz dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.  
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Krym wojsko Władimir Putin Donald Trump Syria Unia Europejska Bogumił Husejnow Maciej Jastrzębski Paweł Buszko ćwiczenia wojskowe Agnieszka Bryc