Polskie Radio
Section05
Mikołaj Pawlak

"Aborcja eugeniczna to odbieranie prawa do życia". Rzecznik Praw Dziecka pisze do TK

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zadeklarował w środę poparcie wniosku o uznanie aborcji eugenicznej za niezgodną z konstytucją, którym w czwartek ma zająć się Trybunał Konstytucyjny. "Aborcja eugeniczna to odbieranie prawa do życia" - podkreślił RPD w piśmie do TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aborcja dziecko Rzecznik Praw Dziecka Trybunał Konstytucyjny Mikołaj Pawlak

"Dzieci umierają, a program operacji serca nie działa". RPD apeluje do ministra zdrowia

Od kwietnia nie przeprowadza się operacji kardiologicznych u nienarodzonych dzieci, co skutkuje poważnymi konsekwencjami dla ich zdrowia i życia - wskazał Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. W piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaapelował o pilne podjęcie działań w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak dzieci Ministerstwo Zdrowia POLSKA Adam Niedzielski społeczeństwo zdrowie dziecka

"To atak, który utwierdza mnie w tym, co robię". Rzecznik Praw Dziecka o wniosku opozycji

Koalicja Obywatelska, która chce odwołania Pawlaka z funkcji Rzecznika Praw Dziecka, złożyła w piątek w Sejmie wniosek w tej sprawie. Parlamentarzyści KO zarzucają Pawlakowi, że w swej pracy kieruje się fundamentalizmem, a jego wypowiedzi naruszają godność dzieci. - Ten atak, który jest przepuszczony na mnie, utwierdza mnie tylko w tym, co robię - komentuje Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak opozycja Senat koalicja obywatelska

Rzecznik Praw Dziecka apeluje w Senacie: proszę nie trywializować problemu tabletek na zmianę płci

 - Poruszyłem bardzo istotny problem tabletek do zmiany płci, proszę go nie trywializować - mówił w Senacie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. - Chyba wszyscy się zgodzimy, że nie chcielibyśmy, by nasze dzieci padły ofiarą nielegalnego obrotu jakimikolwiek lekami - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Pawlak LGBT dzieci Senat społeczeństwo POLSKA Rzecznik Praw Dziecka

Apel RPD do wojewodów: przerwijmy cierpienie dzieci odseparowanych od rodziców przez epidemię

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do wojewodów, aby skontrolowali sytuację dzieci pozostających w pieczy zastępczej, które z powodu epidemii koronawirusa pozbawione są kontaktu z rodziną. - Przerwijmy cierpienie dzieci odseparowanych od rodziców przez epidemię - zaapelował.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rzecznik Praw Dziecka Koronawirus w Polsce dzieci rodzina Mikołaj Pawlak

"Prezydentura rodziny". Rzecznik Praw Dziecka o kończącej się kadencji Andrzeja Dudy

Prezydentura rodziny – to najlepsze określenie kadencji Andrzeja Dudy i podsumowanie ostatnich 5 lat – ocenił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Dodał, że od 1989 r. nie było okresu takiego jak ten, w którym zostało zrobione tak wiele dla rodziny i wzmocnienia jej praw, a w tym praw dziecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rodzina Andrzej Duda Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak

Sąd chciał wydać 4-latkę belgijskiemu ojcu. Interwencja Rzecznika Praw Dziecka wstrzymała decyzję

Dziewczynkę wychowuje w Polsce babcia. Jej ojcem jest pochodzący z Maroka Belg, którego 4-latka prawie w ogóle nie zna. Dziecko kocha babcię i cierpi po nagłej śmierci swojej mamy, Polki. Sąd w Katowicach, zgodnie z postanowieniem belgijskiego sądu, kazał jednak oddać ją ojcu. Interwencja Rzecznika Praw Dziecka doprowadziła do wstrzymania wykonania tego orzeczenia.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka dziecko pomoc rodzice Belgia Katowice sąd społeczeństwo POLSKA

Rzecznik Praw Dziecka: musimy być pryncypialni i surowi wobec sprawców przestępstw na szkodę dzieci

- Brakuje w polskim prawie karnym instytucji, która wprost mogłaby działać w sprawach dotyczących dzieci. Jako rzecznik mogę działać w sprawach administracyjnych i rodzinnych i to czynię, niestety w sprawach karnych jest pewne zagmatwanie i braki - mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka społeczeństwo Antoni Trzmiel Mikołaj Pawlak