Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Bolesław Miciński. "Pisał rzeczy, które urzekały formą"

- W tym urzekaniu było jednak coś jeszcze znacznie głębszego - potrzeba, żeby filozofia, literatura służyły życiu - mówił w audycji Polskiego Radia literaturoznawca Eligiusz Szymanis. Dziś obchodzimy 113. rocznicę urodzin Bolesława Micińskiego - poety, krytyka literackiego, filozofa, eseisty.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Stanisław Ignacy Witkiewicz HISTORIA historia Polski II wojna światowa totalitaryzm Podole Uniwersytet Warszawski

"Przysięga Ireny". Roman Haller został uratowany przez młodą pielęgniarkę przed śmiercią

Młoda pielęgniarka uratowała i ukrywała kilkunastu Żydów uciekających przed likwidacją tarnopolskiego getta. Roman Haller, gość Programu 1 Polskiego Radia, był wtedy w brzuchu matki i również przeżył dzięki tej nieznanej szerokiej publiczności bohaterce. W kinach wyświetlany jest właśnie film "Przysięga Ireny".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Przysięga Ireny Roman Haller Żydzi Niemcy II wojna światowa Irena Gut-Opdyke

Pokazać to, co niewyobrażalne. "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy

W Muzeum Warszawy otwarto nową część wystawy głównej - "Świadectwa z getta warszawskiego". Jak zapowiadają autorzy, będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostały ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Anna Stempniak historia Polski getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Muzeum Warszawy Warszawa

Jan Czochralski. Fan metalu, który wyprzedził swoją epokę o dziesięciolecia

- To był człowiek o nieprawdopodobnej zdolności tworzenia w sferze techniki. Jego zainteresowanie najrozmaitszymi technologiami dawało efekty zupełnie niebywałe - tak o wybitnym polskim naukowcu i wynalazcy mówił w audycji Polskiego Radia publicysta i historyk techniki Stefan Bratkowski. Dziś mija 71 lat od jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II RP II wojna światowa PRL Jan Czochralski wynalazcy

Merian Cooper, producent hitu kinowego "King Kong", walczył o wolność Polski

21 kwietnia 1973 zmarł Merian C. Cooper, amerykański pilot, który po zakończeniu I wojny światowej nie wrócił do domu. Późniejszy producent kinowego hitu "King Kong" z 1933 roku, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej z powodu rodzinnego długu zaciągniętego u Tadeusza Kościuszki. 
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 lotnictwo Józef Piłsudski Tadeusz Rozwadowski Ignacy Jan Paderewski II wojna światowa HISTORIA