Polskie Radio
Section05
Lwów

Zbiórka na lwowskie cmentarze. Stanisław Szarzyński: cieszę się, że Polacy pamiętają o poległych na Kresach

- Tegoroczna zbiórka pieniędzy na cmentarze wojskowe we Lwowie była dość udana. W ubiegłym roku zebraliśmy mniej pieniędzy niż w tym. Musimy pamiętać o tym, co pozostało za naszymi granicami, o historii i tradycji - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szarzyński, prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów im. ks. B. Mireckiego w Przemyślu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Edyta Poźniak Lwów Kresy

Dzień Zaduszny na Cmentarzu Janowskim we Lwowie

W Dniu Zadusznym, Polacy ze Lwowa tradycyjnie zgromadzili się na Cmentarzu Janowskim, aby pomodlić się i zapalić znicze na grobach rodzin i bliskich. W tym roku dzięki Alicji Brzan-Kloś z katowickiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie oraz dziennikarzom TVP Rzeszów ponad trzy tysiące zniczy zapłonęło na wielu zapomnianych grobach tej lwowskiej nekropolii.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Polacy za granicą

Stanisław Szarzyński: w tym roku zbiórka na lwowskie cmentarze odbywa się na mniejszą skalę

- Jak co roku, mimo pandemii, zorganizowaliśmy zbiórkę zniczy i datków. Trafią one do tych, którzy sprawują opiekę nad grobami wojskowymi we Lwowie - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szarzyński, prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów im. ks. B. Mireckiego w Przemyślu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Lwów Polskie Radio 24 Polonia Kościół pomoc społeczna Kresy Europa Wszystkich Świętych

W Warszawie odbyły się uroczystości 100-lecia bitwy pod Zadwórzem

Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli pod Zadwórzem koło Lwowa heroiczny bój z przeważającymi siłami bolszewików, oddano w poniedziałek hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Bitwa pod wodzą kapitana Bolesława Zajączkowskiego, zwana „Polskimi Termopilami”, powstrzymała najazd Armii Siemiona Budionnego na Lwów.
Zobacz więcej na temat:  rocznica wojna polsko-bolszewicka Lwów

Ochotnicza Legia Kobiet. Bolszewicy na ich widok opuszczali broń

Dziewczyny w maciejówkach, legunki i żołnierki. Po Bitwie Warszawskiej, we wrześniu 1920 roku, było ich aż 2529, czyli najwięcej w dziejach Ochotniczej Legii Kobiet. Była to formacja powstała zaledwie dwa lata wcześniej, w listopadzie 1918 roku. Właśnie wtedy Polska wróciła na mapę Europy. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej historia Polski bitwa warszawska Lwów II wojna światowa

Ukraina: młodzież poznaje przedwojenne tradycje turystyczne Karpat Wschodnich

Ze względu na trwającą pandemię dopiero pod koniec lipca udało się rozpocząć sezon górski w Karpatach Wschodnich. Po raz pierwszy w tym roku grupa młodzieży polskiego pochodzenia ze Lwowa i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk), udała się pieszo na najwyższy szczyt Gorganów - Wielką Sywulę (1836 m) Następnego dnia uczestnicy wyprawy spłynęli kajakami i pontonami po Dniestrze na odcinku Petriw – Rakowiec.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Stanisławów MSZ