Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Poszukiwanie wspomnień i pamiątek po Cichociemnych w brytyjskim Essex

Na Wyspach trwa akcja ocalania pamięci o Cichociemnych - żołnierzach elitarnej jednostki szkolonej w środkowej Anglii. Organizacja historyczna English Heritage apeluje, by zgłaszali się do niej ludzie, którzy mają pamiątki lub wspomnienia o Polakach, przygotowujących się do misji w ośrodku treningowym Audley House w hrabstwie Essex. Pierwsi ludzie już się zgłosili.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Cichociemni historia Polski

Helena Jamontt. Dr Utracka: doprowadziła do powstania Międzyorganizacyjnego Porozumienia Pomocy Więźniom

- Udało jej się zrobić coś niebywałego. W 1942 roku, kiedy to scalanie się z AK różnych organizacji dopiero raczkowało, Helenie udało się doprowadzić do współpracy komórek więziennych różnych organizacji konspiracyjnych. Wykonała ogromny krok do przodu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  patriotyzm historia Polski HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 Armia Krajowa kobieta Pawiak

Szef MSZ Niemiec o reparacjach za zbrodnie z II wojny światowej: możliwe tylko roszczenia między państwami

W odniesieniu do odszkodowań za zniszczenia wojenne międzynarodowe prawo humanitarne przewiduje jedynie roszczenia między państwami, a nie roszczenia z tytułu reparacji składane przez osoby fizyczne - oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Maas odpowiedział na pisemne pytanie wniesione przez Arkadiusza Mularczyka pod koniec stycznia podczas sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE).
Zobacz więcej na temat:  Heiko Maas reparacje wojenne Niemcy Arkadiusz Mularczyk

Dzień Nauki Polskiej. Szef MEiN: potrzebne są badania pokazujące prawdę o Polsce i Polakach

- Nauka to poszukiwanie i odkrywanie prawdy - mówił w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek w Dniu Nauki Polskiej. Zapowiedział reformę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Ocenił, że konieczne są badania historyczne i politologiczne pokazujące "prawdę o Polsce i Polakach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA HISTORIA historia Polski Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek edukacja

Błędy w książce "Dalej jest noc". 80-latka walczy z historykami o pamięć stryja

Nie cichną emocje po wyroku sądu ws. książki prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego "Dalej jest noc". Autorów w obronę wzięły zagraniczne media, które twierdzą m.in. że wyrok będzie miał wpływ na kolejne badania nad Holocaustem w Polsce. Badaczy pozwała bratanica opisanego w książce sołtysa, która zaapelowała do historyków, by pisali prawdziwą historię.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Holokaust Jan Grabowski Reduta Dobrego Imienia Żydzi

Felicja Konarska: 10 lutego kazano nam się pakować i jechać na Wschód

- Na spakowanie się dano nam dwie godziny, podobno to było dużo. Jak się później dowiadywałam u ludzi, inni mieli np. tylko 20 minut. Muszę powiedzieć, że nawet nie byłam przerażona, że chcą nas gdzieś wieźć, bo nie zdawałam sobie sprawy, co to może być - mówiła w Dwójce Felicja Konarska, autorka książki "Liście na wietrze. Wspomnienia dziewczynki deportowanej na Wschód 1940-46".
Zobacz więcej na temat:  deportacje Dwójka Ośrodek Karta Wacław Holewiński

"Ich losy pozostają względnie nieznane". Brytyjska organizacja pyta o Cichociemnych

Brytyjska organizacja English Heritage apeluje do rodzin Cichociemnych o dzielenie się wspomnieniami o losach bohaterskich krewnych - pisze w poniedziałek brytyjski "The Guardian" na swoich stronach internetowych. - Ich historie pozostają względnie nieznane Brytyjczykom, poza kluczową rolą jaką odegrali w wysiłkach wojennych - podkreśla w rozmowie z tygodnikiem Andrew Hann z English Heritage. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Cichociemni historia Polski Wielka Brytania Wojsko Polskie