Polskie Radio
Section05
Grzegorz Przemyk

Grzegorz Przemyk - historia dochodzenia do prawdy

Historia pobicia maturzysty na komisariacie MO była przez władzę PRL ukrywana i fałszowana. Śledztwa prowadzone po roku 1989 pokazały faktyczny przebieg zdarzeń, które doprowadziły do śmierci Grzegorza Przemyka. Film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego otrzymał Srebrne Lwy podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski kino Grzegorz Przemyk Jakub Jamrozek

Premiera "Żeby nie było śladów". Film o zabójstwie Grzegorza Przemyka we wrześniu wchodzi na ekrany

W Warszawie odbyła się premiera filmu o Grzegorzu Przemyku. Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" inspirowany jest reportażem Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Ukazuje kulisy śmiertelnego pobicia przez funkcjonariuszy milicji warszawskiego licealisty w maju 1983 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA społeczeństwo FILM historia PRL HISTORIA PRL Grzegorz Przemyk zabójstwo Cezary Łazarewicz

"Żeby nie było śladów". Premiera filmu o zabójstwie Grzegorza Przemyka

"Bijcie tak, żeby nie było śladów" - takie rady dawali sobie milicjanci z posterunku przy ul. Jezuickiej na warszawskiej Starówce, gdzie 12 maja 1983 roku bestialsko skatowali Grzegorza Przemyka. 16 września wieczorem odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu - w reżyserii Jan P. Matuszyńskiego - opowiadającego historię śmierci 19-letniego maturzysty.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk Barbara Sadowska komunizm służba bezpieczeństwa PRL Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Jerzy Urban kino film polski

Tomasz Ziętek: na planie filmowym miałem kilku "aniołów stróżów"

- W momencie, gdy dostałem scenariusz to był temat, który egzystował poza moją świadomością. Wiedziałem, że jest taki sport jak żużel, ale nie byłem jego kibicem i nigdy nie byłem na meczu żużlowym. To istniało obok mnie - opowiadał w Dwójce o swojej roli w filmie "Żużel" aktor Tomasz Ziętek.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Ziętek Dorota Kędzierzawska Paweł Siwek Grzegorz Przemyk lata 80 żużel KULTURA Dwójka

Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

- Niestety jest to pewna spuścizna PRL-u, efekt zaniedbań po 1989 roku i naiwnej wiary, że środowisko oczyści się samo - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN. Odniósł się w ten sposób do osób ze środowiska sędziowskiego odpowiedzialnych za wyroki w czasie stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Grzegorz Majchrzak Tadeusz Płużański sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Grzegorz Przemyk Polskie Radio 24

Córka komendanta komisariatu gdzie zabito Przemyka to dziś "prawa ręka Trzaskowskiego”

- Aldona Machnowska-Góra, prawa ręka Rafała Trzaskowskiego, to córka Konstantego Machnowskiego, komendanta komisariatu na Jezuickiej, na którym śmiertelnie pobito Grzegorza Przemyka - ujawniają w piątkowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie" Piotr Lisiewicz i Magdalena Nowak. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Trzaskowski kampania prezydencka wybory prezydenckie 2020 Grzegorz Przemyk PRL historia Polski

Zabójstwa polityczne w PRL

- Większość przypadków morderstw politycznych w czasach PRL miała w jakimś stopniu charakter przypadkowy. Zabójstwa Grzegorza Przemyka, jak i Stanisława Pyjasa nie były planowane, były skutkiem nękania i zastraszania danej osoby. W każdym z tych przypadków mamy jednak do czynienia z ich upolitycznieniem – mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot - historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Stanisław Pyjas Patryk Pleskot Grzegorz Przemyk Tadeusz Płużański