Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

„Jedno z największych wydarzeń w kulturze polskiej”

– To kolekcja przyćmiewająca niektóre kolekcje zagraniczne i światowe. Trudno to zrozumieć, jeśli się nie usłyszy tej liczby, czyli ponad 300 tysięcy przedmiotów. To była ogromna praca, by wszystkie te przedmioty skatalogować, by móc je potem powierzyć narodowi polskiemu – mówił w audycji Utracone, Odzyskane Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Lubomirskich i Czartoryskich, który pomagał przy sprzedaży kolekcji Czartoryskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Karol Estreicher Kraków

Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji

Dionisios Sturis, potomek uchodźców z pogrążonej w wojnie domowej Grecji, podąża śladami swojej rodziny i innych rodaków, których kilkanaście tysięcy przyjęły polskie władze pod koniec lat 40. XX wieku. W książce "Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji" opowiada m.in. o likwidacji greckich akt dotyczących uchodźców i ich rodzin oraz ważnego świadectwa pomocy ze strony Polski. Autor był gościem audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grecja uchodźcy Dolny Śląsk Bolesław Bierut

Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte połączone

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego Muzeum II Wojny Światowej zostało połączone z Muzeum Westerplatte w Gdańsku. Pełniącym obowiązki dyrektora został historyk dr Karol Nawrocki. O połączeniu muzeów mówili w programie Tym Żyje Kraj publicysta tygodnika Do Rzeczy Piotr Semka i Leszek Jażdżewski z Liberte!.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Piotr Semka

Muzeum II WŚ będzie połączone z Muzeum Westerplatte

"Zielone światło" dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, a także kolejna korespondencja na linii prezydent-szef MON. To tematy, które komentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowania Dnia.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Gdańsk Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Westerplatte Andrzej Duda Piotr Gliński Jan Żaryn

Höss - jeden z największych nazistowskich oprawców

Rudolf Höss, komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, został skazany na śmierć 2 kwietnia 1947 roku, a stracony dwa tygodnie później. – Był "profesjonalistą" w swoim fachu, najpierw w obozie w Sachsenhausen, by następnie rozwinąć największy obóz zagłady w historii świata – powiedział w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Oświęcim Rudolf Hess Auschwitz

O zaginionych kolekcjach: "Gurlittów wciąż jest b. dużo"

Niemiecka policja w 2012 roku zabezpieczyła w prywatnym mieszkaniu w Monachium kolekcję ponad 1300 obrazów, zrabowanych rodzinom żydowskim. Służby zarekwirowały m.in. obrazy Picassa, Chagalla, Liebermanna. Właścicielem tego bezcennego zbioru okazał się Cornelius Gurlitt, syn Hildebrandta Gurlitta, marchanda Adolfa Hitlera. O kolekcji Gurlitta mówił w audycji Utracone Odzyskane dr Robert Kudelski, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek malarstwo robert kudelski III Rzesza KULTURA