Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

Jurek Dybał: Krzysztof Penderecki to jedyny "pełny" kompozytor w naszej historii

- Pendereckiego można porównać z Richardem Straussem, Brahmsem czy Beethovenem. W jego twórczości reprezentowane są w dużych formatach wszystkie formy muzyczne. To symfonie, opery, muzyka kameralna, solowa czy kameralna. Właściwie nie mamy drugiego kompozytora tak pełnego w sensie muzyki europejskiej - mówił w Dwójce Jurek Dybał, dyrygent i kontrabasista, przed rozpoczynającym się we wtorek (21.11) Festiwalem Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Jurek Dybał rocznica Dwójka Jakub Kukla filharmonia narodowa Anne-Sophie Mutter MUZYKA

Tomasz Pokrzywiński: wiolonczela doskonale brzmi obok skrzypiec

-  Unikalną cechą tej płyty jest to, że continuo jest realizowane tylko przez wiolonczelę. To praktyka wykonawcza pochodząca z XVII i XVIII wieku, która została zupełnie zapomniana. Wiolonczeliści z tamtego okresu byli niezwykle cenieni za tę umiejętność, osiągali niezwykłą wirtuozerię - mówił w Dwójce Tomasz Pokrzywiński.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Tomasz Pokrzywiński wiolonczela Dwójka Martyna Pastuszka skrzypce

Grzegorz Musiał o tym, jak w wieku kilku lat został poetą

- Nauczycielka od polskiego pyta: "co tam piszesz na ławce?". I zobaczyła ten wierszyk, ja go przeczytałem. "Boże, czyje to jest?" Ja mówię: "moje". A ona: "Słuchaj, to ty poeta jesteś" - tak dr Grzegorz Musiał - bydgoski poeta, pisarz i tłumacz, a także lekarz - opowiadał o swoich pierwszych próbach literackich.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Grzegorz Musiał Dwójka pisarze i poeci wiersze poezja dzieciństwo literatura KULTURA

Początki Polskiego Radia a niepodległość. "Radio budowało szacunek dla państwa i jego instytucji"

- Polskie Radio powstało jako instytucja z udziałem Skarbu Państwa. W latach 30. nastąpiła intensyfikacja rozwoju polskich rozgłośni, zbudowano słynną stację nadawczą w Raszynie. W 1939 roku około 1,2 mln osób dysponowało radioodbiornikiem, działały polskie fabryki, jedna z nich w Wilnie. Pod względem programowym radio przypominało Program 2 Polskiego Radia. Nadawało bardzo dużo muzyki na światowym poziomie - mówił w Dwójce historyk prof. Andrzej Chwalba.
Zobacz więcej na temat:  II RP odzyskanie niepodległości historia Polski Polskie Radio Dwójka Jakub Kukla Jakub Jamrozek Zygmunt Chamiec II Rzeczpospolita

Sylwia Zientek: równolegle z mężczyznami sztukę tworzyły też kobiety

- Chodziło mi o uzupełnienie polskiej historii sztuki o postacie artystek, o których niewiele wiemy, bo nie mieliśmy skąd się o nich dowiedzieć. Tak naprawdę nie mamy prawa nic o nich wiedzieć - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Abakanowicz Zofia Stryjeńska Alina Szapocznikow Sylwia Zientek Jakub Kukla Dwójka SZTUKA literatura

Jak odbudować "Dom Doktora" w Zakopanem?

Wieczorem 31 października 2023 roku w Zakopanem doszło do kolejnego pożaru zabytkowego obiektu architektury drewnianej, tym razem wyjątkowo cennego "Domu Doktora". To willa wybudowana w 1898 roku, w stylu witkiewiczowskim, najprawdopodobniej projektu samego Stanisława Witkiewicza. O tym jak wygląda dziś sytuacja, rozmawialiśmy z Anną Śmigielską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Jakub Kukla Dwójka zabytki Zakopane

"Jerzy Marchwiński w muzyce szukał piękna i prawdy" - wspomnienia o zmarłym pianiście i pedagogu

- Jerzy Marchwiński był świetnym muzykiem i kameralistą, jego odejście to wielka strata. Zawsze znakomicie czuł muzyczną frazę, natychmiast wyczuwał intuicję solisty, a jednocześnie nie tracił własnej indywidualności. Podkreślał, że nie jest akompaniatorem, lecz partnerem. Niewątpliwie miał rację - mówił w Dwójce skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. 
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 Jerzy Marchwiński Jakub Kukla Konstanty Andrzej Kulka Dwójka fortepian

Tłumaczka: Edgar Allan Poe patrzył na rozwój nauki jako na szersze zjawisko

Z książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca" dowiadujemy się, że kapłan grozy i prekursor science fiction był także prawdziwym entuzjastą nauki rozkwitającej w początkach XIX w. - Ciekawym wątkiem, który porusza autor jest to, że w twórczości Poego widać przeświadczenie, że nauce nie można w całości zawierzyć. W przeciwnym razie może ona pchnąć świat, w kierunku, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał - mówiła w Dwójce tłumaczka Magda Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Edgar Allan Poe science-fiction pisarz pisarze i poeci Jakub Kukla tłumacz biografia KSIĄŻKA Dwójka

Grzegorz Musiał w Toskanii. Tam bije serce Włoch

- Wpierw wciągam powietrze i nie wierzę w to, że wdycham powietrze Rzymu, że wdycham powietrze Włoch. Po prostu byłem w stanie ekstazy. Ja byłem zawsze tak zakochany w kulturze włoskiej - tak o swojej pierwszej podróży do Włoch mówił w Dwójce Grzegorz Musiał - lekarz, pisarz i poeta, autor książki "Umbria. Toskania".
Zobacz więcej na temat:  Włochy literatura przewodnik Toskania Dwójka Jakub Kukla podróże podróże zagraniczne Grzegorz Musiał

Trio Bastarda i nowa płyta pt. "Lilith Abi". Miłość i strach przed śmiercią zawarte w kołysankach

- To kołysanka była pierwszą formą muzyki wytwarzanej przez człowieka, ponieważ służyła do ochrony de facto przed śmiercią, kiedy to ludzie mieszkali w jaskiniach i na zewnątrz chodziły niedźwiedzie, drapieżniki. Płacz dziecka mógłby je zwabić, więc ten płacz trzeba było uciszyć - mówił w Dwójce Paweł Szamburski, komentując najnowszą płytę Tria Bastarda zatytułowaną "Lilith Abi".
Zobacz więcej na temat:  płyta album Trio Bastarda Dwójka Jakub Kukla Paweł Szamburski kołysanki macierzyństwo

Zdzisław Beksiński we Wrocławiu po 30 latach. Na wystawie obrazy i multimedia

- W stolicy Dolnego Śląska nie było obrazów Beksińskiego od - uwaga - 30 lat. Przyjeżdżamy z czterdziestoma pięcioma obrazami z Muzeum Historycznego w Sanoku - mówił w Dwójce Michał Barycki z Fundacji Beksiński. - Muszę powiedzieć, że to naprawdę jest bardzo ciekawa paleta twórczości Beksińskiego - zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński Dwójka Jakub Kukla malarstwo dzieła sztuki wystawa

Jerzy Waldorff: w 1927 roku słuchałem Konkursu Chopinowskiego przez radio

- Działo się to u nas na wsi w Rękawczynie w głębokim Poznańskim. Pamiętam, że zacząłem od ambitnych planów, że sobie sam zbuduję aparat, ale oczywiście nic z tego nie wyszło. Do momentu, gdy mój zdenerwowany ojciec pojechał do Poznania i kupił olbrzymi aparat o nazwie Superheterodyna - wspominał w archiwalnym nagraniu Jerzy Waldorff, bohater audycji "Dwie do setki".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Waldorff Polskie Radio Dwójka radio Jakub Kukla Andrzej Zieliński KULTURA Bohdan Łazuka Jerzy Kisielewski konkurs chopinowski Stefan Kisielewski

Prof. Marek Abramowicz. Z Wrocławia w świat ku wszechświatowi

Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był w tym tygodniu uznany na świecie polski naukowiec - astrofizyk, prof. Marek Abramowicz, który zajmuje się m.in. teorią względności i badaniem czarnych dziur. Jak opowiedział w Dwójce, początki jego naukowej drogi były dość skromne. - Ja chciałem studiować w Warszawie. Tam astrofizyka była wtedy na światowym poziomie, zresztą tak jest do dzisiaj. Natomiast astrofizyka we Wrocławiu była dość prowincjonalna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fizyka astronomia kosmos Jakub Kukla

Tomasz Konieczny: Alek Nowak to kompozytor myślący teatralnie

- Aleksander Nowak to kompozytor, który dobrze wie, dla kogo pisze, orientuje się w możliwościach głosowych. Są to utwory wymagające, trzeba się ich nauczyć i je wyćwiczyć. Ta współpraca układa się nam dobrze, powstanie opera do "Wesela" Wyspiańskiego. Alek Nowak jako kompozytor myślący teatralnie poradzi sobie z tym świetnie - mówił w Dwójce znakomity bas-baryton Tomasz Konieczny.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Konieczny Dwójka opera poezja Bolesław Leśmian Jakub Kukla Aleksander Nowak