Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

"Przez 8 lat rządów PO Polska była państwem drenowanym"

– Przez 8 lat rządów PO Polska była państwem drenowanym. Teraz cieszymy się z tego, że mamy ogromny wzrost gospodarczy, że spada bezrobocie i że przybywa inwestycji zagranicznych. To nie bierze się z powietrza. (...) Pieniądze, którymi w tej chwili dzielimy się z obywatelami, kiedyś wypływały z Polski. Istniały, ale ktoś inny je otrzymywał – mówił na antenie radiowej Trójki Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Karol Karski Prawo i Sprawiedliwość Paweł Lisicki reforma sądownictwa Platforma Obywatelska Trójka

Senator PiS: opozycja złożyła donosy na Polskę

- Zaognienie stosunków z Unią to wina totalnej opozycji. Opozycja umiędzynarodowiła konflikty wewnętrzne w Europie, czyli złożyła donosy na Polskę. To nie jest wygodna sytuacja dla Polski, że artykuł 7 został uruchomiony, ale jest to większy problem dla samej Komisji Europejskiej, która położyła na szali swój autorytet. Pełne zrealizowanie tego artykułu będzie niemożliwe. Te działania KE nie znajdują oparcia w traktatach – mówił w audycji 24 Pytania senator PiS Jan Maria Jackowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Maria Jackowski PiS Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska Brexit Frans Timmermans

Działania KE bez związku z praworządnością?

– Polityka wewnętrzna może być dyskusją o wartościach. Polityka międzynarodowa to natomiast kwestia interesów – mówił w Debacie Dnia Maciej Kożuszek z Gazety Polskiej Codziennie, odnosząc się do działań Komisji Europejskiej, która zdecydowała o uruchomieniu względem Polski art. 7 unijnego traktatu. W Polskim Radiu 24 także komentarz dra Bartosza Rydlińskiego, politologa.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Bruksela

Polsce grożą sankcje? „To bardziej niż wątpliwe”

– To, że dojdzie do nałożenia sankcji w ramach art. 7, jest bardziej niż wątpliwe – mówiła w Gorącym Temacie Aleksandra Rybińska z Sieci, odnosząc się do działań Komisji Europejskiej względem Polski. W Polskim Radiu 24 również komentarz dra Piotra Burgońskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Trybunał Konstytucyjny Krajowa Rada Sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość

„Jest duże ryzyko, że procedura z art. 7 zostanie uruchomiona”

W przypadku decyzji o uruchomieniu procedury z art. 7, punktem granicznym będzie głosowanie państw Unii nad tym, czy art. 7 powinien zostać wobec Polski zastosowany. By procedura została uruchomiona, potrzebny jest głos 22 państw. To oznacza, że potrzebna jest koalicja 7 państw, by skutecznie to zablokować. O tym, czy polskiej dyplomacji uda się zebrać tyle państw by zapobiec uruchomieniu procedury, mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska reforma sądownictwa

„Sprawa może nam zaszkodzić w przyszłości”

– Procedura, którą rozpoczyna Komisja Europejska wobec Polski, nie ma większego związku z reformą sądownictwa. To kwestia m.in. podejścia Warszawy do unijnej polityki migracyjnej – komentował w Debacie Dnia Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. W Polskim Radiu 24 o sprawie uruchomienia art. 7 unijnego traktatu względem naszego kraju mówił również Grzegorz Łaguna z Superstacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Unia Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej

KE wstrzymuje się z decyzją w sprawie Puszczy Białowieskiej

Komisja Europejska na razie wstrzymuje się z decyzją w sprawie Puszczy Białowieskiej i chce prosić Polskę o dodatkowe wyjaśnienia - ustaliło Polskie Radio. Do tej pory urzędnicy w Komisji mówili, że bardzo szybko zostanie opublikowana analiza ekspertów dotycząca prowadzonych prac, która ma być podstawą wniosku do unijnego Trybunału o nałożenie kar finansowych na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Biał‚owieska Bruksela ŚWIAT

"Wniosek KE ws. Polski to test dla Grupy Wyszehradzkiej"

- Wysłany przez KE wniosek o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce to test dla państw Grupy Wyszehradzkiej. Oczekiwałbym, by nie tylko Węgry, ale także Czechy i Słowacja zagłosowały za Polską. O Węgry jestem bowiem spokojny. Zbyt dużo było deklaracji, zbyt poważna jest to sprawa – powiedział Krzysztof Świątek z Polskiego Radia 24. O rozpoczęciu procedury z art. 7 unijnego traktatu mówili także europeiści prof. Tomasz Grosse (UW), dr hab. Piotr Wawrzyk (UW) i dr Lech Jańczuk (KUL), politolog dr Andrzej Anusz, a także ekspert ds. międzynarodowych Wojciech Przybylski (red. nacz. "Res Publiki Nowej").
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska reforma sądownictwa Frans Timmermans Trybunał Konstytucyjny Andrzej Anusz Piotr Wawrzyk