Polskie Radio
Section05
Jan Śpiewak

ANALIZA Problemy znane od lat. Oto najgłośniejsze wątki warszawskiej afery reprywatyzacyjnej

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jana Śpiewaka. Aktywista miejski został prawomocnie skazany w grudniu ub. r. po procesie o zniesławienie, jaki wytoczyła mu Bogumiła Górnikowska de domo Ćwiąkalska. Proces ten był jednym z rozdziałów długiej epopei warszawskiej reprywatyzacji. Przypominamy garść najgłośniejszych spraw wokół tego tematu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna Jan Śpiewak Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz Rafał Trzaskowski mazowieckie regiony infografika

TYLKO U NAS Jan Śpiewak: gdyby Trzaskowski był prezydentem, raczej nie zostałbym ułaskawiony

Aktywista miejski Jan Śpiewak uważa, że gdyby w Pałacu Prezydenckim zamiast Andrzeja Dudy zasiadał dziś Rafał Trzaskowski, to nie zostałby ułaskawiony. - Widzę, co jako prezydent Warszawy robi w sprawie reprywatyzacji. Mamy absolutną kontynuację tego, co działo się za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz - mówi portalowi PolskieRadio24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Śpiewak Andrzej Duda prezydent POLSKA reprywatyzacja sądownictwo

Fogiel o ułaskawieniu Śpiewaka: prezydent uważa, że ktoś, kto ujmuje się za słabszymi, nie powinien być karany

 - Jan Śpiewak został ofiarą tego, że sam ujmował się za ofiarami, za ofiarami dzikiej reprywatyzacji; prezydent Andrzej Duda uważa, że ktoś, kto ujmuje się za słabszymi i podnosi głos w obronie skrzywdzonych, nie powinien być karany przez polskie sądy - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Śpiewak reprywatyzacja Warszawa Andrzej Duda Radosław Fogiel Krzysztof Sobolewski polityka

"Słuszna, bo sprawiedliwa". Politolog o decyzji prezydenta ws. ułaskawienia Jana Śpiewaka

- Reprywatyzacja odbywała się w majestacie prawa i była prowadzona przez jego strażników. To zorganizowana przestępczość zakorzeniona w uwarunkowaniach prawnych. Jan Śpiewak i wielu społeczników zderzyło się z potężną machiną. Trudno nazwać to walką z wiatrakami, ale na pewno jest to walka Dawida z Goliatem - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Śpiewak Warszawa reprywatyzacja Andrzej Duda POLSKA prezydent sądownictwo

"W trudnych sytuacjach prezydent może zastosować prawo łaski". Müller o ułaskawieniu Śpiewaka

- W trudnych sytuacjach, w których wymiar sprawiedliwości nie zadziałał albo przepisy prawa były tak skonstruowane, że dało się skazać osoby, które zdaniem głowy państwa nie powinny ponieść kary, prezydent może zastosować prawo łaski - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja Jan Śpiewak Andrzej Duda Warszawa sądownictwo Piotr Müller

TYLKO U NAS Jan Śpiewak: Rafał Trzaskowski podpisałby się pod słowami "zmień pracę, weź kredyt"

Start Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Polski skomentował Jan Śpiewak, rywal obecnego prezydenta stolicy w wyborach samorządowych w 2018 roku. - Skoro w Warszawie jest kontynuatorem myśli Hanny Gronkiewicz-Waltz, to myślę, że w Pałacu Prezydenckim byłby kontynuatorem myśli Bronisława Komorowskiego. Cechuje go podobna arogancja, wyniosłość i przeświadczenie o tym, że wszystko mu się należy - stwierdza rozmówca portalu PolskieRadio24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Śpiewak Rafał Trzaskowski wybory prezydenckie 2020

"Kidawa nie zrobiła niczego, bo taka była jej rola". Śpiewak krytycznie o kandydatce PO na prezydenta

"Ciekawe, że tak mało się mówi o przeszłości kandydatki PO na prezydenta. Poza zasłużonymi dziadkami w jej szafie jest wiele trupów z czasów układu warszawskiego" - napisał na Twitterze Jan Śpiewak. Działacz przypomniał relację b. burmistrza warszawskiego Śródmieścia (popieranego przez PO), który ostro krytykował działania swojego środowiska politycznego w stolicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Kidawa-Błońska polityka Warszawa Jan Śpiewak

Śpiewak: układ w sądownictwie blokuje rozliczenie z dziką reprywatyzacją

- Czuję się, jakby złamano elementarne zasady i poczucie sprawiedliwości społecznej. Sąd w ogóle nie wziął pod uwagę kontekstu całej sprawy lokatorów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 działacz społeczny Jan Śpiewak, odnosząc się do wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie ws. zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Śpiewak reprywatyzacja Warszawa sądownictwo sąd Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA