Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Czy to koniec chińskiej doktryny jeden kraj, dwa systemy?

Pekińskie władze zapowiedziały wspieranie swojej gospodarki, która ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. W stolicy kraju rozpoczął się doroczny zjazd Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli parlamentu, który pełni rolę zasadniczo fasadową i zatwierdza decyzje kierownictwa rządzącej niepodzielnie Komunistycznej Partii Chin. Zjazd prawdopodobnie ograniczy autonomię Hongkongu.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Hongkong gospodarka chin

Ekspert: zwiększenie unijnego budżetu niezbędne

Premier Mateusz Morawiecki w liście do unijnych przywódców zaproponował zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (WSP) o 10 proc. (w przybliżeniu około 0,03 proc. unijnego dochodu narodowego) wobec wielkości zaproponowanej w 2018 r. Dodatkowe środki obejmowałyby równo wszystkie koperty narodowe, jak też byłyby przeznaczone na środowisko i klimat w I i II filarze.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny budżet ue

Prof. Czesław Kłak: występuje kolizyjność orzecznictwa krajowego i europejskiego

- Państwa członkowskie Unii Europejskiej starają się zwrócić uwagę na to, że organy europejskie muszą ściśle przestrzegać swoich kompetencji, nie mogą interpretować ich rozszerzająco i dodawać sobie kompetencji, których nie mają - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Czesław Kłak, prawnik i sędzia Trybunału Stanu. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Trybunał Sprawiedliwości UE Niemcy Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Bałtycka "bańka podróżnicza". Kinga Raś: nastawienie na ratowanie gospodarki

- Jest to nastawione na ratowanie gospodarki i prewencyjnie zwalczanie kryzysu gospodarczego, który jest przewidywany w większym lub mniejszym wymiarze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kinga Raś z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o bałtyckiej "bańce podróżniczej". Czy Litwa, Łotwa i Estonia ograniczą obostrzenia na swoich granicach?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Litwa granica koronawirus

"Konstytucje państw członkowskich mają pierwszeństwo nad prawem europejskim". Prof. Grabowska o orzeczeniu ws. TSUE

- Nie wszystko, co ogłasza i mówi Bruksela jest ostateczne i niepodważalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Czy wyrok Niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zmieni porządek prawny w Unii Europejskiej?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Komisja Europejska Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Niemcy Genowefa Grabowska Marta Szpala

Dr Czerep: do tej pory migracja definiowała europejskie spojrzenie na Afrykę

Centrum epidemii koronawirusa przenosi się z Europy do Afryki. Państwa Unii Europejskiej rozważają umorzenie części długu państw afrykańskich, aby ułatwić im walkę z koronawirusem. Wspólnota obawia się nowej fali uchodźców i migrantów w związku z pandemią. - Perspektywa migracyjna zdominowała w ostatnich latach i dotąd definiowała spojrzenie europejskie na Afrykę - mówi w "Więcej Świata" dr Jędrzej Czerep z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Komisja Europejska koronawirus Afryka RPA

Prof. Tomasz Grosse: Unia tworzy fundusz odbudowy po epidemii COVID-19

Unia Europejska stworzy fundusz odbudowy, który ma pomóc w walce z kryzysem gospodarczym wynikającym z epidemii koronawirusa. Podczas nadzwyczajnego szczytu, przeprowadzonego w formie wideokonferencji, dotyczącego dalszych działań w związku z pandemią COVID-19 przywódcy państw Unii Europejskiej zatwierdzili uzgodnione przez unijnych ministrów finansów uruchomienie instrumentów pożyczkowych o wartości 540 miliardów euro.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny

Prof. Miszczak: państwem, które najbardziej zyska na regulacji kryzysu po pandemii będą Niemcy

Zdaniem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella po zakończeniu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa pozycja Niemiec w Europie wzrośnie. Hiszpański polityk twierdzi, że niemiecka gospodarka najbardziej skorzysta na kłopotach innych państw Unii Europejskiej. - Uważam, że Niemcy wyjdą z tego kryzysu wzmocnione - mówi w "Więcej świata" prof. Krzysztof Miszczak. Czy Niemcy zdominują europejską ekonomię? 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Unia Europejska Ursula von der Leyen NATO Budapeszt

Koronawirus w UE. Ekspert: z pewnością trwa już konflikt

- Włochy czy Hiszpania zarzucają bogatszym państwom strefy euro, że są niesolidarne i nie chcą wspierać ich zadłużenia, a z drugiej strony proponują działania wyłącznie w ramach strefy euro - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Pawłowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy bogatsze kraje Starego Kontynentu pomogą państwom dotkniętym przez pandemię?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Włochy Unia Europejska Więcej świata ŚWIAT

Ekspert: Donald Trump też przyczynił się do rozwoju pandemii

Prezydent USA Donald Trump polecił swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na Światową Organizację Zdrowia (WHO), do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". Zdaniem eksperta, wielkim błędem Trumpa było rozwiązanie amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Zachorowań.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump WHO koronawirus