Polskie Radio
Section05
Michał Strzałkowski

"Holandii nie udała się polityka integrowania imigrantów"

Oczy Europy skierowane są na Holandię gdzie trwają wybory parlamentarnr. Ostatnie sondaże wskazywały, że władzę najprawdopodobniej utrzyma Partia Ludowa premiera Marka Rutte, która być może będzie musiała mieć nawet czterech koalicjantów by utworzyć rząd. Z badań wynika również, że bardzo dobry wynik może odnotować Partia Wolności Geerta Wildersa. O tym, czy dobry wynik Wildersa może świadczyć o tym, że Holandia zwraca się w stronę polityków, którym projekt europejski przestaje się podobać, mówiła w programie Świat w Południe dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia Unia Europejska wybory parlamentarne Michał Strzałkowski imigranci w Europie

Przyszłość unijnych imigrantów w Wielkiej Brytanii

Utrata prawa do pobytu, ograniczony dostęp do zasiłków i świadczeń socjalnych, uzależnienie praw unijnych imigrantów od praw, jakie będą mieli Brytyjczycy w Unii Europejskiej – to kilka z zapowiedzi premier Wielkiej Brytanii Theresy May. O nowej polityce wobec unijnych imigrantów po Brexicie mówili w Panoramie Europejskiej Dominika Potkańska (Instytut Spraw Publicznych) i Łukasz Polinceusz (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego).
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kornet Michał Strzałkowski Brexit Unia Europejska Dominika Potkańska emigracja zarobkowa imigracja imigranci w Europie Wielka Brytania kryzys w Unii Europejskiej Theresa May

USA: Państwa NATO wydają zbyt mało na obronność

Stany Zjednoczone ostrzegają Europę – albo będziecie płacić więcej na obronność, albo ograniczymy naszą rolę w NATO. Nowy szef Pentagonu James Mattis podczas narady ministrów obrony państw Sojuszu miał skrytykować kraje, które nie przeznaczają obowiązkowych dwóch procent PKB na obronność. Sprawę w Świecie w Południe komentował Mariusz Kordowski z Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO USA Europa Pentagon Michał Strzałkowski

"Zaufanie, które budowało się 26 lat, to jest coś wyjątkowego"

- Współpraca wyszehradzka jest bardzo ważna dla Słowacji, ale też dla Czech, Węgier i Polski. Dla Słowacji dlatego jest ważna, że jest ona najmniejszym z państw wyszehradzkich. Pomaga ona usłyszeć głos Słowacji w UE - mówił na antenie radiowej Jedynki Tomáš Strážay, ekspert Slovak Foreign Policy Association.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Więcej świata Michał Strzałkowski grupa wyszehradzka Słowacja Węgry Czechy

Liderzy państw Unii porozumieli się w sprawie migracji

Jest zgoda unijnych przywódców na plan, który ma ograniczyć napływ nielegalnych migrantów z Afryki. Różnice zdań są w sprawie oceny działań Donalda Trumpa. Te tematy zostały omówione podczas nieformalnego szczytu na Malcie. Decyzje liderów państw Wspólnoty komentowali w Panoramie Europejskiej dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie) i Mateusz Mazzini (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Donald Trump Katarzyna Kornet Michał Strzałkowski Libia Państwo Islamskie terroryzm imigranci w Europie uchodźcy

Odwilż w relacjach Unia Europejska - Białoruś

Unia przekaże Białorusi 7 milionów euro na centrum dla uchodźców i walkę z nielegalną imigracją. Białoruś znosi wizy dla unijnych obywateli. To kolejne przejawy odwilży na linii Bruksela - Mińsk. O relacjach Unia-Białoruś mówili w audycji Panorama Europejska Paweł Usow, politolog Centrum Analiz i Prognoz Politycznych i Jakub Biernat, TV Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Polskie Radio 24 Rosja Aleksander Łukaszenka Mińsk Unia Europejska Katarzyna Kornet Michał Strzałkowski

Nowy rząd na Islandii

Partie Niepodległości, Reforma oraz Jasna Przyszłość stworzą nowy rząd na Islandii. Oznacza to zakończenie politycznego impasu po październikowych, przedterminowych wyborach parlamentarnych, gdy poszczególnym partiom nie udawało się zawiązać koalicji. O zmianach na islandzkiej scenie politycznej mówiła w audycji „Świat w powiększeniu” Anna Patrycja Czepiel, analityk Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Islandia Michał Strzałkowski Unia Europejska

Galileo – alternatywa dla systemu GPS

– Galileo powstał po to, by zapewnić Europie bezpieczeństwo w kluczowym obszarze nawigacji satelitarnej – wskazywał w Panoramie Europejskiej Andrzej Hładij z portalu "space24.pl". O projekcie, konkurencyjnym względem takich systemów, jak amerykański GPS, czy też rosyjski GLONASS, w Polskim Radiu 24 mówił również Marcin Kamassa, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski Joachim Ciecierski gps nawigacja wojsko nowe technologie

Jak chronić tradycyjne produkty na rynku UE?

Potrawy świąteczne, które trafią na nasze stoły, "chronione" są bożonarodzeniowym zwyczajem. Niektóre polskie produkty, będące naszym lokalnym dziedzictwem, dodatkowo chronione są przez Unię Europejską. Gośćmi Panoramy Europejskiej byli Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności i Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Katarzyna Kornet Michał Strzałkowski żywność