Polskie Radio
Section05
Grzegorz Przemyk

Barbara Sadowska, mama Grzegorza Przemyka. "Siostra Hioba" - słuchowisko Marty Rebzdy [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko Marty Rebzdy pt. "Siostra Hioba" to opowieść o Barbarze Sadowskiej, mamie Grzegorza Przemyka, śmiertelnie pobitego przez milicjantów warszawskiego maturzysty, działaczce podziemia antykomunistycznego, niezwykle silnej a jednocześnie kruchej kobiecie. W obsadzie m.in.: Anna Dereszowska, Adam Ferency, Wiktor Zborowski i Mariusz Bonaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda Barbara Sadowska Grzegorz Przemyk Cezary Łazarewicz słuchowisko

TYLKO U NAS Ks. Jerzy Popiełuszko. Pogrzeb pod specjalnym nadzorem

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był wrogiem dla komunistycznej władzy zarówno za swojego życia, jak i po męczeńskiej śmierci. Kiedy prymas Polski kardynał Józef Glemp zdecydował, że kapelan Solidarności zostanie pochowany obok kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu 3 listopada 1984 roku, bezpieka podjęła nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL komunizm Solidarność Czesław Kiszczak Grzegorz Przemyk stan wojenny Kościół katolicki HISTORIA

Ułaskawienie Sawickiej i przedawnienie sprawy Przemyka. Ci sami sędziowie orzekali ws. Wąsika i Kamińskiego

Portal wPolityce.pl ustalił, że wśród trojga sędziów SN, którzy rozpatrywali we wtorek sprawę Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i innych b. szefów CBA, dwoje wcześniej doprowadziło do uniewinnienia Beaty Sawickiej oraz uznało sprawę zabójstwa Grzegorza Przemyka za ostatecznie przedawnioną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Grzegorz Przemyk

Agnieszka Przepiórska w roli matki Grzegorza Przemyka

- Monodramy traktuję jako spotkanie - spotkanie z widzem, spotkanie z bohaterką, spotkanie z samą sobą. To nie jest dla mnie występ czy "wykon", to jest bardzo intymne i osobiste spotkanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia aktorka Agnieszka Przepiórska, którą wkrótce będzie można oglądać w spektaklu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Grzegorz Przemyk Dom Spotkań z Historią spektakl PRL

Rzecznik IPN o morderstwie Grzegorza Przemyka: był w nie zaangażowany cały aparat państwa

- Grzegorz Przemyk był z jednej strony przypadkową ofiarą, ale z drugiej komuniści dali tym morderstwem znak całej opozycji antykomunistycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk zbrodnie sowieckie komunizm PRL służba bezpieczeństwa Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski IPN HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA historia Polski

Słuchowisko o Grzegorzu Przemyku - "Taki, co umiera" [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji 12 maja 1983 roku. Dzięki ogromnej machinie kłamstw i manipulacji uruchomionej przez urząd bezpieczeństwa, kary za ten czyn uniknęli bezpośrednio odpowiedzialni milicjanci. Premiera spektaklu odbyła się w sobotni wieczór (5.03) na antenie Dwójki, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Grzegorz Przemyk premiera Dwójka

Premiera słuchowiska "Taki, co umiera". W hołdzie cierpieniu

- Jako aktorka zadaję sobie pytanie: co by było, gdyby to się przydarzyło mnie, mojej rodzinie, moim bliskim. Jestem w tej wibracji, a nawet głębiej. Zawód aktora daje nam tę możliwość, ale jest w tym też trochę balansowania na krawędzi, bo to nie są tylko dobre emocje - opowiadała w Dwójce Magdalena Czerwińska, odtwórczyni jednej z ról słuchowisku "Taki, co umiera" o zabójstwie Grzegorza Przemyka. Premiera już w sobotę (5.03) o godz. 19.30.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Dwójka Grzegorz Przemyk

"Polska cały czas boleje z powodu tamtych czasów i ofiar". Prezydent o stanie wojennym

- Bardzo wiele rodzin do dziś nie podźwignęło się z tamtej tragedii. Dzieci, które straciły rodziców, wciąż przeżywają traumę - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas odbywających się po północy 13 grudnia uroczystości upamiętnienia Grzegorza Przemyka, ofiary stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda stan wojenny Grzegorz Przemyk historia Polski regiony mazowieckie Warszawa