Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Finansów

E-Pity są już wypełnione. Deklaracje należy złożyć lub skorygować do 31 maja

W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania PIT – do 1 czerwca bez żadnych konsekwencji. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo. Ułatwieniem w logowaniu do usługi Twój e-PIT jest wprowadzony tymczasowy profil zaufany. W usłudze Twój e-PIT złożono już ponad 4,5 mln deklaracji.
Zobacz więcej na temat:  podatki fiskus Ministerstwo Finansów GOSPODARKA

Niższe podatki i obniżony ZUS. Prezydent nie zwlekał ws. ulg dla Polaków

Zmiany w podatkach, a zwłaszcza obniżenie PIT z 18 do 17 proc., zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26. roku życia, podniesienie wysokości kwoty wolnej od podatku, a także obniżenie składek ZUS były gorącymi tematami w ubiegłym roku. Wszystkie fiskalne ułatwienia dla Polaków prezydent Andrzej Duda podpisał bez zbędnej zwłoki.
Zobacz więcej na temat:  podatki fiskus Ministerstwo Finansów 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy Andrzej Duda GOSPODARKA

1 czerwca to dla podatników ważna data nie tylko ze względu na Dzień Dziecka

Przyzwyczailiśmy się od lat, że rozliczenie podatkowe PIT trzeba złożyć do końca kwietnia. Ale w tym roku jest inaczej. - Jeśli ktoś nie zdąży do 30 kwietnia, proszę się nie przejmować, bo mamy cały maj, a nawet jeden dzień dłużej, bo 31 maja przypada w niedzielę - uspokaja Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.
Zobacz więcej na temat:  podatki pit urząd skarbowy Krajowa Administracja Skarbowa Ministerstwo Finansów Roman Czejarek

Chcesz przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego? Zobacz, jak to zrobić

Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest to dotyczące przekazywania organizacji pożytku publicznego 1% podatku PIT. W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP.
Zobacz więcej na temat:  pit Ministerstwo Finansów tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce podatki

TYLKO U NAS Tadeusz Kościński: aby finansować rozwój gospodarki, trzeba będzie znowelizować budżet

- Czekamy z nowelizacją budżetu jak najdłużej, im lepsze będą parametry, tym lepszy będzie budżet - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia. Według niego teraz nie wiadomo, jak duży deficyt będzie potrzebny i jaki będzie jego cel - pomoc firmom, czy rozkręcanie inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Finansów tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce koronawirus epidemia finanse budżet GOSPODARKA

Minister finansów: środki na nową tarczę będą pochodzić z rynku krajowego

– Jesteśmy szóstą co do wielkości gospodarką w Europie, jesteśmy dużym rynkiem. Myślę, że tu nie będzie większego kłopotu, możemy to sfinansować z lokalnego rynku – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio Tadeusz Kościński Ministerstwo Finansów tarcza antykryzysowa GOSPODARKA POLSKA polityka budżet budżet Polski finanse finanse publiczne deficyt budżetowy

Wiceminister finansów: ulgi podatkowe muszą być tak dobrane, aby nie zaburzać zasad konkurencji

Każdy miesiąc zamrażania gospodarki to utrata 2 pkt. proc. naszego PKB. Dlatego musimy dokładnie skalibrować wszelkie preferencje podatkowe, aby zachować odpowiedni balans, a do tego nie zaburzać konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister finansów Jan Sarnowski, gość audycji "Rządy Pieniądza". 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Finansów Anna Grabowska GOSPODARKA