Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Kulisy działalności Zjednoczenia Patriotycznego „Grunwald”

Na początku lat 80. XX wieku powstało Zjednoczenie Patriotyczne „Grunwald”. Organizacja z jednej strony miała charakter nacjonalistyczny, a z drugiej, akceptowała geopolityczne położenie Polski po II wojnie światowej i uderzała w opozycje antykomunistyczną. W Kulisach Spraw o stowarzyszeniu mówił Przemysław Gasztold, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kulisy Spraw II wojna światowa historia Polski

Wystawa w PWPW: „Niemieccy kaci - polskie ofiary”

2 sierpnia 1944 roku Powstańcy Warszawscy odbili z rąk Niemców redutę z gmachem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Z okazji rocznicy tego wydarzenia utworzono wokół PWPW wystawę ukazującą jak wyglądało miasto i jego mieszkańcy podczas Powstania Warszawskiego. Ekspozycja będzie dostępna do końca października. O Powstaniu Warszawskim i wystawie „Niemieccy kaci - polskie ofiary” mówił w Polskim Radiu 24 prezes zarządu PWPW Piotr Woyciechowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski Warszawa II wojna światowa

74. rocznica wybuchu powstania w niemieckim obozie zagłady w Treblince

2 sierpnia 1943 roku członkom Sonderkommanda udało się wzniecić w Treblince powstanie, którego celem miało być zniszczenie ośrodka zagłady. W czasie buntu jedynie 200 osobom udało się wydostać z obozu, a końca wojny doczekało około 100 z nich. O powstaniu mówili w Polskim Radiu 24 dr Edward Kopówka, kierownik Muzeum Miejsce Pamięci w Treblince i Adam Białczak z Katolickiego Radia Podlasie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Żydzi

Polska wystąpi o reparacje? „Trzeba to wyegzekwować”

Antoni Macierewicz zaprzeczył we wtorek twierdzeniom, jakoby Polska po wojnie zrzekła się reparacji. – To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone – powiedział minister obrony narodowej. O kwestii reparacji w Debacie Poranka rozmawiali Magdalena Piejko (TV Republika), Wojciech Korkuć (artysta) i prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa reparacje wojenne Antoni Macierewicz PRL Kazimierz Kik Unia Europejska