Polskie Radio
Section05
Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy. Krzysztof Lipiec: środki z pewnością trafią do samorządów

- W tej chwili nie chodzi o to, jak Fundusz Odbudowy będzie dystrybuowany w Polsce, rzecz dotyczy umowy międzynarodowej, którą muszą ratyfikować wszystkie państwa członkowskie, by UE mogła zaciągnąć kredyty i uruchomić środki na odbudowę - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec (PiS). W audycji wziął również udział Jarosław Rzepa (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA zjednoczona prawica polityka PiS Dorota Kania Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy. Rząd zajmie się dokumentem pod koniec kwietnia

Jak zapowiada wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, rząd zajmie się Krajowym Planem Odbudowy pod koniec bieżącego miesiąca. Dokument jest podstawą do skorzystania z Funduszu Odbudowy, z którego Polska otrzyma 58 mld euro na dotacje i pożyczki. Do końca kwietnia KPO powinien trafić do Komisji Europejskiej, która podda go ocenie. Dokument był tematem wideokonferencji premiera Mateusza Morawieckiego z marszałkami województw oraz Radą Dialogu Społecznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy Waldemar Buda kolejnictwo infrastruktura inwestycje

"Pozostaje pytanie o system podatkowy". Marek Zuber o Nowym Ładzie

- Prezentacja Nowego Ładu jest opóźniona, zresztą nie możemy wykluczyć tego, że on nie jest jeszcze do końca dopięty. Cały czas trwają jeszcze jakieś dyskusje dotyczące poszczególnych rozwiązań. Dopiero jak to zobaczymy w całości, to będziemy mogli to oceniać - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel koalicja zjednoczona prawica polityka podatki GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy

"Ci, którzy wyjdą z epidemii najsprawniej, wzmocnią swoją pozycję". Dr Żukowski o Krajowym Planie Odbudowy

- Musimy sami uświadomić sobie naszą pozycję, a nie popadać w poczucie lęku, wstydu czy poczucia, że nic nie możemy, że nie możemy być podmiotowi - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski (Uniwersytet Warszawski), mówiąc o szansach wzrostu pozycji Polski w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka fundusze unijne fundusze europejskie Krajowy Plan Odbudowy zjednoczona prawica Antoni Trzmiel

Zakończyły się konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy. Gowin: to ważny głos w debacie

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy. - Dziękujemy wszystkim partnerom, samorządom, organizacjom pozarządowym oraz przedstawicielom przedsiębiorców, którzy uczestniczyli w dyskusjach konsultacyjnych KPO - powiedział szef resortu Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Ministerstwo Rozwoju Jarosław Gowin inwestycje gospodarka polska rozwój infrastruktura GOSPODARKA POLSKA

"Zjednoczoną Prawicę nadal więcej łączy, niż dzieli". Agaton Koziński o sytuacji w obozie rządzącym

- Sytuacja, w której wszyscy walczymy z kryzysem pandemicznym, a w świecie wielkiej polityki dochodzi do istotnych przewartościowań i problemów z jednością, to nie jest dobry prognostyk - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta. W dyskusji wzięli udział również Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze") oraz Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka fundusze unijne fundusze europejskie Krajowy Plan Odbudowy zjednoczona prawica Eliza Olczyk

Krajowy Plan Odbudowy. Jakóbik: ponad jedna trzecia inwestycji ma służyć ochronie klimatu

- To państwa członkowskie zdecydują czy Krajowy Plan Odbudowy zyska poparcie, czy dostaniemy środki na jego realizację. Będzie głosowanie w tej sprawie. Dlatego dokument ten musi być dostosowany do europejskich celów w tym zakresie - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy ekologia Unia Europejska GOSPODARKA Komisja Europejska POLSKA klimat

Krajowy Plan Odbudowy. Wiemy, jaki procent środków zostanie przeznaczony na rozwój transportu

- W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) 25 proc. dotacji dla Polski przeznaczone będzie na transport, który jest kluczowym elementem funkcjonowania gospodarki - powiedział we wtorek podczas dot. KPO wysłuchania "Zielona, inteligentna mobilność" wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje PKP infografika transport Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy. Grzegorz Puda: na wsparcie wsi trafią miliardy złotych

Minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiedział, że unijny Fundusz Odbudowy będzie wspierać dwa elementy w kontekście obszarów wiejskich. Chodzi o poprawę warunków życia na wsi oraz wzmacnianie sektora rolno-spożywczego. Z części dotacji projektowanego Krajowego Planu Odbudowy na wieś ma trafić około 4 miliardów 700 milionów złotych - dodał szef resortu.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo POLSKA GOSPODARKA Grzegorz Puda Krajowy Plan Odbudowy

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy. Zbigniew Ziobro: to może być sprzeczne z konstytucją

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski uważa, że należy zawiesić ratyfikację decyzji prowadzących do uruchomienia wielomilardowego Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej po epidemii koronawirusa. Według niego, ratyfikacja może być sprzeczna z konstytucją.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Solidarna Polska zjednoczona prawica Zbigniew Ziobro Krajowy Plan Odbudowy pandemia COVID-19

"Niezrozumiałe i wręcz szkodliwe". Suski o głosowaniu przeciw Krajowemu Planowi Odbudowy

- Mamy nadzieję, że nasi koalicjanci mają świadomość, że sytuacja jest bardzo poważna, a środki, które mogą być wykorzystane w ramach Nowego Ładu i to wszystko, co może dać szansę na Krajowy Plan Odbudowy, jest niezmiernie ważne - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  polityka Krajowy Plan Odbudowy zjednoczona prawica Marek Suski POLSKA Polskie Radio 24

Krajowy Plan Odbudowy. Jednym z jego elementów ma być reforma planowania przestrzennego

Obecna ustawa regulująca kwestie planowania przestrzennego ma już osiemnaście lat i w opinii wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anny Korneckiej przestała odpowiadać dzisiejszym potrzebom. - Rozpoczęliśmy prace nad reformą planowania przestrzennego i została ona wpisana do projektu Krajowego Planu Odbudowy – mówi Anna Kornecka.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy GOSPODARKA POLSKA