Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Sprzedaż obrazu Siemiradzkiego wstrzymana. Sukces MKiDN

W sprawie obrazu „Taniec wśród mieczów” Henryka Siemiradzkiego zostało wszczęte prokuratorskie śledztwo, strona polska będzie teraz starała się dzieło odzyskać dla skarbu państwa - poinformował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński. XIX-wieczny obraz został miał być we wtorek licytowany w londyńskim domu aukcyjnym „Sotheby’s”. W Polskim Radiu 24 komentarz Elżbiety Rogowskiej z Wydziału Strat Wojennych MKiDN.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki II wojna światowa

Zrabowany przez Niemców obraz Gierymskiego odzyskany

Obraz "Zima w małym miasteczku" Maksymiliana Gierymskiego odnaleziony. Przed wojną był własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, które oficjalnie kupiło go w 1938 roku. W 1939 roku został zrabowany z muzeum przez Niemców i umieszczony w gabinecie jednego z niemieckich oficerów w siedzibie rządu Generalnego Gubernatorstwa.Tuż po wojnie zaginął. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków II wojna światowa Niemcy Muzeum Narodowe w Krakowie Maksymilian Gierymski dzieła sztuki

Toruń: konferencja "Pamięć i Nadzieja"

W Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w Toruniu, z udziałem przedstawicieli polskich i izraelskich władz państwowych, odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja". Poświęcona była postawom Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej. O tych, którzy stawali w obronie bliźnich mówił w magazynie Północ-Południe historyk dr Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi Holokaust II wojna światowa

Niedziela Pamięci o polskich ofiarach III Rzeszy

„Golgota Zachodu” - pod taką nazwą organizowany jest we Wrocławiu cykl wydarzeń, poświęcony najtrudniejszym wydarzeniom w historii Polski. Spotkanie rozpoczęła konferencja poświęcona reparacjom wojennym dla Dolnego Śląska. O działalności organizacji konspiracyjnej OLIMP mówił w Polski Radiu 24 Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Wrocław odszkodowanie

Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy. Europejscy ochotnicy w SS

Początkowo SS była elitarną jednostką niemieckich nazistów. Jednak już podczas II wojny światowej sformowano oddziały Waffen-SS, w których mogli służyć m.in. ochotnicy z okupowanych przez III Rzeszę terytoriów. W audycji Nos Kleopatry o tym, dlaczego Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy czy Łotysze wstępowali do hitlerowskiej formacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy historia Europy Instytut Pamięci Narodowej