Polskie Radio
Section05

Jedynka

Wcześniak - jak wygląda poród i opieka w szpitalu? Kiedy dziecko można zabrać do domu?

O wcześniactwie mówimy wtedy, gdy dziecko rodzi się przed upływem 37. tygodnia ciąży. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego blisko 20 tys. właśnie przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży. Liczba wcześniaków rośnie. To trend ogólnoświatowy, zauważalny również w naszym kraju - kilka lat temu odsetek wcześniaków wynosił 6 proc., teraz dochodzi do 8 proc.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski ciąża poród medycyna noworodek dziecko

Sikorski: w elektoracie PSL i Konfederacji ja biorę więcej

- Gdyby Donald Tusk chciał namaścić Rafała Trzaskowskiego na kandydata na prezydenta, to mógł to zrobić już dawno - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski pytany o prawybory w KO. - Rafał Trzaskowski był świetnym kandydatem czasów walki i praworządność, a teraz czasy się zmieniły, jestem więc lepszym kandydatem walki o bezpieczeństwo Polski - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski POLSKA Grzegorz Osiecki polityka wybory prezydenckie wybory w Polsce koalicja obywatelska

"Choinki Jedynki - POMAGAMY". Anna Dymna: to magiczna akcja, otwórzcie serca

- "Choinki Jedynki" są magiczne. Cudownie, że jest taka akcja. Jestem szczęśliwa, że ja i moja Fundacja jesteśmy beneficjentami tego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Dymna, prezes Fundacji "Mimo Wszystko". - Zapominajcie o rozsądku, otwierajcie serca, uśmiechajcie się, otwierajcie portfele i szalejcie, bo takie szaleństwo naprawdę ratuje świat - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Anna Dymna Choinki Jedynki dzieci pomoc rysunek Monika Horna-Cieślak plastyka Choinki Jedynki 2024 powódź Zobacz także

Boguś Janiszewski. Autor popularnej serii książek o Kurzolu

"Zaraz, zaraz, co to ja miałem zrobić, powiedzieć...?" Zdarza wam się czasem wypowiadać takie zdanie? Takie chwilowe zapominanie, to nic strasznego. Gorzej, gdy zapominamy coraz częściej, jesteśmy nieskupieni, roztargnieni. Może się wówczas pojawić pytanie: Kto nam ukradł pamięć?! I może się okazać, że winowajcą jest... telefon! Co się dzieje w naszej głowie, gdy za dużo czasu spędzamy z nosem w smartfonie? O tym w rozmowie z Bogusiem Janiszewskim, nauczycielem, autorem popularnej serii książek o Kurzolu.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska

Festiwal Filmów Młodego Widza. "Bije w nich serce współczesności"

Sto filmów z trzydziestu sześciu krajów, w tym czterdzieści sześć premier. Tak w liczbach prezentuje się program 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza AleKino!. Wydarzenie rusza już w najbliższą niedzielę (24.11) w Poznaniu. - Tylko część prezentowanych u nas filmów trafi do kin. (...) My też szukamy kina niszowego - zaznacza Marta Jodko. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska KULTURA film dokumentalny film krótkometrażowy film animowany Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza

Film "Simona Kossak" wkrótce w kinach. Historia legendarnej badaczki dzikich zwierząt

W tym tygodniu do kin wchodzi film w reżyserii Adriana Panka pt. "Simona Kossak" opowiadający historię legendarnej badaczki, córki słynnych Kossaków, która porzuca karierę i rozpoczyna życie na własnych warunkach. - Każdy z jej otoczenia krytykował tę decyzję, a ona zrobiła coś co czuła, chciała być badaczką dzikich zwierząt - mówi w Jedynce Anna Kamińska, autorka książki "Simona", która była podstawą scenariusza do filmu. 
Zobacz więcej na temat:  FILM ekologia Simona Kossak literatura Sandra Drzymalska Adrian Panek Magda Mikołajczuk Zobacz także