Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

W Trzebieszowie pogrzeb ostatniego Żołnierza Niezłomnego

W Trzebieszowie na Lubelszczyźnie zakończyły się uroczystości pogrzebowe chorążego Antoniego Dołęgi ps. "Znicz" - najdłużej ukrywającego się Żołnierza Niezłomnego. "Znicz” po raz pierwszy pochowany został potajemnie w 1982 roku. Kilka miesięcy temu odkryto jego szczątki. W PR24 uroczystości pogrzebowe zapowiadał Karol Surówka (IAR).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żołnierze Wyklęci II wojna światowa POLSKA

75. rocznica zamordowania przez Gestapo Brunona Schultza

19 listopada przypada 75. rocznica śmierci Brunona Schulza - pisarza z Drohobycza, zamordowanego w 1942 roku przez funkcjonariusza Gestapo. W rodzinnym mieście pisarza zorganizowano z tej okazji m.in. cykl spotkań literacko-artystycznych, zatytułowanych „Druga Jesień”. O obchodach rocznicy mówił specjalny wysłannik Polskiego Radia Krzysztof Renik.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Bruno Schulz Krzysztof Renik Drohobycz

Tadeusz Płużański: to jest nasza klęska

- Dla Polski II wojna światowa się nie skończyła. Polacy walczyli z sowietami i komunistami, ci żołnierze byli wyklęci przez komunistów. Komuna miała plan, by polskość zamordować, ograbić i zakłamać. W Polsce nie było miejsca dla bohaterów, dla nich przeznaczono doły śmierci – powiedział w audycji Jakim Prawem publicysta Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański II wojna światowa komunizm II RP III RP

Dlaczego przegrywamy walkę z próbami fałszowania historii?

Od lat Polska zmaga się ze zjawiskiem zamazywania i zniekształcania pamięci o II wojnie światowej. Wraz z upływem czasu problemów z trzymaniem się faktów historycznych jest coraz więcej. Wydano swoistą wojnę pojęciu "polskie obozy koncentracyjne", ale to z pewnością nie wystarcza, by sprawić, że wiedza o tamtym czasie będzie zgodna z prawdą.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa IPN historia Polski Niemcy Holokaust