Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Finansów

Minister finansów: polska gospodarka powinna szybko wrócić na ścieżkę wzrostu

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział przedstawicielom państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), że Polska weszła w obecny kryzys w dobrym stanie. Ministrowie krajów należących do OECD rozmawiali przy okazji opublikowania przez tę instytucję prognoz gospodarczych.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Finansów tarcza antykryzysowa OECD koronawirus firma finanse pkb

Powstaje platforma do e-faktur. Ministerstwo Finansów zapowiada jej uruchomienie w 2021 r.

W 2021 r. ruszy platforma Ministerstwa Finansów do e-faktur, najpierw będzie udostępniona dla chętnych przedsiębiorców. - Zbieramy dane i chcemy te dane wykorzystywać, aby upraszczać system podatkowy w Polsce i zmniejszać ilość obciążeń, które są nakładane na podatnika – powiedział pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.
Zobacz więcej na temat:  firma Ministerstwo Finansów faktura GOSPODARKA

Ulgi podatkowe pozwalają firmom przetrwać trudny czas. MF: przybywa nowych wniosków

- Złożono już 56 tysięcy wniosków o przyznanie różnego rodzaju ulg ze względu na pandemię koronawirusa, z czego zdecydowaną większość stanowią wnioski przedsiębiorców - poinformowali przedstawiciele Departamentu Poboru Podatków Ministerstwa Finansów w trakcie webinaru z cyklu "Tarcza antykryzysowa dla biznesu".
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa firma Koronawirus w Polsce koronawirus biznes Ministerstwo Finansów

Wirtualne kasy fiskalne coraz bliżej. Jest podpis ministra finansów

Przepisy dotyczące wirtualnych kas fiskalnych wejdą w życie 1 czerwca. Podpisane są już rozporządzenia ministra finansów. Chodzi o rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania oraz rozporządzenie w sprawie grupy podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie tego typu kas.
Zobacz więcej na temat:  fiskus kasa fiskalna Ministerstwo Finansów GOSPODARKA

Od 1 czerwca kasy fiskalne w formie oprogramowania. Firmy sporo zaoszczędzą

- Od 1 czerwca podatnicy VAT będą mogli korzystać z kas fiskalnych w postaci oprogramowania na telefon czy tablet. Nie trzeba już będzie kupować osobnych urządzeń, to rozwiązanie tańsze, można go używać wszędzie, choćby na targu (...) - powiedział w audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Zobacz więcej na temat:  vat podatki pit kasa fiskalna oprogramowanie GOSPODARKA Ministerstwo Finansów finanse

Minister finansów: UE powinna znaleźć dodatkowe pieniądze, skala kryzysu wymaga nadzwyczajnej reakcji

- W unijnym budżecie powinny znaleźć się dodatkowe środki służące ożywieniu gospodarczemu - uważa minister finansów Tadeusz Kościński. Fundusze na ten cel mogłyby pochodzić m.in. z opłat od usług finansowych, podatku cyfrowego czy zebranych w ramach walki z unikaniem opodatkowania. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska koronawirus fundusze unijne Tadeusz Kościński GOSPODARKA Ministerstwo Finansów