Polskie Radio
Section05
Jakub Jamrozek

Festiwal Themersonów. "Popularyzujemy twórczość tych wybitnych artystów"

- Themersonowie są coraz bardziej znani i coraz bliżsi płocczanom. Mam nadzieję, że również dzięki Festiwalowi, który organizujemy od dwunastu lat. Staramy się propagować ich życie, twórczość, związki z Płockiem i mamy nadzieję, że to praca, która procentuje, bo coraz więcej płocczan utożsamia się z postawą i ideami, jakie były bliskie Themersonom - mówiła w Dwójce Iwona Markiewicz z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Płock malarstwo grafika Jakub Jamrozek KULTURA infografika

Grzegorz Jankowicz: współczesność domaga się języka opowieści

- To, co obserwujemy w przestrzeni publicznej, to w zasadzie nie są dyskusje, tylko kłótnie prowadzone z bardzo twardych pozycji ideologicznych. Ma się wrażenie, że wszystko jest czarno-białe, podczas gdy nasze myśli są płynne, nasze tożsamości niejednoznaczne. To wszystko domaga się bardziej elastycznego języka opowieści, a literatura daje taką przestrzeń - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.
Zobacz więcej na temat:  festiwal conrada książki Dwójka Jakub Jamrozek literatura KULTURA

Antoniusz Dietzius: twórczość Agnieszki Osieckiej jest wiecznie prawdziwa

- Teksty Agnieszki Osieckiej są absolutnie uniwersalne, ta ich prawda jest na dzisiaj, na jutro i na zawsze. Poezja kryje się nawet w jej "Dziennikach", które przecież nie są wierszowane, w listach do Jeremiego Przybory. To stworzyło magię - mówił na antenie Dwójki Antoniusz Dietzius, reżyser spektaklu "Abonament na szczęście".
Zobacz więcej na temat:  reżyser Dwójka musical Agnieszka Osiecka Jakub Jamrozek KULTURA

"Po raz pierwszy czytelnicy dostają absolutnie pełne wydanie Kajka i Kokosza"

- Pierwodruk tego komiksu to czarno-białe paski ukazujące się codziennie w gazecie. W latach 80. powstała wersja książeczkowa, również czarno-biała. Kiedy wydawnictwo, w którym mam przyjemność pracować, rozpoczęło wydawania komiksów Janusza Christy, zdecydowaliśmy się, przez przekręcenie tych pasków, na wygodniejszy do czytania format A4 oraz na pokolorowanie. A wydanie w Złotej Kolekcji jest jeszcze bardziej szczególne - mówił Tomasz Kołodziejczak.
Zobacz więcej na temat:  komiks Jakub Jamrozek Dwójka KULTURA

"Open Eyes Art Festival to spotkanie z bardzo różnymi artystami"

- Ten festiwal wpisuje się w działalność naszej placówki, codziennie organizujemy wiele wydarzeń kulturalnych. 3000 osób stale chodzi u nas na różne zajęcia, część edukacyjna jest bardzo ważna. To bardzo szeroki wachlarz działań animujących kulturę, uczących ją świadomie odbierać - mówił na antenie Dwójki Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury, współorganizatora Open Eyes Art Festival w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Nowa Huta Dwójka Jakub Jamrozek

"Ta książka to ponowne odkrycie twórców, o których zapomnieliśmy"

- Książka nie opisuje tylko emigracji z początku XX wieku, ale jest też część współczesna, dotycząca kompozytorów młodych, chcących tworzyć za granicą. Dla nich to już nie jest kwestia polityczna, to naturalne, że pracują poza Polską. Ci twórcy są w międzynarodowym obiegu, nie potrzebują łatki kompozytora emigracyjnego - tak o albumie "From Poland with Music. 100 Years of Polish Composers Abroad (1918-2018)" mówił na antenie Dwójki Andrzej Kosowski.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Jakub Jamrozek Dwójka muzyka klasyczna

Płótna Jakoba Philippa Hackerta na Wawelu. "To obrazy, które wciągają"

- Jakob Philipp Hackert był malarzem realistą, ale też malarzem nastroju. Starał się wiernie oddać krajobrazy, które oglądał. Jeżeli patrzymy na te cztery obrazy i charakterystyczne włoskie światło, czujemy się jak w XVIII-wiecznej Italii, bo są to pejzaże utrwalone właśnie pędzlem tego niemieckiego malarza - mówiła w Dwójce dr Joanna Winiewicz-Wolska, kierownik działu Zbiorów Malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie trafiły dzieła znakomitego niemieckiego pejzażysty.
Zobacz więcej na temat:  Wawel malarstwo Neapol Dwójka KULTURA Jakub Jamrozek

Grzegorz Przemyk - historia dochodzenia do prawdy

Historia pobicia maturzysty na komisariacie MO była przez władzę PRL ukrywana i fałszowana. Śledztwa prowadzone po roku 1989 pokazały faktyczny przebieg zdarzeń, które doprowadziły do śmierci Grzegorza Przemyka. Film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego otrzymał Srebrne Lwy podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski kino Grzegorz Przemyk Jakub Jamrozek